Любопитно 24.04.2023 09:35 Снимка: ДНЕС+
5 важни природни ресурса на Земята, които бързо се изчерпват
Не всички от тях могат да бъдат заменени, така че е време да започнем да се притесняваме.
Източник: iStock
1. Хелий
Строго погледнато, хелият е вторият най-разпространен газ във Вселената - по-често в Космоса се намира само водород. Именно от тези два елемента са направени звезди, газови гиганти, мъглявини и други небесни тела далеч от нас.
На Земята обаче запасите от хелий са силно ограничени. Причината е проста: той е толкова лек, че не може да остане в атмосферата и отлита в Космоса.
Представете си: надувате балон с хелий, пускате го и той се издига все по-високо и по-високо, докато се спука. Тогава остатъците му падат и газът се пренася, за да се скита из просторите на Слънчевата система.
През 2010 г. химикът Робърт Ричардсън, който спечели Нобелова награда за изследванията си върху хелия, предупреди, че резервите от него се изчерпват. Той прогнозира, че този газ ще ни стигне за около три десетилетия.
Вярно е, че през 2016 г. в Танзанийската източноафриканска рифтова долина откриха големи отлагания на хелий във вулканични скални породи, но все пак ресурсът е рядък и трябва да бъде ценен и.
От хелий имат нужда производството на медицинско оборудване - по-специално за охлаждане на машини за ядрено-магнитен резонанс, създаването на оптични влакна, на микрочипове и много други важни неща. Затова е крайно неразумно да се използва за надуване на балони.
Източник: БГНЕС
2. Фосфор
Фосфорът присъства както в земната кора, така и в живите организми, включително и във всеки от нас. Но в концентрирано състояние този елемент е доста оскъден. Единственият начин за промишленото му добиване е да се изкопаят фосфатни руди, и лидери в това отношение са Мароко, Китай, Египет, Алжир и Сирия.
Фосфорът е необходим за производството на торове и хранителни добавки. Също така е важен компонент в топенето на стомана. Като цяло това вещество ни е необходимо.
Но запасите резервите от фосфати са ограничени. Учените дават различни оценки за това колко време ще имаме достатъчно от тях: някои смятат за 100 или дори няколко стотици години. А според други, използваемите, рентабилни залежи ще бъдат изчерпани след 50 години.
Но има и добра новина: Хората и животните отделят почти 100-процентен фосфор. Така че, дори ако изведнъж ни свършат всички природни отлагания, ще можем да извлечем това вещество, както в добрия старото Средновековие - от екстрементите. Това, разбира се, ще бъде доста скъпо, но да се стигне до глобална криза в селското стопанство е много по-лошо.
Източник: Amnesty International
3. Пясък
Може да се каже, че определено има достатъчно пясък на Синята ни планета. Но това всъщност не е така. Пясъкът е толкова липсващ, че ООН в доклада си 2022 г. призова да го пестим.
Според доклада на организацията светът използва около 50 милиарда тона пясък и чакъл годишно - това е достатъчно за изграждането на стена с ширина 27 метра и височина 27 метра около планетата Земя.
Пясъкът е вторият най-използван ресурс на планетата след водата: той се използва в по-големи количества от петрола и природния газ. Пясъкът е необходим за създаването на бетон, асфалт и стъкло - без него човечеството няма да има строителни материали, ще трябва да се преместим в землянки.
Но какъв е проблемът - закарваме багерите до Сахара да го копаят в неограничени количества. Не става, такъв пясък за строителство не е подходящ. Той се издухва от вятъра и песъчинките се закръгляват. Поради това те губят способността да се свързват заедно и бетонът няма да върши работа.
Имаме нужда от пясък създаден от вода, който се намира по бреговете, в руслото и заливните равнини на реките, както и на дъното на езера и морета. И е много проблематично да го получиш в големи количества. Толкова е ценен, че в Китай, Индия, Кения, Гамбия, Индонезия, Южна Америка с този ресурс се занимава дори престъпния свят - краде се и после се препродава. А конкурентите и екоактивистите, които се опитват да предотвратят това, биват унищожавани.
Ако няма заместител на пясъка, в бъдеще човечеството ще трябва да строи много по-малко. Или да премине на други материали - например, към създаване на небостъргачи от дърво. Да, това е възможно.
Източник: iStock by Getty Images
4. Редкоземни елементи
Има 17 метала, наречени редкоземни елементи. Те все още имат всякакви специфични имена, например диспросий, итрий, тулий, тербий, европий и т.н. И ние ги изчерпваме.
Редкоземните елементи или лантаниди, са необходими в различни индустрии: от тях се правят важни част за смартфони, телевизори и автомобили. В допълнение, те са необходими в медицината - по-специално при лечението на рак, както и в ядрената и химическата промишленост и приборостпоенето.
Благодарение на свойствата на тези метали е възможна миниатюризацията на електрониката - без тях вашият iPhone би бил с размерите на цяла стая.
Строго погледнато, редкоземните метали не са толкова редки - те са почти една пета от елементите, открити в природата, и има повече от тях в земната кора, отколкото мед. Друго нещо е, че добивът и преработката им са изключително сложни, скъпи и времеемки и често са просто икономически неизгодни.
Днешните лидери в това отношение са Китай и Австралия, но запасите им намаляват. Недостигът на лесно достъпни редкоземни метали може да доведе до факта, че през следващите години цената на смартфоните и видеокартите щ скочи няколкократно.
Вярно е, че ситуацията може да поправи Гренландия - 25% от известните находища на лантаниди са концентрирани там. Канадската компания за редкоземни елементи Neo Performance вече придоби правата за разработването им, но дали резервите на острова ще са достатъчни и дали тяхното добиване ще е рентабилно, все още е невъзможно да се каже.
Източник: iStock
5. Вода
Водата, както знаем, е източникът на живот. На пръв поглед изглежда, че има много от този природен елемент на Земята - той покрива 71% от повърхността на планетата. Но всъщност подходяща за хората вода няма много на света.
Вижте изображението по-долу, подтотвено от Геоложката служба на САЩ и океанографският институт Woods Hole - така би изглеждала нашата Земя без океаните.
Голямата синя сфера над Северна Америка са всички водни запаси на планетата. Те дори включват парата в атмосферата и подземни източници. По-малка топка е прясна вода. Много малка точка е съдържанието на езера и реки, без да се вземат предвид подземните хоризонти - водоносни хоризонти.
С такава визуална картина вече не може да се каже, че имаме много H₂O.
Проучванията, използващи сателитите GRACE на НАСА, показват, че подземните води на Земята, които служат като основен източник на пиене за човечеството, бързо се изчерпват. Според доклад на учени от Калифорнийския университет в Ървайн, от 2003 г. насам, резервите в 21 от 37-те най-големи водоносни хоризонта на планетата са намалели значително, а 13 от тях са почти изчерпани.
А търсенето на вода само се увеличава. Повечето - почти 70% - от прясната течност се използва в селското стопанство, но е необходима и в енергийния сектор - както при ТЕЦ, така и в ядрената енергетика. Всичко това води до факта, че от недостига на вода страда половината от населението на света, или около 4 милиарда души. И трябва да намерим нови, по-ефективни начини за опазване на този ресурс./money.bg
Още по темата
CHF | 1 | 2.09493 |
GBP | 1 | 2.35656 |
RON | 10 | 3.93029 |
TRY | 100 | 5.34333 |
USD | 1 | 1.88187 |
Последни новини
- 19:34 30 пили и девет под въздействие на наркотици водачи установи МВР за ден
- 19:21 Президентът Румен Радев изрази съболезнования за загиналите при авиокатастрофата в Казахстан
- 19:08 АПИ съветва правоимащите да не чакат последния момент за безплатна винетка
- 18:56 Как да преминем към нормално хранене след коледните пости
- 18:41 Когато Джо Пеши е ухапал съвсем наистина Маколи Кълкин в "Сам вкъщи"
- 18:28 Колко са богати най-заможните българи?
- 18:21 Няма загинали при катастрофи през изминалото денонощие
- 18:14 Видео показва първите мигове след самолетната катастрофа в Казахстан