Румен Христов: Хората отново търсят стабилност, каквато ГЕРБ и СДС можем да осигурим

Избрано 10.11.2021 08:01 Снимка: ДНЕС+

Румен Христов: Хората отново търсят стабилност, каквато ГЕРБ и СДС можем да осигурим

Пропастта между много богати и много бедни е очевидна за всички. Наличието на олигарси не беше целта на СДС. Използвам случая да подчертая, че не познавам “сини олигарси”. Очевидно БКП си свърши перфектно работата, превръщайки политическата си власт в икономическа, заяви Румен Христов в интервю за „Епицентър“.

Автор: Таня Джоева

– Г-н Христов, според всички социологически проучвания ГЕРБ-СДС е първа политическа сила и за победителя на този етап няма въпросителна. Въпросите започват оттук нататък. Като наблюдавате кампанията, срещате се с избиратели какви са вашите впечатления – излиза ли ГЕРБ от изолацията, ще има ли шанс коалицията ГЕРБ/СДС да състави правителство? С кои политически сили бихте разговаряли за партньорство?

– Няма съмнение, че ще бъдем първа политическа сила, и то със солидна разлика пред втория. Това се потвърждава и от многото срещи с граждани, не само в моя избирателен район, но и в другите, които посещавам като председател на СДС.
Уплашени от кризата и разочаровани от това, което показа служебният кабинет, хората отново търсят стабилност и предвидимост, каквато ние с ГЕРБ можем да им осигурим.

По отношение на бъдещото партньорство в 47-о Народно събрание ние ще разговаряме с всички политически сили, които гледат на Запад, а не на Изток. Готови сме да водим преговори с тези формации, за които приоритет са решенията на злободневните проблеми на хората. На първо място са излизането от здравната криза, от кризата в енергийния сектор и натрупаните проблеми от служебния кабинет, във всички сектори.
Много е важно също да има бързо и ефективно подпомагане на хората в нужда; на бизнеса и особено на малкия; на хората със свободни професии; на ангажираните в хотелиерския и ресторантьорския бранш; в туризма. И не на последно място – решаване на политическата криза, в която, очевидно, се намираме.

Убеден съм, че при желание за постигане на съгласие по тези теми би могло да се сформира редовно правителство, с по-дълъг хоризонт на действие.

– Вие сте водач в 23-и МИР и имате сериозна конкуренция – Христо Проданов (БСП), Николай Радулов (ИТН), Асен Василев (ПП), Мая Манолова (ИБГНИ). Какво ви отличава от останалите кандидати? Какво предлагате на столичани, което да ги провокира да гласуват за Вас и за коалицията ГЕРБ/СДС?

– Добре е да има конкуренция! Това ни амбицира.
Познавам много добре проблемите на 23 МИР, защото живея в него от 36 години, а като основател на Съюза на демократичните сили в Община Студентска, от първите дни на демокрацията до днес, участвам активно в политическия живот в страната. Вярвам, че преобладаващата част от живеещите в 23 МИР са хора демократи, с дясно мислене и това се потвърждава от резултатите. През всички тези години моят избирателен район винаги е бил доминиран от представителите на дясната демократична общност.
Това се видя и от високите резултати за ГЕРБ-СДС за 45-о и 46-о Народно събрание по-рано тази година. Личната подкрепа, която получих чрез преференциите, ме удовлетворява и амбицира. Използвам случая още веднъж да благодаря за гласуваното ми доверие, както лично на мен, така и на ГЕРБ-СДС.

По време на срещите ми с хората от 23 МИР отбелязвам, че сме облагодетелствани, за това, че кварталите ни граничат с планини, но въпреки това има какво още да се направи за по-чист въздух. Моето мнение е, че трябва да се работи в посока на препоръките, заложени още в първия градоустройствен план на столицата, предвиждащ т.нар. “Стратегия на зелените клинове”, които да осигуряват чист въздух за софиянци. Този план, приет с Наредба Закон от Народното събрание на 12 април 1938 г., и днес звучи актуално.

– Какво ви разделя с „Демократична България“, които също са десни, а ДСБ е и член на Европейската народна партия? ЕНП правят ли опити да сближат позициите ви?

– Аз направих всичко възможно да бъдем в коалиция с Демократична България. Това беше заложено и в платформата ми, когато спечелих председателския пост в СДС. Но, повярвайте ми, че не аз и не Съюзът на демократичните сили сме причината да не сме заедно. Истината е, че Да, България и ДСБ предпочетоха за свой партньор Зелените, а не Сините.
Въпреки натрупалото се недоверие между тях и нас, мисля, че могат да се намерят допирни точки за съвместна работа в бъдещия Парламент. Що се отнася до ЕНП, да, те подкрепят сътрудничеството на десните формации и възможностите за бъдещо съвместно управление.

– Дясното продължава да е модерно в България, като всяка нововъзникваща политическа сила бърза да се самоопредели като дясна. За първи път имаме нов политически проект – „Продължаваме промяната“, който търси трети път – лява политика с десни инструменти. Възможно ли е да бъде постигнато това?

– Дясното е модерно, защото е по-ефективно. То е нужно особено за икономики, които трябва да догонват развитите. Истината е, че социални държави са богатите държави. И в този смисъл ние имаме нужда от десни политики, които да ускорят икономическия растеж, да доведат до увеличаване на Брутния вътрешен продукт, да подобрят благосъстоянието на хората, а през преразпределение да подпомагат социалните слоеве, които имат нужда от това.
Като десен политик, никога не съм забравял, че ние сме солидарно общество и дължим подкрепа на тези, които не могат да се справят сами.
Но нали си даваме сметка, че подкрепата, която може да бъде заделена за републиканския бюджет от БВП, при размер от 130 милиарда лева е една и съвсем друга би била, ако БВП е 260 млрд. лева, например. С други думи, всичко, което искаме по отношение на пенсии, доходи, социално подпомагане, култура, образование, може да бъде постигнато само с ускорен икономически растеж, както предлагаме ние от ГЕРБ-СДС и което е доказано, че се осигурява чрез десни политики.

– Социалното неравенство в България след 30 години преход е много високо. Как дясна партия като СДС предлага да се справим с този ескалиращ проблем?

– За съжаление, България, за тези 30 години не успя да изгради средната класа, която е гръбнакът на икономически развитите държави. Пропастта между много богати и много бедни е очевидна за всички. Наличието на олигарси не беше целта на Съюза на демократичните сили. Използвам случая да подчертая, че не познавам “Сини олигарси”. Очевидно БКП си свърши перфектно работата, превръщайки политическата си власт в икономическа.

– Два провала за съставяне на правителство имаше дотук, което е безпрецедентно. Защо се стигна до третите избори? Липса на диалог, на общи виждания, партиен егоизъм?

– Вие отговаряте на част от въпроса. Първо, наистина липсваше диалог. Второ, не се потърсиха и не се намериха общи виждания и трето, имаше и партиен егоизъм.

Не бива да пропускаме и нещо много важно, а именно, че и в двата парламента, 45-ия и 46-ия, водещата политическа формация ГЕРБ-СДС беше изолирана. Когато игнорираш първата политическа сила, е много трудно и по-скоро невъзможно да се състави правителство. В новата ни история имаме два кабинета, съставени без участието на първата политическа формация – правителството на Любен Беров, когато първата политическа сила СДС беше изключена, и правителството на Пламен Орешарски, при което пък беше изолирана ГЕРБ, като първа политическа формация.
Формулата за съставяне на такива кабинети е по-скоро на математическа, а не на идеологическа основа. Тези две правителства не бяха полезни за България, не свършиха нищо градивно и се оказаха с кратък хоризонт. В условията, в които се намира България днес, имаме нужда от редовно правителство, с ясна политическа подкрепа и по-дълъг период на действие. Възможностите в новия парламент, според мен, са две – дясно-центристко управление, с участие на ГЕРБ-СДС и ляво-центристко с БСП. Очевидно е, че без участието на една от двете формации правителство няма да може да бъде сформирано. Дали България ще продължи с дясно или ляво правителство е в ръцете на партиите в 47-ия Парламент.

– Какви са вашите очаквания за президентската надпревара, като следите кампаниите на основните кандидати? Президентът Радев има голяма преднина. Възможно ли е тя да бъде преодоляна на втори тур? Какви са приликите и разликите с президентските избори през 2001 година, когато синият кандидат Петър Стоянов бе сочен за фаворит, но загуби на балотажа?

– Помним президентската кампания през 2001 година и помним също, че синият кандидат Петър Стоянов влезе в надпреварата със 78% одобрение. Нямаме време да анализираме сега защо се стигна до тези резултати, но победител тогава стана г-н Първанов.
Сега, при 47% за сочения като фаворит действащ президент, задачата на проф. Герджиков е още по-лесна, особено като прибавим към това и отказа на държавния глава да участва в дебати.

– Как коментирате твърденията, че ГЕРБ имат само нужда от марката СДС, тоест от спомена за голямата синя идея и какво стана с тази идея за гигантска промяна? Някои ще кажат постигнахме основните цели – членуваме в НАТО, в ЕС, други ще контрират, че сега живеем по-лошо, че надеждите бяха излъгани. Вашето мнение?

– Истината е, че промяната се случи и това стана благодарение на Съюза на демократичните сили. СДС е партията, която промени България! Не мога да се съглася, че сега живеем по-лошо в сравнение с комунизма, но напълно съм съгласен, че можехме да живеем и по-добре. Надеждите на хората, които бяха в основата на голямата Синя идея, не бяха осъществени, както те си го представяха.
Съюзът на демократичните сили, който беше призван да постигне всичко това, вместо да продължи в избраната правилна посока, се разцепи на много на брой формации. Започна братоубийствена война, която доведе до днешното състояние на автентичната десница.

– Основното послание на ГЕРБ/СДС е „По-силни от хаоса!“ Откъде дойде този хаос, защо българското общество е толкова разделено, агресивно, няма доверие във властта и в институциите? И това не е от последните месеци, проблемите се трупат с години.

– Хаосът е очевиден и аз ще дам само един пример – невъзможността да бъде овладяна пандемията. Това е вследствие на лошото управление на здравеопазването от служебното правителство и конкретно от министър Кацаров, чиято оставка, ние от СДС, поискахме още на 18 юли.
И, да, българското общество е наистина разделено.
Не само на русофили и русофоби, проевропейци и антиевропейци, на комунисти и антикомунисти, на ваксъри и антиваксъри, но и на управлявани и управляващи. Последното ме притеснява най-много. Когато пропастта между управлявани и управляващи е толкова голяма, това е пагубно за обществото.

– На финалната права на избори „две в едно сме“. Очаквате ли още по-голямо изостряне на конфронтацията, компромати, черен пиар?

– В една предизборна кампания винаги има фалшиви новини и черен ПР. Те обаче не са в полза на своите автори.
Аз смятам, че трябва да се обръща по-голямо внимание на посланията на политиците, на политиките, които предлагат те и на начините за тяхното осъществяване. Да убедят избирателите, че могат да изведат България от кризата.

Много е важно да бъдем позитивни.
Ще се справим и сега! Знаем как! Имаме най-добрите и доказани експерти!
Затова се обръщам към всеки един – идете до избирателните урни на 14 ноември и гласувайте. Това е важно за демокрацията! Колкото повече хора гласуват, толкова по-легитимно ще бъде представителството в Парламента.
Гласувайте с № 32!
Пожелавам на всички здраве! Спазвайте противоепидемичните мерки, пазете себе си и близките си хора, вярвайте на медицината и на тези, които могат да управляват!

CHF CHF 1 2.09988
GBP GBP 1 2.34991
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 5.36117
USD USD 1 1.85527