Утопия или затвор: Технологичните компании вече искат да строят градове

Избрано 17.12.2023 16:15 Снимка: ДНЕС+

Утопия или затвор: Технологичните компании вече искат да строят градове

Компании като Google и Meta/Facebook отдавна завзеха дигиталния свят и определиха правилата на играта при търсене на информация, виртуално общуване и онлайн пазаруване. Сега, обаче, те са си поставили нова цел - да станат наши хазяи, пише в свой материал Business insider.

В САЩ в последно време има редица примери за това как онлайн гигантите се възползват от огромните си финансови ресурси, за да строят едни модерни "ведомствени" градове с жилища, магазини и обществени места. По този начин те вземат в свои ръце решаването на проблема с недостъпно скъпите недвижими имоти, но това далеч не е единствената причини подобни мегапроекти да съществуват.

Няколко примера

През юни градският съвет в Маунтин вю прие плана на Google и австралийската компания Lendlease за превръщането на район с офис сгради в нов квартал с до 7000 жилища от различен клас с паркове, ресторанти, магазини и нови работни пространства. Около 15% от недвижимостите ще се предлагат на цена, по-ниска от пазарната, макар все още да не са напълно изяснени критериите.

Още през миналата година в Менло Парк одобриха подобен проект на Facebook - 1700 жилища, офиси, хотел, магазини до централата на Meta.

Подобни проекти - със специален акцент върху достъпните жилища, развиват и Walt Disney, Universal и Илон Мъск, който също иска жилищата за служителите си близо до офисите им в Остин, Тексас.

Защо го правят?

"Вярата в демокрацията е слаба и оттам идва гледището тип "Можем да създадем идеален град и идеален свят. Ще го структурираме на принципите, които сме вградили в технологиите и в ценностите, които сме създали", коментира пред BI преподавателят от Университета в Куинсланд Грант Болмер.

А истината е, че компаниите са едни прагматични машини, които се интересуват от две неща - да запазят опитните си служители и да изглеждат добре в очите на обществеността (и акционерите си).

Да построиш жилища за работещите до офисите им комбинира и двете - все пак дългото пътуване до работа е сред ключовите причини хората да не искат да се връщат към изцяло присъствен модел на труд.

Лош спомен от миналото

В САЩ, а и другаде по света едрият бизнес е изграждал цели населени места за своите работници през XIX и XX век - близо, например, до отдалечени фабрики. В един момент 3% от американското население живее на територията на своите работодатели.

В много случаи това не е особено приятно - компаниите използват ситуацията, за да държат служителите под контрол. Заплахата е ясна - ако участваш в стачка, можеш да останеш не просто без работа, но и без покрив над главата. Освен това, можеш да пазаруваш само в магазините, собственост на шефа ти, а освен това той управлява и църквата, и училището на децата ти.

Донякъде не е изненада, че тази система се разпада след средата на миналия век. Причината - автомобилите стават достатъчно масови, за да могат работниците да си ги позволят. По този начин те стават по-независими, защото вече могат да изберат населеното място, от което да пътуват да работното си място.

Сега проектите на технологичните и развлекателните гиганти изглеждат значително по-социално приемливи и даже рядко се афишира връзката между проект и инвеститор, но е повече от очевидно, че при нужда ще използват същия инструментариум като металургичните предприятия от преди 150 години.

Друга тема е, че бизнесът днес се развива с такава скорост под давлението на геополитически трусове и иновации, че някои от бъдещите "мегахазяи" може да се окажат само спомен в момента, в който блоковете за служителите им станат готови./money.bg

CHF CHF 1 1.99127
GBP GBP 1 2.27819
RON RON 10 3.93092
TRY TRY 100 5.58967
USD USD 1 1.79995