Пирамидата BETL: Хиляди българи, инвестирали в схемата с батерии, се оказват измамени

Крими 10.12.2024 09:09 Снимка: ДНЕС+

Пирамидата BETL: Хиляди българи, инвестирали в схемата с батерии, се оказват измамени

ГДБОП вече работи по десетки сигнали, НАП също събира данни за дейността на компанията. Според експерти инвестираните пари трудно ще бъдат проследени

Парите на десетки хиляди българи, инвестирали в зарядни станции в Азия, са изчезнали. Финансовата пирамида с преносими батерии за телефони BETL е спряла да изплаща дивиденти от 5 декември, съобщиха NOVA и БНТ.

В дирекция "Киберпрестъпност" на ГДБОП от петък вечерта до тази сутрин са постъпили десетки сигнали. По тях вече се работи съвместно с международни партньори, чрез молби за правна помощ и запитвания към криптоборси, чат платформи и др.

В НАП също има подаден сигнал, свързан с дейността на "БЕТЛ - БЛУ ЕЛЕКТРИК ТЕХНОЛОДЖИ". Инспекторите по приходите събират допълнителни данни за дружеството и анализират наличната информация.

Засега е известно, че фирмата е регистрирана във Великобритания от арабски гражданин - Музафар Ахмед Риаз. Използвани са снимки на нищо неподозиращи швейцарци и испанци, които се представят като големи британски шефове на компанията.

От около година идеята за лесна парична печалба примамва хиляди у нас към програмата. Според данни от секретен Телеграм канал, достъпен само за инвеститорите, в България те са 30 000. От комуникацията става ясно, че въпросната компания работи още в Сърбия и Албания. В нито една от тези държави обаче няма официална регистрация, както няма и у нас.

Има данни, че за малко повече от шест месеца българите са инвестирали в схемата за споделено отдаване под наем на външни батерии за мобилни устройства около 80 милиона долара.

Александър Исса влиза в схемата на BETL преди малко повече от месец. Преди това наблюдавал агресивната реклама на компанията в социалните мрежи. "Един приятел мен ме покани в тази група да вляза с малко участие - да купя осем батерии. Като закупиш пакета, инвестицията ще ти възвърне след 33-ия ден. Така е направена самата схема", разказва той.

На Александър Исса било обяснено, че той става собственик на батерии, които ще се отдават под наем и ще получава дневен приход от 45 долара в криптоваллута, която е равна на щатския долар: "Като минат тези 33 дни, можеш да надграждаш, да каниш хора под теб, и получаваш бонус, хонорар".

Част от инвестициите са се върнали при първите, влезли в схемата и те реално са спечелили, но след тях в омагьосания кръг са влезли много хора, които са загубили.

Освен това от BETL пускали и искане за верифициране на профилите на потребителите. За целта те трябвало да изпратят по 99 долара на компанията.

Лица на кампанията у нас се стават Калина Николова и Калин Георгиев. Пред Bulgaria ON AIR те отрекоха користни цели и заявиха, че никого не са карали да инвестира насила. "Наистина повярвах, че това си е реална компания. Ако знаех, че това е пирамида, нямаше да се занимавам, още повече да се показвам с лицето и името си най-отговорно", обясни Николова.

Георгиев също категорично отрича съзнателно да е подвеждал когото и да било да "вкарва пари" в BETL. Заради заплахи към двамата, са били посъветвани от органите на реда да не се появяват на публични места.

За да повишат доверието към финансовата схема, BETL се асоциирали и с родни знаменитости. "Здравейте, приятели на BETL. Радвам се да съм част от събитието ви, на което ще се поздравим с успехите на компанията", заяви преди време олимпийският шампион по вдигане на тежести Карлос Насар. След срива на компанията той обясни, че не е рекламирал BETL, а получавал финансова подкрепа от тях.

Без да му бъде обяснено в какво се включва, музикантът Иван Динев - Устата също се оказва рекламно лице на схемата. Той е настоял снимката му моментално да бъде премахната.

"BETL е поредното проявление на престъпни групировки, в случая - рускоговорящи. Влизайки в началото на схемата, парите се връщат. Има и различни нива. В крайна сметка всички горят", обяснява финансовият експерт Деян Василев. "Миналата година са превъртени около 80 милиона долара. 60 млн. са върнати на хората от първи, втори и трети нива", обясни той.

Според финансовия експерт Любомир Тулев инвестираните пари вече не могат да бъдат проследени, тъй като "говорим за криптовалути и криптотрансакции, които са в биткойн портфейли, така че няма как да бъде проследено при кого отиват".

Смята се, че отмъкнатите от инвеститорите пари ще възлязат на около 40 милиона долара. Няколко милиона от тях са вложени като разходи за агресивната маркетингова и рекламна кампания, с която са привличани инвеститори, които в момента се оказват в ролята на измамени.

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242