
Любопитно 11.07.2025 13:18 Снимка: ДНЕС+
7 съвета за максимално дълготраен аромат на парфюма
Когато купуваме парфюм, едно от качествата, които определят избора ни, е неговата дълготрайност. Все пак, едва ли някой не би останал разочарован, ако плати висока цена за аромат, който изветрява скоро след напръскване.
Но дори да имаме предвид, че дълготрайността е характерна за по-качествените парфюми, е полезно да знаем, че има и тънкости, които също влияят на това колко време се задържа ароматът върху кожата ни.
Ето седем съвета за максимално дълготраен аромат на парфюма.
Хидратираме кожата преди да нанесем парфюма
Сухата кожа обикновено има по-груба текстура и микроскопични пукнатини, които позволяват на аромата да се изпари по-бързо. От друга страна обаче, когато кожата е добре хидратирана, тя действа като гладка, леко лепкава повърхност, която помага на аромата да се "захване" и да остане по-дълготраен през целия ден. Най-добре е да нанесем лосион за тяло веднага след като сме взели душ, докато кожата е все още леко влажна. Препоръчително е да използваме такъв без аромат, за да оставим аромата на парфюма да изпъкне
Нанасяме парфюма на правилните места
Вероятно всеки е чувал, че нанасянето на парфюм върху "топлите" точки на тялото ни, като например китките или зад ушите, помага ароматът да се усеща по-силно. Това всъщност наистина е така, но същевременно не означава, че по този начин дълготрайността му се увеличава.
За да направим аромата хем по-наситен, хем по-дълготраен, е най-добре да напръскаме парфюма както на "топлите" точки, така и на "хладните", каквито са горната част на гърдите (около ключицата) и предмишницата
Избираме парфюма спрямо нотките
Парфюмите обикновено се състоят от три слоя: базови, средни и връхни нотки. И това, което трябва да знаем за тях е, че те играят ключова роля в трайността на аромата. Той се развива на слоеве с течение на времето - връхните нотки са първото ни впечатление за аромата и изветряват най-бързо; след това усещаме средните нотки - те траят по-дълго, обикновено няколко часа, и създават основната идентичност на аромата; накрая идва ред на базовите нотки - те определят дълготрайността на аромата и изветряват най-бавно, като може да се усещат върху кожата дори и след дълги часове.
Избираме парфюма спрямо концентрацията на масла
Полезно е да знаем, че парфюмите се категоризират и по концентрацията на масла: колкото по-висок е процентът, толкова по-силен и по-дълготраен е ароматът. Най-лека е тоалетната вода (5% - 15%), следвана от парфюмната вода (15% - 20%) и парфюмът (20% - 30%), който е най-концентриран.
Добре е също така да имаме предвид, че цената невинаги е показателна за дълготрайността или концентрацията на продукта. Сумата, която плащаме, включва много фактори, сред които и опаковката. И може да е по-висока не толкова заради концентрацията на парфюма, а заради вида на използваните съставки, тъй като някои суровини в парфюмерията са изключително редки и скъпи.
Съхраняваме парфюма правилно
Предвид естествените съставки в повечето парфюми, излагането им на светлина и топлина може да съкрати срока им на годност и дори да промени аромата им. При неправилно съхранение продуктът в шишенцето може да се окисли, а някои компоненти да се разградят.
За да избегнем това, е най-добре да държим парфюма на място без пряка светлина, влажност и резки температурни промени. Подходящи места за съхранение са чекмеджета и шкафове в спалнята, тъй като са хладни, тъмни и сухи. Не е добра идея обаче да държим парфюми в банята, заради влагата и топлината.
Наслояваме аромати
Наслояването на аромати е един от най-ефективните начини да удължим трайността на аромата. Единият начин е като използваме душ гел, лосион за тяло и парфюм с един и същи аромат. А другият е като наслоим различни парфюми - първо по-силния и по-дълбок аромат, а след това по-лекия. Тънкият момент с наслояването на различни парфюми е, да открием комбинация, която е и по вкуса ни, и е също така издръжлива.
Избираме парфюми и с естествени, и със синтетични аромати
Парфюмите, които се правят само с естествени съставки, т. е. етерични масла, може и да ни привличат с по-автентичен аромат, но са по-капризни за съхранение, ако искаме да запазим качествата им за по-дълго време. Тъй като се извличат от растения, етеричните масла са по-чувствителни към светлина, топлина и излагане на въздух. Затова и с течение на времето ароматът може да изветрее е или да се промени.
Синтетичните аромати, от друга страна, се правят в лаборатории, именно с цел да бъдат по-устойчиви. Това гарантира, че ароматът няма да се измени с течение на времето и ще има по-дълъг срок на годност. Според експертите в парфюмерията обаче перфектният аромат е комбинация от естествени и синтетични съставки - така усещаме по-автентично ухание, което е същевременно и дълготрайно, пише InStyle.
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 12:12 Министър Станков отговори на Радев: Договорът с „Боташ“ оскъпява нашия газ с 30%
- 12:02 Келог обяви, че ще посети Украйна за една седмица
- 11:54 Васил Велев: 2/3 от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото
- 11:50 Бивш съпруг на Анистън и актриса от "Ангелите на Чарли" стават част от "Дяволът носи Прада 2"
- 11:39 Кремъл заяви, че цензурата по време на война е оправдана
- 11:28 „Опълченска“ ще остане витрината на управлението на Терзиев
- 11:21 Пламен Димитров, КНСБ: Най-важното в момента е цените да бъдат държани под контрол
- 11:17 Американец попари мечтата ни за изцяло български финал на юношеския "Уимбълдън"