Крими 09.07.2020 15:02 Снимка: ДНЕС+
Четирима са задържаните за секретните документи в касата на президенството
Eкипи от военни следователи и прокурори, след разрешения на съдия от Софийски военен съд, извършват претърсвания и изземвания на три адреса, намиращи се в София. Действията по разследването се извършват по досъдебно производство, което е образувано за престъпление по разгласяване на държавна тайна.
За 24 часа са задържани М.К. - бивш служител на Държавна агенция "Разузнаване" и И.М. - съветник на Президента на Република България, съобщават от Военно-окръжна прокуратура.
Първоначално Илия Милушев е разпитан като свидетел. След извършена компютърно-техническа експертиза на иззет от него телефон, се установява, че в апарата има информация, касаеща Държавна агенция "Технически операции". Доброволно е предал четири документа, които са били нерегламентирано изнесени от Държавна агенция "Разузнаване".
Според Агенцията документите съдържат информация представляваща държавна тайна. Обяснил е, че е намерил документите в служебната си каса в кабинета на сградата на Администрация на президента. Това е наложило извършването на действия по разследванията и в сградата на президентската администрация.
Предстои наблюдаващите прокурори да извършат преценка дали ще бъдат предявявани обвинения и взети мерки за неотклонение на задържаните.
По досъдебното производство има и още две лица /П.В. и А.З./, привлечени в качеството им на обвиняеми, спрямо които са взети мерки за неотклонение "домашен арест".
Припомняме, че по-рано днес прокурори влязоха в президенството. Претърсени бяха два обекта - кабинети на съветник и на секретар на президента.
Акцията на прокуратурата идва след вчерашното извънредно изявление на държавния глава, в което той призова Националната служба за охрана (НСО) да спре да охранява почетния председател на ДПС Ахмед Доган и депутата от ДПС Делян Пеевски, като и посочи, че пряко отговорен за решенията кой да бъде охраняват е изпълнителната власт в лицето на премиера Борисов.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:28 The Independent: Краят на войната в Украйна няма да "засити" Путин, Европа може да е следващата цел
- 19:17 Идентифицираха още 16 жертви от пожара в бар в Кран-Монтана
- 19:07 Арсенал дръпна на върха в похода си към титлата
- 18:56 The Guardian: "Путинизацията" на външната политика на САЩ - кои държави са следващите?
- 18:45 Папа Лъв XIV: Венецуела трябва да остане независима държава
- 18:33 Загуба от 44,9 млрд. турски лири и незаконни плащания към служители в „БОТАШ“
- 18:23 В САЩ намекнаха на Гренландия, че я чака съдбата на Венецуела
- 18:11 Откриха 2000-годишен индустриален център и римски некропол в Египет