Плочките на площад “Независимост” са потенциална корупционна практика

Избрано 12.07.2004 19:18

30 предложения за разследване на корупционна практика в България са подадени през миналата година по проекта на Американската агенция за международно развитие "Инициатива отворено управление" (ИОУ), съобщи електронното издание varnapool. Сигналите, повечето от които подплатени с документи, са подадени от различни неправителствени или бизнесорганизации. Едва 7 от тях обаче отговарят на всичките ни изисквания за достоверност и документалност, съобщи Здравка Тихова, завеждаща отдел "Връзки с обществеността" на проекта. Въпросните 7 сигнала са внесени в прокуратурата.

От проекта ИОУ обаче не очакват в скоро време да има конкретни резултати или въобще да се стигне до такива. Ролята ни е да изострим общественото внимание върху проблемите на корупцията, каза Тихова. В този дух бе представена и книгата "Разследване срещу корупцията". Книгата се базира на проучванията и разследванията на неправителствени организации, получавали грантове по проекта ИОУ. В рамките на две години по програмата са дадени 16 гранта на български неправителствени организации и медии с цел мониторинг и разследване на случаи на корупция в образованието, управлението на общинска собственост, концесионните договори, горското стопанство и други.
Представянето на книгата беше съпътствано с примери за корупционна практика и в община Варна. Оказа се, че дадените примери в по-голямата си част са юридически коректни. Въпросът е в целесъобразността на решенията, каза адвокат Елка Кръстева, която осъществява мониторинг на община Варна. Според нея пропуските в закона за обществените поръчки са големи
и това дава въможност на общинските администрации да проявяват волност.
Тя посочи два примера, които са показателни за подобни своеволия, както и за нецелесъобразни действия, даващи възможниост да се развият в корупционна практика. Първият пример на “Инициатива отворено управление” беше за т.нар. заменки. Констатациите на неправителствения мониторинг съвпаднаха с констатациите и на Сметната палата, която само преди дни изнесе данни, засягащи замените на общинска собственост. Вчера съветник от „Демократи за силна България” сигнализира прокуратурата точно за тези нарушения, като изиска тя да провери има ли престъпления, извършени от кмета Йорданов и неговите чиновници.
И двата доклада сочат, че при заменките общината е реализирала големи суми като пропуснати ползи от това, че е правилила сделки без икономическа необходимост. Липсват и данни за реалната цена на получените имоти.
Друг проблем в община Варна са временните преместваеми обекти. Повечето от тях са незаконни. Освен това липсват и ясни регламенти за разполагане и стопанисване на бараките.
Според ИОУ даването на места за бараки е предпоставка за корупционна практика. Основният проблем обаче е в това защо общината не иска да канализира тези процеси.
Плочките, с които кметът Кирил Йорданов покри предизборно площад "Независимост", също спадат в графата потенциална корупционна практика.

По мнение на специалисти, които адвокат Елка Кръстева не спомена, самото изпълнение на поръчката е със завишена себестойност. Сделката за плочките беше нееднократно атакувана от десните политически сили, които сочеха точно безобразно голямата сума, която глътна площадът. На всичкото отгоре веднага след поставянето им и особено след студа, който ги потроши, започна тяхната смяна, което още повече оскъпи ремонта на площада и плочките, донесени от Италия, излязоха златни.
Проектът "Инициатива отворено управление" стартира през юни 2002 година и ще продължи до май 2005 година. Инициативата се финансира от Американската агенция за международно развитие. Щатската правителствена институция функционира повече от 40 години, като има офиси в 80 държави по света.
В книгата “Разследване срещу корупцията” от стр. 122 до стр. 128 са засегнати фрапиращите случаи, касаещи корупционна практика в община Варна. Цитирани са данни от журналистическо разследване на “167 часа Варна”, който първи и единствен изнесе конкретни цифри и данни за златната далавера с плочките на варненския площад. Разследването направихме в началото на октомври и то бе публикувано в броя от 14-20 октомври 2003 г. До този момент нито РДВР - Варна, нито прокуратурата си мръднаха пръста, за да направят проверка по случая.
Според журналистическото ни разследване един квадратен метър от площад “Независимост” струва на варненските данъкоплатци 142,85 лв.

Точно преди местните избори кметът оповести, че старите мраморни плочи на площад “Независимост” ще бъдат заменени с италиански плочки и инвестицията ще бъде 600 000 лв. Човекът, който взе в ръцете си осъществяването на “голямата инвестиция”, бе зам.-кметът по финанси Димо Стоев. В процеса на разработването на схемата на подновяването на площад “Независимост” обаче инвестицията, обявена от финансиста, скача на 1 200 000 лв. Малко по-късно сумата се качва на 1 700 000 лв., а на финала е стопирана на над 2 000 000 лв. Според вещи общинари номерът се наричал “скрита инвестиция” и на практика обявените пари за подновяването на плочките на площада са завишени 4 пъти – от 600 000 лв. на над 2 000 000 лв.

Проучване на “167 часа Варна” установи, че площта на площада, която подлежи на ремонт, е 14 000 кв.м. При инвестиция от 2 000 000 лв. за подмяната на плочките сметката показва, че 1 кв.м нови плочки на площад “Независимост” струва точно 142,85 лв.! И то при положение, че за саниране на апартамент квадратният метър по онова време върви от 60 до 110 лв.
Разследване на вестника показа, че според офертите на най-скъпия завод в чужбина, който търгува с гранитогрес, най-скъпоструващата плочка, излязла от този завод, е с цена 25 лв. на кв.м. Като се прибави за транспорт 2,50 лв. на плочка плюс поставянето, което варира в рамките на 5,5 лв./кв. м с ДДС, то общата стойност на плочката би трябвало е около 33 лв./кв.м. И при най-фриволен вариант дори със суперзавишение цената не може да надскочи 45 лв. на кв.м. Така варненският площад “Независимост”, благодарение на далновидността на финансиста Димо Стоев, вместо максимум 45 лв./кв.м струва на варненци 142,85 лв.

Изборът на завод, който ще предостави плочки на площада, е на финансиста Димо Стоев и зам.-кмета по архитектура Вили Жечев и той е с дестинация Италия. След това по процедура трябва да бъде направена обществена поръчка на фирма, на която се възлага да се доставят плочките. И тук няма никаква изненада – фирмата е “Инжстройинженеринг”. От своя страна “Инжстройинженеринг” трябва да направи подбор сред най-добрата представена оферта за алтернативен избор на плочки. Подбор обаче няма и “Инжстройинженеринг” и Димо Стоев единодушно хукват за Италия, за да вземат най-безумно скъпите плочки.
Така или иначе “златната далавера” става факт. Само два-три месеца след обновяването на централния варненски площад “златните” италиански плочки започнаха да се чупят като рохки яйца. Отговорност изобщо не бе поета, нито пък някой я потърси от зам.-кмета по финанси Димо Стоев. Американците наричат случая с площад “Независимост” във Варна потенциална корупционна практика. Ние тук знаем, че става дума направо за корупция.
Правораздавателните органи продължават глухо да мълчат.

в-к “167 часа Варна”
CHF CHF 1 2.08311
GBP GBP 1 2.29611
RON RON 10 3.92879
TRY TRY 100 4.46971
USD USD 1 1.71971