Крими 18.05.2025 16:27 Снимка: ДНЕС+
Двама сирийци отвлякоха и се гавриха с нигерийски бежанци в село до Харманли
Снимали издевателствата и изнудвали за пари
Криминална история като от екшън филм. Двама сирийци са задържани заради отвличане на мъж и жена от Мароко от бежанския център в Харманли. Те ги били и изнасилвали жената, като заснемали клипове, които пращали на близките им, за да получат пари. Случаят е от декември, но стана известен едва сега, когато сирийците бяха задържани, разказва Нова телевизия.
Мъжът и жената от Мароко, които живеели на семейни начала, пристигали в центъра в Харманли на 16 декември. Часове по-късно, по данни на разследването, били отвлечени и откарани в близкото село Българин. Във ферма там работел един от двамата братя - похитители.
„Чувахме крясъци, писъци горе. Биеха ли ги, не знам. Защото те говорят на висок тон и мислехме, че си говорят, а някой път се и карат”, каза Николай Николов, който работи във ферма в село Българин.
Отвлечените са подлагани многократно на насилие, а клипове с това са изпращани на близките им в Мароко с искане за откуп по схемата „Хавала".
Сирийците, задържани за отвличането и гаврите, са в България от много години. Имат български ЕГН-та. Това са Масуд Абдо на 32 г. и Шавгар Абдо на 24. Преди 3 години са разследвани за каналджийство. Те са задържани близо половин година след отвличането.
„Целта е да се изпратят средства от Мароко като откуп, за да бъдат освободени мароканските граждани”, обясни прокурор Дарина Славова.
Малко след като отвлекли мароканците, сирийците ги откарали в изоставена постройка в края на селото. „По време на престоя им, който е 12-дневен, в къща в края на селото, те са били малтретирани и двамата, жената е била изнасилвана, като са правени записи на телефон, които са били изпращани на близките и те са били принудени да изпращат периодично финансови средства”, обясни прокурор Славова.
Похитителите са поискали общо 8 000 евро. След това откарали мароканците в София и отново поискали пари, за да ги преведат в Сърбия.
„Но близките им вече не са имали пари и не са могли да дадат нищо, оставени са на улицата без пари, без документи, предали са се в полицията”, обясни прокурор Славова.
От Държавната агенция за бежанците заявиха пред Нова телевизия, че при регулярните проверки още в първия ден е отчетено, че ги няма в центъра в Харманли. От ръководството му веднага са подали сигнал в полицията. Сигнал бил подаден и от техен близък от друг бежански център.
А в село Българин научили за престъплението едва сега, близо 6 месеца по-късно.
„Разбрах го, когато дойдоха от ГДБОП. Страх ги е хората, че е станал такъв тежък инцидент без да знае никой. Ние сме толкова изненадани”, каза кметът на селото Митко Тонев.
Ако братята Абдо бъдат признати за виновни, ги грози наказание от 7 до 15 г. затвор за отвличането, а за изнасилването са предвидени от 10 до 20 г.
                     
                    CHF
                 | 
                1 | 2.1035 | 
                     
                    GBP
                 | 
                1 | 2.23141 | 
                     
                    RON
                 | 
                10 | 3.84582 | 
                     
                    TRY
                 | 
                100 | 4.03978 | 
                     
                    USD
                 | 
                1 | 1.69865 | 
Последни новини
- 13:13 ЕК оценява въздействието от възможната продажба на "Лукойл-Нефтохим"
 - 13:06 Русия заяви, че тази нощ е свалила 85 украински дрона
 - 13:01 Паскал Донахю: Подкрепата за еврото в страните, които го използват, надхвърля 80%
 - 12:58 Полеви командири искат уволнението на Сирски като главнокомандващ на ВСУ
 - 12:51 Хампарцумян с предупреждение: Финансовият купон свършва и ще трябва да се плати сметката
 - 12:46 Валдис Домбровскис: България се присъединява към еврозоната в сложен геополитически контекст
 - 12:43 Изразът "6 7" стана дума на годината
 - 12:38 60% по-скъпи ще са личните карти от януари