Започна преразглеждането на делото за убийството на варненския оръжеен търговец Светлозар Стефанов

Крими 25.11.2002 12:25

Състав на Варненски окръжен съд днес започна преразглеждането на делото “Светлозар Стоянов”. Той е убит през юни 1996г. пред асансьора на блок №1 във варненския квартал “Възраждане”, където живеел. Убийците са от град Русе, откъдето е родом съпругата му. През злополучната нощ те пристигат с такси и го причакват пред паркинга на блока. Когато жертвата влязла във входа четири куршума, изстреляни от пистолет “Макаров” слагат край на живота му. За смъртта на Стоянов, в полицията съобщават съседи. По това време той е развивал частен бизнес във Варна и е бил собственик на 3 оръжейни магазина в града. Семейството му е било доста заможно.

Според обвинителната теза, поръчител на убийството е съпругата му Галина Стоянова, която била системно малтретирана от Стоянов. В нощта на убийството му тя си е била в къщи. Според документите от предния съдебен процес, тя разказвала, как мъжът и биел нея и двете им деца многократно. Веднъж Галина му поискала развод и се прибрала в Русе при родителите си, но той я върнал насила във Варна. С изпълнителите на мократа поръчка я свързала приятелката на брат й – Светла Трайкова, която днес не се яви в съда, поради заболяване на сина си. На предното дело тя е оневинена от съдебните заседатели. За ликвидирането на Светлозар Стоянов, Галина е трябвало да заплати 10 000$. 5 000$ тя е броила на убийците преди изпълнението, останалите на успяла да даде, поради задържането й от полицията.

През 1997г. Галина Стоянова е задържана и обвинена в поръчителство на убийството на съпруга си. Пред следователи тя прави пълни самопризнания. Физическия убиец на Стоянов – московския авиоинженер Сергей Шведов, починал от рак, още пред започването на процеса. По делото са обвинени и други две лица – Ивелин Иванов и Атанас Ганчев, определени от съда, като съучастници (помагачи при убийството).
Двамата са осъдени от предишния съдебен състав на ВОС на по 15 години “лишаване от свобода”, а Галина Стоянова е трябвало да излежи 11 години в Сливенския затвор. Поради примерно държание в затвора, тази година тя получи право на Условно предсрочно освобождаване.

Делото е възобновено поради постъпила жалба от обвинения Ивелин Иванов, който твърди, че има процесуални нарушения по делото, и че му е отнето правото на защита. Върховен касационен съд уважил жалбата на подсъдимия и връща делото за преразглеждане във ВОС. Междувременно Иванов преупълномощил нов свой защитник по делото - адвокат Славка Стефанова, която днес не се яви в съда. Поради тази причина магистратите отложиха разглеждането на случая за 10, 11, 12 февруари 2003г. До тогава съпругата на убития Стоянов ще остане зад решетките.

ДНЕС +
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355