
Крими 23.05.2025 15:40 Снимка: ДНЕС+
Ръст на сигналите за насилие над деца
Насилието и агресията сред децата в България бележат устойчив ръст през последните пет години, сочи анализ на фондация "Общество и сигурност", по данни от Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на вътрешните работи и Националния статистически институт. Институциите обаче, отговорни за закрилата на децата, не разполагат с ключови данни за ефективно планиране на политики и интервенции.
За периода 2019–2023 г., броят на сигналите за насилие над деца се увеличава с всяка изминала година. През 2019 г. те са били 1178, а през 2023 г. – 1286. Най-сериозно е нараснало физическото насилие и неглижирането, докато сигналите за сексуално насилие отбелязват спад – от 289 през 2019 г. до 165 през 2023 г., според мониторинговите доклади на ДАЗД.
Данните от Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на вътрешните работи и Националния статистически институт са коренно различни, коментираха председателят на Фондация "Общество и сигурност" Радостина Якимова и юристът на фондацията Дора Райчинова, предаде Радио София.
"Ние се загубихме. Никъде в тези данни нямаше припокриване между институциите. При НСИ данните излизат, но другите данни се разминават изключително много и не можеш да проследиш картината“, каза Якимова.
Тя добави, че според данните липсва информация от МВР за вторичната виктимизация, рецидивизъм и дългосрочни последици от насилието, противообществените прояви и агресия.
По данни на НСИ за 2023 г., се наблюдава ръст на редица тревожни явления сред децата, както и най-висок брой за последните 4 години на деца, извършили противообществени прояви. Отчита се и ръст на сигналите за насилие над деца. ДАЗД обаче не събира данни за насилие, извършено от деца, нито проследява дали жертвите получават специализирана помощ.
"От тези данни, които ние получихме от ДАЗД имаме 589 сигнала. В същото време, ако проверим броя на сигналите, получени на тел. 116 111, пише, че са регистрирани 2452 сигнала за деца в риск. Това са близо 4 пъти повече сигнали. Не е ясно към коя институция тези сигнали се препращат“, посочи Радостина Якимова.
На база предоставените от институциите данни, от фондация "Общество и сигурност" отчитат ръст на сигналите за насилие над деца за последните 5 години.
"Данните от МВР за извършените престъпления от малолетни и непълнолетни, сочат много голям ръст – 1150 е ръстът за 2024 г., спрямо 2023 г.“, изтъкна Радостина Якимова.
По думите на Дора Райчинова, друг показател, по който е видно, че има ръст на престъпленията са включително възпитателните дела, които се водят от местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Тя коментира и зачестилите случаи с насилие от страна на т.нар. "локали“.
"На децата им е скучно. Скучно им е в училище, скучно им е в свободното време и те търсят предизвикателства по този начин. Другият много голям проблем е безразличието на обществото", обясни Дора Райчинова.
Според експертите от фондация "Общество и сигурност" е наложително изграждането на национална система за събиране, обмен и анализ на данни за насилието над и от деца, с ясно разграничени отговорности между институциите. Необходимо е и да се проследява какво се случва с всяко дете – жертва или извършител, както и превенция чрез образование и семейна подкрепа.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07736 |
![]() |
1 | 2.291 |
![]() |
10 | 3.8881 |
![]() |
100 | 4.28061 |
![]() |
1 | 1.69851 |
Последни новини
- 10:31 За Денков от ПП-ДБ: Предложението на МОН за добродетелите и религията не е удачно
- 10:22 ББР отпуска „зелено“ финансиране с подкрепата на БРСЕ и ЕИБ
- 10:12 Руските власти може да дадат политическо убежище на Илон Мъск
- 10:04 Спорна публикация на Си Дзинпин взриви мрежата: Светът може да продължи напред и без САЩ
- 09:54 Politico: ЕС отлага понижаването на тавана на цените на петрола от Русия
- 09:45 Откриха 11-годишно дете със специални потребности, изгубено в търговски обект в София
- 09:35 Следващата седмица ни чакат 39-градусови жеги
- 09:26 Мистериозният хищник от Шумен вдъхнови вълна от колажи и майтапи в мрежата