Четири основни версии за убийството на Алексей Петров

Крими 28.08.2023 10:02 Снимка: ДНЕС+

Четири основни версии за убийството на Алексей Петров

10 дни след покушението му край заслона Бай Кръстьо под Драгалевския лифт на Витоша следите от извършителите се губят

Разследването за убийството на една от знаковите фигури у нас Алексей Петров напълно зацикли. 10 дни след покушението му край заслона Бай Кръстьо под Драгалевския лифт на Витоша следите от извършителите се губят, а догадките кои биха могли да са поръчители изобилстват, но за нито една няма дори косвени доказателства, съобщава "Телеграф".

Фактите, които се знаят до момента, са, че Алексей Петров е бил в компанията на 48-годишната треньорка по тенис Мирослава Михайлова, която му е правила рехабилитация на пътеката в парк Витоша.

Маска

Петров не е имал желание тримата му телохранители да имат преки наблюдения, докато трае терапията, затова ги е държал на почтително разстояние.

Това очевидно е било добре проучено от изпълнителите на мократа поръчка, защото стрелецът е издебнал момент, в който охраната няма пряка видимост към мишената и е открил смъртоносен огън. Това се случва малко след 12 часа по обед на 16 август. Стрелецът, за когото се разбра, че се е маскирал като планински колоездач, е носел очила тип маска и боне и го е причакал в засада.

Килърът произвежда 2 изстрела с ловна карабина, най-вероятно произведена в бивша Югославия. Улучва Алексей Петров в окото, а другият куршум минава през тялото му и се забива в партньорката му Мирослава, която в този момент била много близо до него. Стреляно е от сравнително близко разстояние.

Използвана е оптика, твърдят след огледа. Мирослава успява да види извършителя и дори е дала пълно описание. Казала е, че е висок, едър мъж. Обадила се е на 112 за помощ, а телефон са й дали двама разхождащи се в планината мъж и жена украинци. Случайните минувачи са и основните очевидци на патакламата, но те отричат да са видели самия пряк извършител.

Помагач

Според разследващи най-вероятно убиецът е опитен боец от бившите съветски републики или от бивша Югославия. Човек с богат боен опит, трениран да стреля в подобни гористи и пресечени местности. Допуска се, че е използвал велосипед за прикритие. След това друг негов помагач е дошъл с автомобил, вероятно пикап или бус.

Натоварили са колелото в товарния отсег и са офейкали в посока прохода Петрохан в Стара планина. Часове по-късно полицията отцепи прохода, но следа от извършителите нямаше.

Предполага се, че бегълците са използвали един от добре разработените канали за трафик на мигранти и са напуснали границите на България в посока Сърбия. Криминалистите са иззели записи от охранителните камери, поставени по фасадите на къщите в Драгалевци, покрай които минава пътят, спускащ се от хижа „Алеко“.

Според собственици на имоти полицаите са търсили джип, пикап и бус, с какъвто тип автомобил се смята, че след стрелбата са се оттеглили извършителите. Имаше и информация, че стрелецът се е качил с автобус заедно с колелото до междинната станция Бай Кръстьо, затова се преглеждаха и камерите в рейсовете, но тази вероятност не се потвърди.

Вендета

Разследването работи по четири версии за поръчката. Едната е, че тя идва от чужбина, другата е свързана със засегнати бизнес интереси. Останалите две са вендета и междуличностни отношения. Петров е бивш командос от Специалното оперативно милиционерско поделение (СОМП), известно като „Червени барети“ в годините на социализма (виж карето).

След това се занимава с бизнес и междувременно е агент под прикритие в бившата Национална служба за сигурност, а след това е съветник в Държавна агенция „Национална сигурност (ДАНС). Преподавател е по корпоративна сигурност и антитероризъм в УНСС и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Президент на българската и балканската федерации по карате.

Влиза при баретите покрай възродителния процес

Алексей Петров е роден в тетевенското село Бабинци на 23 април 1963 година като Асан Омеров. Завършва милиционерското училище "Ф.Е.Дзержински" в Пазарджик през 1981 г. Веднага е зачислен към Специалното оперативно милиционерско поделение (СОМП) във Враня, известно като „Червени барети“.

Това е днешното СОБТ. С отряда е пращан да усмирява населението в Разградско и Шуменско, работи и по линия на тероризма след атентата във влака на гара Буново. В началото на 1990 г. напуска отряда заедно с множество по-късно превърнали се в знакови фигури в ъндърграунда.

Занимава се професионално с карате и е един от най-уважаваните треньори в този спорт. Съучредител е на охранителни фирми и застрахователни дружества. Сред по-известните са „Аполо и Болкан“ и „Спартак“, която е позната днес като ЗК „Лев Инс“. Бил е член на надзорния съвет на НОИ и експерт в Съюза за стопанска инициатива на гражданите. В последните години бе и медиен издател.

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481