Radio France за ситуацията у нас: Борисов - незаобиколим, ПП-ДБ летят надолу, Радев дебне в засада

Избрано 21.07.2024 16:01 Снимка: ДНЕС+

Radio France за ситуацията у нас: Борисов - незаобиколим, ПП-ДБ летят надолу, Радев дебне в засада

След като не спечели доверието на депутатите, консервативната партия ГЕРБ, въпреки че стана първа на парламентарните избори през юни, не успя да състави правителство. България затъва в политическа криза и нови избори изглеждат неизбежни наесен. Това пише радио "Франс" в коментар за ситуацията в България, публикуван в news.bg. 

Издигнатият от Бойко Борисов кандидат за премиер Росен Желязков не получи доверието на мнозинството от депутатите на 3 юли. Той беше подкрепен само от 98 от общо 240-те български депутати. Консервативната партия ГЕРБ (Граждани за европейско развитие на България) все пак спечели парламентарните избори, които се проведоха в един и същи ден с европейските избори - 9 юни. Изборите бяха белязани с рекордно ниска избирателна активност - по-малко от един на всеки трима избиратели отиде до урните. Разпокъсването на политическия пейзаж свърши останалото: 68-те депутати от ГЕРБ и 30-те депутати от ДПС, партия на етническите малцинства, която се съюзи с ГЕРБ, не бяха достатъчни за постигане на мнозинство.

Незаобиколимият Бойко Борисов

Централна фигура в българския политически живот от десетилетия, Бойко Борисов създаде ГЕРБ през 2006 г. върху пепелта на НДСВ - Националното движение на бившия български цар Симеон II . Последният царува три години, когато е още дете, след смъртта на баща си Борис III, от август 1943 г. до септември 1946 г. С падането на комунизма той се завръща в политиката под името Симеон Сакскобургготски и е министър-председател от 2001 г. до 2005 г. По същото време Бойко Борисов, тогава кмет на София и член на Националното движение на бившия цар, основа ГЕРБ, дясноцентристка, християндемократическа партия, близка до германския ХДС. Бойко Борисов е шарлатански персонаж. Служител от тайната полиция по време на комунистическа България, той основава частна охранителна фирма през 1990 г., когато желязната завеса пада, и става бодигард на бившия диктатор Тодор Живков, преди единадесет години по-късно да заеме поста главен секретар на МВР. Този мъж с впечатляваща боксьорска визия и обръсната глава обича оръжията и каратето. Семейната му история - дядо, разстрелян от комунистите през 40-те години на миналия век - обяснява близостта му с бившите дисиденти, които в рамките на Съюза на демократичните сили са опора на ГЕРБ на всички избори.

Обвинения в корупция

Премиер за общо десет години между 2009 и 2021 г., Бойко Борисов тогава беше застигнат от обвинения в корупция, които той отхвърли, позовавайки се на "балканската" им специфика. Той все пак трябваше да напусне властта след гигантски демонстрации, които разтърсиха столицата София между юли 2020 г. и април 2021 г. Оттогава Бойко Борисов не може да си върне властта, дори партията му да е първа на изборите. Основният политически съюзник на ГЕРБ, ДПС, е партия, чието призвание е да защитава етническите малцинства - турци, помаци (българи мюсюлмани), роми. Участвала е в много правителства, дори се съюзява с либералите на последните европейски избори и редовно е обвинявана в монетизиране на политическата си подкрепа. Лидерът й Делян Пеевски е бизнесмен, санкциониран от САЩ и Великобритания за корупция. И тази партия, събрала 17% от гласовете на последните парламентарни избори, се тресе от вътрешни раздори между нейния основател Ахмед Доган и Делян Пеевски.

Антикорупционният блок плаща за съюза си с консерваторите

Изправена пред този крехък съюз, самата либерална и антикорупционна коалиция губи позиции. Двата й компонента "Продължаваме промяната" (ПП) и "Демократична България" (ДБ, Либерали и Зелени) не успяха да направят така, че ентусиазмът, предизвикан от големите демонстрации през 2021 г., да даде политически плодове. Лидерът на ПП Кирил Петков, бивш министър на икономиката и бивш министър-председател, е учил в Харвард, работил е в Канада - има двойно българо-канадско гражданство - в САЩ и в Брюксел. Заедно с бившия финансов министър Асен Василев се сдобиха с прякора "Момчетата от Харвард". Този либерален алианс загуби близо 10 % за една година, като спечели 14% от гласовете миналия месец в сравнение с 23% през 2023 г. Другото антикорупционно движение, ИТН ("Има такъв народ"), с популистки, но и еврофилски нюанси, също е в режим на свободно падане. Лидерът му Слави Трифонов е 57-годишен певец и телевизионен водещ. Основана през 2020 г., делът на ИТН е намалял от 24% от гласовете през 2021 г. на 6% миналия месец. Впоследствие той отказа да подкрепи Бойко Борисов и да участва в правителство на ГЕРБ-ДПС-ИТН, което би имало достатъчно мнозинство. Този крах на либералите несъмнено се дължи на техния съюз с консерваторите. През юни 2023 г. двете вражески партии фактически загърбиха разногласията си, за да съставят прозападно правителство и блокираха пътя на действията на проруския президент Румен Радев. Девет месеца този крехък съюз беше санкциониран в урните.

Прокремълският президент дебне в засада

Изборите през юни бяха белязани от ръст на силите, благосклонни към Кремъл: антиевропейското, антинатовското и пропутинско крайнодясно движение "Възраждане" спечели 13% от гласовете, а Българската социалистическа партия - 7%. Последната разчита на по-възрастен електорат, който живее в малките градове и провинцията, и сърфира в изобилието от дезинформация в страна, където носталгията по комунистическата епоха остава силна. И именно от тази социалистическа партия идва президентът Румен Радев, бивш военен летец, който е с изцяло национал-популистки уклон. Проруски и евроскептичен, той обмисля създаването на нова партия, близка до унгарския Виктор Орбан.

CHF CHF 1 2.01882
GBP GBP 1 2.32063
RON RON 10 3.93432
TRY TRY 100 5.43423
USD USD 1 1.79599