Избрано 05.06.2022 16:34 Снимка: ДНЕС+
Проф. Илчев: Политиците са предавали българите в Македония поне 3 пъти, историците - никога
"Не е нужен нов КСНС при президента по темата РСМ"
"Вдигането на ветото пред преговорите за членство в ЕС на Република Северна Македония означава бягство от отговорност и прехвърляне на отговорността за вземане на решение на следващите поколения политици. За мен това е признак за нежелание да се вземат решения. Това го казах и на среща с премиера Кирил Петков преди месеци".
Коментара направи пред БНР проф. Иван Илчев, член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и РСМ.
Според него не е нужен нов КСНС при президента по темата РСМ и определи искането на министър-председателя за това като "търсене на начин за прехвърляне на отговорност върху други участници в политическия диалог":
"И Народното събрание, и предишният КСНС, и общественото мнение в България са достатъчно твърди по въпроса".
По думите му Северна Македония по някакъв начин трябва да бъде привлечена:
"Не може да бъде изоставена, защото тогава неминуемо ще се превърне в играчка на сръбската политика, а чрез нея и на руската политика на Балканите, което е опасно за всички околни страни, а и за целия Европейски съюз".
Проф. Илчев изказа предположение, че ако РСМ влезе в ЕС, руското влияние върху нея няма да изчезне.
"За последните 120 години българските политици са предавали българите в Македония поне три пъти, българските историци не са ги предавали никога", каза историкът и беше категоричен, че в Република Северна Македония не може да се промени за 3 години нещо, което 120 години е било насаждано.
Във връзка с палежа в културния център "Иван Михайлов" в Битоля историкът коментира, че това са настроения, характерни за отношението към България в "един сегмент от обществото на Северна Македония".
Проф. Иван Илчев съобщи, че през 2022 г. се очаква да има 6 срещи на Съвместната комисия между България и Северна Македония.
"Лошото е, че тези срещи са много зависими от политическата обстановка в РСМ. ... По действията им може да се съди, че не са никак независими от властта в Скопие", каза историкът и обясни, че единствено съгласувано решение на двете страни може да доведе до прекратяване на работата на Комисията.
"за 3 години сме стигнали до някои доста приемливи формулировки, но нищо от тях не е въведено в учебното съдържание за преподаване на история в РСМ. Има смисъл, ако се упражнява натиск и се въведат срокове тези формулировки да се въвеждат по някакъв начин", коментира членът на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:10 Хороскоп за петък, 30 януари 2026 г.
- 19:37 Доналд Тръмп обеща да остави ноктите си дълги - в чест на най-големия си фен Ники Минаж
- 19:29 Вятърна енергия от небето: Китай тества летяща турбина
- 19:22 Reuters: Русия руши енергийната система на Украйна в разгара на зимните студове
- 19:15 Sky News: Ако Украйна загуби Славянск и Краматорск, целият източен фронт ще рухне
- 19:07 Бурята "Кристин" взе на най-малко четири жертви в Португалия
- 19:00 "Булката!" показва нов поглед към легендата за Франкенщайн
- 18:53 Инуитите в Гренландия се дивят на САЩ и Дания: Никой не притежава земята ни, тя се споделя