Крими 30.03.2023 17:14 Снимка: ДНЕС+
Как се крадат пари с дрон (Видео)
Полицията в Украйна разкри схема за кражба на пари при обмяна на валута, с дрон. Разследването е под ръководството на прокурори от Офиса на главния прокурор.
Арестувани са петима души - трима мъже и две жени, от организираната група, при поредния опит за измама. Сред разследването на територията на град Киев и в други райони на Украйна е имало група лица, които с измама са иззели парите на граждани в особено големи размери под прикритието на обмяна на валута.
За това заподозрените публикували онлайн обяви с атрактивна оферта за обмен на чуждестранна валута. Наели са помещенията и са ги уредили като пункт за размяна на валута. В тези помещения е направена дупка в покрива за безпилотен самолет и още една - в стената за бягството на „касиерката“.
Когато клиент предава парите на касиерката за размяна, те са поставени в мрежа, която е била прикачена към дрона. През предварително направена дупка в покрива, дронът полетявал с парите във въздуха и изчезвал.
При пореден опит за измама служители на реда спряха дейността на организираната група.
При претърсванията са иззети превозни средства, дронове и дистанционно управление, парични средства и регистрационни табели, използвани за прикриване на дейността им.
Сумата на нанесените щети на тримата жертви възлиза на почти 50 хиляди евро и 25 хиляди щатски долара.
Когато "касиерката" получава пари за размяна, веднага се обажда на "мениджъра" и поискала да "отвори сейфа", а това било сигнал за оператора на дрона. След това тя слага парите в мрежа, прикачена към дрона, и отново се обажда на „мениджъра“, за да „затвори сейфа“. След тези кодови думи безпилотният дрон изчезва, касиерката бяга през „резервния изход“, а клиентът осъзнава, че е измамен.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09157 |
GBP
|
1 | 2.23166 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.88827 |
USD
|
1 | 1.66086 |
Последни новини
- 15:08 Вежди Рашидов: Хаосът тепърва започва! Чакат ни тежки дни!
- 15:00 Проф. Коста Костов, ФДД: Сигурни сме, че няма да има нова сглобка!
- 14:52 ISW: Путин не приема западните гаранции за сигурността на Украйна
- 14:49 Пламен Димитров, КНСБ: Свикването на нов протест спомага за разделението в обществото
- 14:43 Белгия замразява депутатските заплати за следващите четири години
- 14:34 ПП-ДБ не искат разглеждане на редовен бюджет в НС, обявиха се и за нов протест
- 14:25 Купуваме еднодневни винетки от 3 февруари
- 14:16 МВнР: България ще участва конструктивно в намиране на решение за финансиране за Украйна