Група за лихварство и рекет, действала в Сливенско, бе неутрализирана

Крими 10.04.2017 11:34

Специализираната прокуратура повдигна обвинения на петима участници в организирана престъпна група за лихварство, рекет и нанасяне на телесни повреди с цел незаконни доходи. Групата е задържана на 6 април в Сливен при специализирана операция на ГДБОП и Специализираната прокуратура. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратура на Република България.

По разпореждане на главния прокурор на територията на Сливен бяха командировани Борислав Сарафов – заместник на главния прокурор и Иван Гешев – ръководител на Специализираната прокуратура – за пряко осъществяване на ръководство и специализираната операция по задържането на групата. Съдействие на разследването оказа и окръжният прокурор на Сливен – Пламен Стефанов.

Според събраните до момента доказателства групата е действала от януари 2016 г. Близо 30 са свидетелите, пострадали от силовите и? действия, които са дали показания пред съдия. Участниците предоставяли кредити срещу високи лихви, предимно от 500 до 1000 лв. и на малоимотни хора от Сливен и региона. При най-малко забавяне на плащанията от страна на кредитополучателите следвали заплахи и побоища. Нерядко членове на групата нахълтвали в домовете на длъжниците и „прибирали“ телевизори, хладилници и други вещи, за да ги продадат и да върнат „инвестицията си“ заедно с лихвите.

Божириков и Вълчев са многократно осъждани. И у двамата са намерени неголеми количества марихуана. Събрани са множество доказателства относно структурата на престъпната група и функциите на всеки от участниците в нея. Продължава установяването на пострадали от престъпната дейност на групата.

На 9 април Специализираният наказателен съд уважи искането на наблюдаващия прокурор за налагане на мярка за неотклонение „Задържане под стража“ на трима от участниците – на ръководителя Йордан Божириков, на Даниел Вълчев и Светослав Саръиванов. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.24421
RON RON 10 3.85712
TRY TRY 100 4.11361
USD USD 1 1.66823