Избрано 18.11.2025 12:27 Снимка: ДНЕС+
ПП възмутени от преместването на Коцев и Барбутов в затвора. СГП: Това е законовата процедура
"Плъхове. 11 градуса постоянна температура. Тясна клетка. Лампата светва в полунощ и не може да бъде отвъртяна. Тормоз. Това са условията, в които са преместени Благо Коцев и Никола Барбутов."
Това пише в емоционален пост Лена Бориславова.
"Продължаваме промяната" (ПП) изразява силно възмущение от решението законно избраният кмет на Варна Благомир Коцев да бъде преместен от ареста в затвора – на фона на отказа на съда да разгледа подадената от защитата му молба за изменение на мярката за неотклонение и без влязла в сила присъда. На същото основание е преместен и бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов." Това се посочва в позиция на ПП, публикувана във Фейсбук.
"Подобни синхронизирани действия пораждат сериозни въпроси за спазването на принципите на правовата държава и за това дали не се създава опасен прецедент, при който административни решения изпреварват или обезсмислят съдебния контрол. Това засяга фундаментални конституционни гаранции – презумпцията за невиновност, правото на защита и правото на справедлив съдебен процес", пишат от партията.
Те призовават за пълна прозрачност по случаите и за стриктно спазване на закона. "Българските граждани имат право на институции, които действат независимо, последователно и без политически мотиви, а правосъдието трябва да бъде гаранция, а не заплаха", се казва още в позицията.
Всъщност обаче истината е друга. Стаята, в която е настанен Благомир Коцев, е предвидена за лишени от свобода със специални нужди (такива, които ползват инхалатори или други пособия, за които е нужно електричество). В стаята има ток и по всяко време лишеният от свобода може да пусне или да спре осветлението. За разлика от другите килии, в които електричеството се гаси в 22 ч. и се пуска в 6 сутринта.
От Софийската градска прокуратура (СГП) посочиха пред БТА, че това е законовата процедура – когато делото срещу обвиняем, задържан за постоянно в арест, влезе в съдебна фаза, т.е. приключи разследването, обвиняемият бива преместван в съответния затвор. Това е описано в чл. 244 и 245 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.
Миналия четвъртък СГП внесе обвинителен акт в Софийския градски съд по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев. Ден по късно делото срещу Никола Барбутов също влезе в съда.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:41 Избраха Карина Караиванова за подуправител на БНБ
- 15:32 Майката на Николай Златков: Според документите в черепа му са открити два проектила
- 15:23 Масов спорт и здравословно хранене в училищата: Бербатов изпрати предложения до трима министри
- 15:14 3D принтирани и отгледани в лаборатория: Бъдещето на храните
- 15:07 САЩ, Русия и Китай в остър сблъсък в Съвета за сигурност на ООН заради Иран
- 14:59 Гюров: България е на първо място по изведени хора от зоната на конфликта в Близкия изток - над 2600
- 14:52 3,5% е безработицата през 2025 година
- 14:45 Япония се включва в "Златния купол" на САЩ