Избрано 29.08.2025 13:29 Снимка: ДНЕС+
Заради алчността на "бумърите" сега младежите са загробени да плащат дългове до края на живота си
От Фейсбук профила на Виктор Блъсков
Премиерът на Франция твърди, че заради алчността на "бумърите" (старото поколение) сега младежите са загробени да плащат дългове до края на живота си. По същото време Мерц каза суровата истина на германците - социалната система на Германия просто вече не може да бъде издържана от икономиката и трябва да се преосмисли.
България е в абсолютно същата ситуация. Франция харчи 14% от БВП-то си за пенсии. През 2023 България е била на 10,4% от БВП и расте всяка година. Сега, ясно е, че у нас пенсиите не са високи - но и ние следваме същия модел на помпане на социалната система с дълг.
Европа бавно, но сигурно приема реалностите. Безкрайното помпане на социалната система просто не може да съществува, не може възрастните до безкрай да прехвърлят тежестта върху младите и "решението" на Меркел с мигрантите се провали.
Приема се суровата реалност, че социалната система трябва да е свързана с икономиката и като няма деца - няма кой да издържа пенсиите. Дългове НЕ трябва да се теглят за пенсии и социални разходи. Това звучи страшно, но реално е и една от надеждите за Европа, защото ще преосмислим семейството като градивна единица на обществото.
Трябва и ние да се замислим за това. Абсурдно е да повтаряме грешките, които запада вече търси да коригира. А с ниския ни дълг можем дори да ги изпреварим.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:52 Oт днec: Гpaдът в Pyмъния, ĸъдeтo тoвapнитe aвтoмoбили вeчe нe мoгaт дa влизaт бeзплaтнo
- 16:43 CAЩ нe ce cъглacиxa c пoнижeнитe нoви иĸoнoмичecĸи пpoгнoзи нa MBФ и Cвeтoвнaтa бaнĸa
- 16:34 Еврокомисията проверява производителя на Nutella заради съмнения за картел
- 16:25 Бурж-ал-Араб влиза в ремонт за 18 месеца на фона на спад на туризма в Дубай
- 16:19 НЗОК не може да одитира ценообразуването на неразрешените и нерегистрирани в страната лекарства
- 16:10 Делото срещу Никола Бургазлиев влиза в съда
- 16:01 Си призова за стратегическа яснота и сигурност в отношенията с Виетнам
- 15:52 Късметлия спечели от томбола картина на Пикасо, струваща 1 млн. евро