Холандската кралица планирала сделка с нацистите, за да спаси белгийския крал

Любопитно 30.04.2019 20:18

Холандската кралица планирала сделка с нацистите, за да помогне за спасяването на белгийския крал, пише "Гардиън", позовавайки се на новооткрити документи.

Кралица Вилхелмина Нидерландска се е опитала да сключи сделка с помощта на Ватикана. Според подготвяното споразумение се е предвиждало да се помогне на високопоставени нацисти да избягат от Европа в края на Втората световна война в замяна освобождаването на белгийския крал от Германия.

Дневници на Елко ван Клефенс, тогавашен външен министър на Холандия, разкриват, че Вилхелмина, прабаба на настоящия холандски крал Вилем-Александър Нидерландски, е наредила на правителството си през март 1945 г., два месеца преди края на войната в Европа, да проучат дали може да се предложи помощ на топ нацистите да избягат.

Крал Леополд III, който отказва да избяга в чужбина с правителството по време на нацистката инвазия през 1940 г., е депортиран в Германия и Австрия.

Вилхелмина, която е била краен антинацист, се е опитала да изготви спасителния план след разговор с белгийската кралица Елизабет, която все още е била в Брюксел и се е опасявала, че германците ще ликвидират белгийското кралско семейство в края на войната.

Белгийският крал и съпругата му са освободени от американски войници, когато случайно се натъкнали на двойката на 7 май 1945 г. - ден преди капитулацията на Германия. /news.bg
CHF CHF 1 2.0974
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85788
TRY TRY 100 4.15376
USD USD 1 1.67638