"Да спасим Иракли": Злоупотребява се с местните хора от с. Баня в защита на корпоративни интереси

Любопитно 04.11.2006 12:02

Гражданска група “Да спасим Иракли” подкрепя протеста на „собствениците на земи” в местността Иракли, който се състоя вчера сутринта. Протестиращите блокираха пътя Бургас-Варна. Всяка такава инициатива допринася за демократичното развитие на обществото, стига да е самоорганизирана, да защитава интересите на обществото и да е способна да се съобразява със законите в Република България, заявяват от екоорганизацията.

Именно последните три критерия ни карат да мислим, че вчерашната изява за съжаление не е един добър знак за раждането на активно гражданско общество, а по-скоро за контрола, който големи финансови и строителни групировки упражняват над населението в малките населени места по Черноморието, а и не само там. Аргументите на Гражданска група “Да спасим Иракли” са чисто рационални: Земите, влизащи в ареала на заповедта според кадастъра на община Несебър, са били продавани (масово и на безценица според местни хора) през 1996-97 година. Някои от тях са сменили собствениците си оттогава няколко пъти, а други са били веднага купени от огромни финансови групи като АКБ Форес, Русалка Холидейз, Голф Холидейз и личности като зам.-министъра на екологията Любка Качакова, настоящия главен архитект на София Петър Диков и много други, отдавна прескочили местните хора и сакралното отношение към обработваемата земя.

Тъй като е очевидно, че изпълнителните директори на последните не могат да си позволят да излязат на „граждански” протест в защита на корпоративните си интереси, сме склонни да мислим, че се злоупотребява с местните хора от с. Баня, за които всички доходи от алтернативен туризъм ще бъдат само спомен или непостигната мечта, ако десетките бетониращи завинаги природата на Иракли проекти бъдат изпълнени. Ако на Иракли наистина се строят „елитни селища”, местните хора, които сега протестират, няма да имат достъп до земята, която в изявления дори наричат „свещена”, а още по-малко до плажа, който е публична държавна собственост. Сега е моментът те да защитят земята си, но не от т.нар. „еколози” (макар да не сме такива), а от нечистите пари, купуващи тази земя, заявяват от сдружението "Да спасим Иракли".

Според тях земята на първа линия до морето никога не е била обработваема, защото е два вида – горски фонд, планински склонове и/или пясък. Ще се радваме на научни доказателства за нейната обработваемост, казват от "Да спасим Иракли". Местните хора от с. Емона са се разделили със земите си, които са били на първа линия на плажа на Иракли, на безценица още преди 10 години. Един от участниците в Сдружението на собствениците на земи в Иракли, според съдебната справка, е главният архитект на София Петър Диков и бивш директор на Националния център за териториално развитие към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), консултирал Община Несебър за промените в териториално-устройствения план от 1997 г., заложили превръщането на уникалната природна местност Иракли в бетонен туристически комплекс, твърдят от "Да спасим Иракли".

Проучване на сдружението показа, че изпълнителният директор на Swiss Properties - фирмата, отказваща да махне оградата от парцела си въпреки заповедта на министър Джевдет Чакъров от 4 август тази година – неуспелият за наше съжаление певец Стоян Захариев, е съдружник в основната си фирма – “Идоло мюзик”, с подсъдимия Златомир Иванов (известен като Баретата) според стопанския регистър. Смятаме, че тези факти са достатъчни, за да убедят всеки рационално и морално здрав български гражданин, че истинският патриотизъм в този момент задължава всеки от нас на активна защита на една наистина свещена земя, но не от тези, които я обичат, а от алчността, престъпността и беззаконието. И се питаме с какво сърце тази земя, извоювана от прадедите ни, сега се подлага така безогледно на тотално и необратимо унищожение? Какво наследство ще оставим след себе си от това, което е било столетия преди нас и къде отиде исконната наша любов към земеделския труд и селската земя? Гражданска група “Да спасим Иракли” иска да пожелае на Висшия експертен екологичен съвет да вземе предвид тези факти, когато гласува състава на Натура 2000 за България на 13 ноември в София. Смятаме, че като отговорни граждани експертите ще защитят правото си да бъдат такива едновременно с крехкото ни природно богатство, както и да получават заплатата си, плащана от всеки от нас, допълват от сдружение "Да спасим Иракли".

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85552
TRY TRY 100 4.16246
USD USD 1 1.67882