Служителка в ДАТО прави тайни проверки за подслушване само по ЕГН или GSM
Крими 09.05.2015 08:46
Само с въвеждане на мобилен телефонен номер или ЕГН всеки оперативен служител на ДАТО, който има парола за системата, може да разбере за секунди дали който и да е български гражданин е обект на подслушване.
Това става ясно от разследването по секретно дело срещу разузнавачка от Държавна агенция “Технически операции”, която “по молба” на бизнесмен многократно му издала, че подслушват телефоните му, научи “24 часа”.
Стотици държавни служители от специализираната служба могат също светкавично да проверят дали някой от милионите телефонни номера в България в момента се “контролира” от агенти на някоя служба, която води разследване на тежко престъпление, става ясно от обвинителния акт срещу Антоанета Първанова.
51-годишната разузнавачка втора степен бе арестувана на 17 февруари миналата година на работното си място в една от най-секретните служби в държавата, след като разследване на ДАНС засече, че тя е издала на бизнесмен, че го подслушват.
Фактът, че не се изискват нито имена, нито въвеждане на код от съдебно разрешение за този вид справка говори, че е възможно да са направени хиляди подобни нерегламентирани справки в последните години, категорични са експерти.
За първи път съдия разреши на “24 часа” да се запознае с обвинителния акт и част от секретното дело, което в момента се разглежда в Софийския градски съд, но не се гледа изцяло при закрити врата. Преди дни по време на съдебните заседания стана ясно още, че в Държавната агенция за технически операции, която бе отделена от МВР през 2013 г., за да се повиши сигурността и контролът при използването на специални разузнавателни средства, дори не се използват камери с достатъчно добра резолюция.
“24 часа” научи, че в официално писмо до съдебния състав от ДАТО заявяват, че записите от камерите в коридорите на секретното звено са с толкова ниско техническо качество, че дори не може със сигурност да се разбере кой от служителите е бил заснет да влиза в някой от кабинетите, където може да се подслушва всеки в държавата. По делото става ясно също, че
записите от тези
видеоустройства
не се пазели
дълго, а обикновено не повече от 7 до 14 дни.
Сериозните пропуски в сигурността на секретната служба за подслушване изскачат, след като агенти на ДАНС засичат в началото на 2014 г., че бизнесменът Петър Лазаров, чиито корпоративни и лични телефони се “контролират” по международно разследване, някак е разбрал, че го подслушват.
По същото време заради това изтичане на информация на косъм от провал е операция на американската ФБР. Американската служба е по следите на бизнеспартньор на Лазаров, който е част от българска банда, източила зад океана милиони долари от банкови сметки.
Веднага щом става ясно за теча на информация, през януари м.г. със спешна писмена заповед шефът на ДАТО Цветан Китов разпорежда на началник на една от оперативните групи в секретната агенция да провери компютърната система на службата. Задачата трябва да установи кой е правил справки за телефонните номера на столичния бизнесмен.
Така с проверка на т.нар. логове става ясно, че в края на 2013 г. от октомври до декември работещата от 3 години в службата Антоанета Първанова поне 3 пъти е влизала с личната си парола в секретната операционна система и е проверявала дали подслушват Лазаров. Тя е вкарвала ЕГН-то му и между 3 и 5 различни телефонни номера, ползвани от предприемача.
Скоро след това агенти на ДАНС успяват да установят и
начина, по който
е издавана
тайната
информация
и как е стигала тя до Лазаров. Оказва се, че зетят на Първанова се е свързвал с бизнеспартньор на подслушвания, който първо е предавал листче с лични данни и телефони, които да се проверят, а после е препредавал обратната информация, че номерата се подслушват, сочат данни по досъдебното производство.
Още по-притеснително е, че първоначално агентите на ДАНС и прокурорите по случая имат данни, че този вид тайна проверка за подслушване се е правела постоянно с нещо като абонамент.
Според тази информация различни бизнесмени са плащали до
3000 лв. месечно,
за да знаят дали
службите
контролират
телефоните им,
а и по този начин да са информирани дали властите не ги разследват за тежко престъпление. За тази оперативна информация обаче доказателства по делото така и не са събрани.
При реализацията на тайното разследване на 17 февруари 2014 година белезници почти едновременно щракват на ръцете на Антоанета Първанова и на зет и? Лъчезар Димитров.
“На 17 февруари паркирах колата си до НОИ на бул. “Александър Стамболийски”, когато до мен спря автомобил с черни стъкла. Отвори се вратата и оттам изскочи маскиран мъж с автомат, опря оръжието в стъклото и ме задържа. Когато ме арестуваха, дойдоха вкъщи 20 цивилни и маскирани с оръжия, правеха обиск и ми казваха: “Признай си къде са парите, откъде е информацията.” После, докато ме разпитваха, някакъв ми крещеше: Ти вземаш по няколко хиляди лева”, разказва за задържането си Димитров. При първоначалните разпити
той признава,
че е приемал и
предавал
информация за
подслушването
Посочва и втория посредник, който обаче отрича. По време на досъдебното разследване по делото няма данни да са събрани допълнителни доказателства, от които да става ясно платил ли е и колко Петър Лазаров, за да разбере, че го подслушват.
Според информация на вестника Лазаров, който официално се занимава с търговия с хранителни добавки, е бил
разследван за
незаконна
търговия
с лекарствени
средства,
както и във връзка с трансгранична организация за източване на банкови карти, за която бе арестуван съдружникът му Радослав Павлов. Няма информация обаче по някоя от проверките Лазаров да е привлечен като обвиняем. Според справка в информационната система ДАКСИ той участва в управлението на 19 дружества и е собственик изцяло или частично на 12 от тях. На мобилните му телефони за контакт отговарят други служители, които информират, че бизнесменът е в чужбина.
Според показанията, които Петър Лазаров е дал пред съдия, той твърди, че само е коментирал вероятността да бъде подслушван, но никога не е давал данните си или не е плащал за подобен вид проверка. Той обяснява още, че в последните години много от познатите му, с които се срещал, се пазели от подслушване, като махали батериите на телефоните си, докато водели разговори.
Проверка на вестника установи, че точно ден след първата тайна проверка на Първанова, с която става ясно, че Лазаров е подслушван, той прекратява регистрацията по ДДС на една от основните си компании, които са собственици на няколко дъщерни дружества.
Вече бившата служителка на ДАТО Антоанета Първанова пък признава в първите си обяснения ден след ареста, че през есента на 2013 г. зет и? Лъчезар наистина и? дал данни и телефони за проверка, а тя извършила незаконната справка, за да му направи услуга.
“Зет ми поиска да проверя дали някои от въпросните номера се контролират, тоест дали са обект на СРС и се подслушват. Установих, че един или два от номерата са в процес на мероприятия, тоест се подслушваха, и върнах обратно информацията на зет ми”, заявява бившата секретна служителка. Тя твърди още, че не мислела, че като предоставя тази тайна информация, застрашава националната сигурност на държавата, а смятала, че съдейства за
извършване на
корпоративен
шпионаж
Адвокатът на Първанова - Борислав Михайлов, коментира пред “24 часа”, че първоначалните обяснения на клиентката му са дадени без адвокат и тя не признава нищо. Дори дадените показания пред съдия според него са в нарушение на НПК, защото не е ясно как е нает присъствалият тогава служебен защитник.
Първанова е споделила още с адвоката си, че в начина на работа в ДАТО се е случвало много пъти да и? нареждат устно началници да прави различни проверки в нарушение на правилника за работа. Следващата седмица предстои заседание по делото срещу Първанова, като все още не е ясно как ще приключи първият подобен казус в последните години, който е стигнал до съд.
Експерти обаче коментират, че от този случай става ясно как след поредната реорганизация на специализираната служба в отделна държавна агенция контролът на хората, които подслушват и следят, отново се оказва недостатъчно ефективен.
Борислав Михайлов, адвокат на Първанова:
Не могат да
докажат кой е
влязъл с паролата
“В проверката на ДАТО е записано, че не могат да установят кой е влизал с паролата на клиентката ми.
Ние искахме записите на камери, но от ДАТО казаха, че няма добро качество на записите, това не е ли смешно и жалко. Или пък го крият.
Ами ако се окаже, че по същото време тя не е била в тази стаичка? Всеки един средно интелигентен човек знае, че няма парола, която да не може да се разбие. Компютърът стои 3 минути активен, след като си приключил работа, това значи, че не е необходимо да има и парола.
Самото определяне на следовател по случая също е в нарушение. Знаете, че има случайно разпределение с компютър. Първоначално е избрана една жена, но 10 минути след това с нечия резолюция се анулира този избор, не знам по какви причини, и се избира друг следовател. Това не говори добре за начина на разследване.”
Течът на данни
застрашил арест
на BG банда
за финансови
измами в САЩ
Съдружникът на подслушвания бизнесмен Петър Лазаров Радослав Павлов бе екстрадиран преди месеци в САЩ с обвинения, че е бил мозъкът на международната банда за източване на банкомати.
Няколко седмици след ареста на служителката на ДАТО Антоанета Първанова през март 2014 г. в Чикаго и София бяха проведени серия от арести на групата на шампиона по покер Георги Мартов-Мицубишито.
У нас бяха спипани Павлов и Михаил Петров, а в САЩ 17 души. Всички те са обвинени за пране на пари, банкови измами и измами с кредитни карти.
Нашенците действали в цял свят, но базата им била в Чикаго. По-късно стана ясно, че 37-годишният Радослав е бил мозъкът на бандата в България. Той набирал тук хора, на които е раздавал скимиращи устройства, и те са пътували в цял свят, за да ги поставят на банкомати.
После по скайп е изпращал информацията в САЩ на Георги Мартов. Там той е организирал изготвянето на пластиките и на други хора е давал да източват банкомати. После част от парите били изпращани в България с преводи чрез MoneyGram. Траншовете не са били големи, най-големият е бил 5600 долара. Групата е действала поне 2 години.
Агент от ФБР под прикритие пристигнал у нас и два пъти се срещнал с Павлов. Първата била използвана за разпознаване на неговия глас, тъй като имало два телефонни разговора по делото, а на втората агентът се разкрил. Групата е следена продължително време и са записани разговори между членовете и?. Именно докато са подслушвани и записвани разговорите на тази банда, служителката от ДАТО буквално е била на косъм да провали международната операция. Но все пак разследването е доведено до успешен край, а в момента срещу българите се водят следствени действия в Чикаго.
Преди месец стана ясно, че един от 17-те обвинени вече е признал за престъпната си дейност. 29-годишният Димо Дешков от Бургас признал, че теглил в брой от крадени карти през различни банкомати в търговски център в предградието на Чикаго - Ривър гроув. Другите две обвинения срещу бургазлията са подобни и най-вероятно ще отпаднат заради признанието на Дешков, смятат юристи в САЩ. Същинското дело срещу българите се очаква да започне през есента, а дотогава се очакват още самопризнания от обвиняемите, които имат по-леки обвинения, като те ще се надяват на пробация, коментираха запознати със случая. /24chasa.bg
Това става ясно от разследването по секретно дело срещу разузнавачка от Държавна агенция “Технически операции”, която “по молба” на бизнесмен многократно му издала, че подслушват телефоните му, научи “24 часа”.
Стотици държавни служители от специализираната служба могат също светкавично да проверят дали някой от милионите телефонни номера в България в момента се “контролира” от агенти на някоя служба, която води разследване на тежко престъпление, става ясно от обвинителния акт срещу Антоанета Първанова.
51-годишната разузнавачка втора степен бе арестувана на 17 февруари миналата година на работното си място в една от най-секретните служби в държавата, след като разследване на ДАНС засече, че тя е издала на бизнесмен, че го подслушват.
Фактът, че не се изискват нито имена, нито въвеждане на код от съдебно разрешение за този вид справка говори, че е възможно да са направени хиляди подобни нерегламентирани справки в последните години, категорични са експерти.
За първи път съдия разреши на “24 часа” да се запознае с обвинителния акт и част от секретното дело, което в момента се разглежда в Софийския градски съд, но не се гледа изцяло при закрити врата. Преди дни по време на съдебните заседания стана ясно още, че в Държавната агенция за технически операции, която бе отделена от МВР през 2013 г., за да се повиши сигурността и контролът при използването на специални разузнавателни средства, дори не се използват камери с достатъчно добра резолюция.
“24 часа” научи, че в официално писмо до съдебния състав от ДАТО заявяват, че записите от камерите в коридорите на секретното звено са с толкова ниско техническо качество, че дори не може със сигурност да се разбере кой от служителите е бил заснет да влиза в някой от кабинетите, където може да се подслушва всеки в държавата. По делото става ясно също, че
записите от тези
видеоустройства
не се пазели
дълго, а обикновено не повече от 7 до 14 дни.
Сериозните пропуски в сигурността на секретната служба за подслушване изскачат, след като агенти на ДАНС засичат в началото на 2014 г., че бизнесменът Петър Лазаров, чиито корпоративни и лични телефони се “контролират” по международно разследване, някак е разбрал, че го подслушват.
По същото време заради това изтичане на информация на косъм от провал е операция на американската ФБР. Американската служба е по следите на бизнеспартньор на Лазаров, който е част от българска банда, източила зад океана милиони долари от банкови сметки.
Веднага щом става ясно за теча на информация, през януари м.г. със спешна писмена заповед шефът на ДАТО Цветан Китов разпорежда на началник на една от оперативните групи в секретната агенция да провери компютърната система на службата. Задачата трябва да установи кой е правил справки за телефонните номера на столичния бизнесмен.
Така с проверка на т.нар. логове става ясно, че в края на 2013 г. от октомври до декември работещата от 3 години в службата Антоанета Първанова поне 3 пъти е влизала с личната си парола в секретната операционна система и е проверявала дали подслушват Лазаров. Тя е вкарвала ЕГН-то му и между 3 и 5 различни телефонни номера, ползвани от предприемача.
Скоро след това агенти на ДАНС успяват да установят и
начина, по който
е издавана
тайната
информация
и как е стигала тя до Лазаров. Оказва се, че зетят на Първанова се е свързвал с бизнеспартньор на подслушвания, който първо е предавал листче с лични данни и телефони, които да се проверят, а после е препредавал обратната информация, че номерата се подслушват, сочат данни по досъдебното производство.
Още по-притеснително е, че първоначално агентите на ДАНС и прокурорите по случая имат данни, че този вид тайна проверка за подслушване се е правела постоянно с нещо като абонамент.
Според тази информация различни бизнесмени са плащали до
3000 лв. месечно,
за да знаят дали
службите
контролират
телефоните им,
а и по този начин да са информирани дали властите не ги разследват за тежко престъпление. За тази оперативна информация обаче доказателства по делото така и не са събрани.
При реализацията на тайното разследване на 17 февруари 2014 година белезници почти едновременно щракват на ръцете на Антоанета Първанова и на зет и? Лъчезар Димитров.
“На 17 февруари паркирах колата си до НОИ на бул. “Александър Стамболийски”, когато до мен спря автомобил с черни стъкла. Отвори се вратата и оттам изскочи маскиран мъж с автомат, опря оръжието в стъклото и ме задържа. Когато ме арестуваха, дойдоха вкъщи 20 цивилни и маскирани с оръжия, правеха обиск и ми казваха: “Признай си къде са парите, откъде е информацията.” После, докато ме разпитваха, някакъв ми крещеше: Ти вземаш по няколко хиляди лева”, разказва за задържането си Димитров. При първоначалните разпити
той признава,
че е приемал и
предавал
информация за
подслушването
Посочва и втория посредник, който обаче отрича. По време на досъдебното разследване по делото няма данни да са събрани допълнителни доказателства, от които да става ясно платил ли е и колко Петър Лазаров, за да разбере, че го подслушват.
Според информация на вестника Лазаров, който официално се занимава с търговия с хранителни добавки, е бил
разследван за
незаконна
търговия
с лекарствени
средства,
както и във връзка с трансгранична организация за източване на банкови карти, за която бе арестуван съдружникът му Радослав Павлов. Няма информация обаче по някоя от проверките Лазаров да е привлечен като обвиняем. Според справка в информационната система ДАКСИ той участва в управлението на 19 дружества и е собственик изцяло или частично на 12 от тях. На мобилните му телефони за контакт отговарят други служители, които информират, че бизнесменът е в чужбина.
Според показанията, които Петър Лазаров е дал пред съдия, той твърди, че само е коментирал вероятността да бъде подслушван, но никога не е давал данните си или не е плащал за подобен вид проверка. Той обяснява още, че в последните години много от познатите му, с които се срещал, се пазели от подслушване, като махали батериите на телефоните си, докато водели разговори.
Проверка на вестника установи, че точно ден след първата тайна проверка на Първанова, с която става ясно, че Лазаров е подслушван, той прекратява регистрацията по ДДС на една от основните си компании, които са собственици на няколко дъщерни дружества.
Вече бившата служителка на ДАТО Антоанета Първанова пък признава в първите си обяснения ден след ареста, че през есента на 2013 г. зет и? Лъчезар наистина и? дал данни и телефони за проверка, а тя извършила незаконната справка, за да му направи услуга.
“Зет ми поиска да проверя дали някои от въпросните номера се контролират, тоест дали са обект на СРС и се подслушват. Установих, че един или два от номерата са в процес на мероприятия, тоест се подслушваха, и върнах обратно информацията на зет ми”, заявява бившата секретна служителка. Тя твърди още, че не мислела, че като предоставя тази тайна информация, застрашава националната сигурност на държавата, а смятала, че съдейства за
извършване на
корпоративен
шпионаж
Адвокатът на Първанова - Борислав Михайлов, коментира пред “24 часа”, че първоначалните обяснения на клиентката му са дадени без адвокат и тя не признава нищо. Дори дадените показания пред съдия според него са в нарушение на НПК, защото не е ясно как е нает присъствалият тогава служебен защитник.
Първанова е споделила още с адвоката си, че в начина на работа в ДАТО се е случвало много пъти да и? нареждат устно началници да прави различни проверки в нарушение на правилника за работа. Следващата седмица предстои заседание по делото срещу Първанова, като все още не е ясно как ще приключи първият подобен казус в последните години, който е стигнал до съд.
Експерти обаче коментират, че от този случай става ясно как след поредната реорганизация на специализираната служба в отделна държавна агенция контролът на хората, които подслушват и следят, отново се оказва недостатъчно ефективен.
Борислав Михайлов, адвокат на Първанова:
Не могат да
докажат кой е
влязъл с паролата
“В проверката на ДАТО е записано, че не могат да установят кой е влизал с паролата на клиентката ми.
Ние искахме записите на камери, но от ДАТО казаха, че няма добро качество на записите, това не е ли смешно и жалко. Или пък го крият.
Ами ако се окаже, че по същото време тя не е била в тази стаичка? Всеки един средно интелигентен човек знае, че няма парола, която да не може да се разбие. Компютърът стои 3 минути активен, след като си приключил работа, това значи, че не е необходимо да има и парола.
Самото определяне на следовател по случая също е в нарушение. Знаете, че има случайно разпределение с компютър. Първоначално е избрана една жена, но 10 минути след това с нечия резолюция се анулира този избор, не знам по какви причини, и се избира друг следовател. Това не говори добре за начина на разследване.”
Течът на данни
застрашил арест
на BG банда
за финансови
измами в САЩ
Съдружникът на подслушвания бизнесмен Петър Лазаров Радослав Павлов бе екстрадиран преди месеци в САЩ с обвинения, че е бил мозъкът на международната банда за източване на банкомати.
Няколко седмици след ареста на служителката на ДАТО Антоанета Първанова през март 2014 г. в Чикаго и София бяха проведени серия от арести на групата на шампиона по покер Георги Мартов-Мицубишито.
У нас бяха спипани Павлов и Михаил Петров, а в САЩ 17 души. Всички те са обвинени за пране на пари, банкови измами и измами с кредитни карти.
Нашенците действали в цял свят, но базата им била в Чикаго. По-късно стана ясно, че 37-годишният Радослав е бил мозъкът на бандата в България. Той набирал тук хора, на които е раздавал скимиращи устройства, и те са пътували в цял свят, за да ги поставят на банкомати.
После по скайп е изпращал информацията в САЩ на Георги Мартов. Там той е организирал изготвянето на пластиките и на други хора е давал да източват банкомати. После част от парите били изпращани в България с преводи чрез MoneyGram. Траншовете не са били големи, най-големият е бил 5600 долара. Групата е действала поне 2 години.
Агент от ФБР под прикритие пристигнал у нас и два пъти се срещнал с Павлов. Първата била използвана за разпознаване на неговия глас, тъй като имало два телефонни разговора по делото, а на втората агентът се разкрил. Групата е следена продължително време и са записани разговори между членовете и?. Именно докато са подслушвани и записвани разговорите на тази банда, служителката от ДАТО буквално е била на косъм да провали международната операция. Но все пак разследването е доведено до успешен край, а в момента срещу българите се водят следствени действия в Чикаго.
Преди месец стана ясно, че един от 17-те обвинени вече е признал за престъпната си дейност. 29-годишният Димо Дешков от Бургас признал, че теглил в брой от крадени карти през различни банкомати в търговски център в предградието на Чикаго - Ривър гроув. Другите две обвинения срещу бургазлията са подобни и най-вероятно ще отпаднат заради признанието на Дешков, смятат юристи в САЩ. Същинското дело срещу българите се очаква да започне през есента, а дотогава се очакват още самопризнания от обвиняемите, които имат по-леки обвинения, като те ще се надяват на пробация, коментираха запознати със случая. /24chasa.bg
![]() |
1 | 2.09336 |
![]() |
1 | 2.24421 |
![]() |
10 | 3.85712 |
![]() |
100 | 4.11361 |
![]() |
1 | 1.66823 |
Последни новини
- 19:22 Арестуваха ветеран от НБА, заподозрян е в измама
- 19:16 Нов срок: До 15 октомври трябва да завърши ремонта между „Аспарухово“ и „Галата“
- 19:14 След побой пред магазин в Несебър: Мъж е в реанимация със счупен череп и мозъчна травма
- 19:07 Тръмп получи покана да стане първият президент на САЩ, посетил Сърбия от 45 г.
- 19:02 Продължават ремонтните дейности по тръбопровода във Варненското езеро
- 18:59 Верстапен се почувства ограбен заради отлагането на състезанието в Белгия
- 18:57 Желязков в Илинденци: Ще се спправим в най-близко време с пожарите, организацията е добра
- 18:54 Русенци грабнаха първото място в спортната надпревара „Ваканция без грижи“