Плагиатствалият според Етичната комисия Петър Илиев от ИТН ще става доцент

Избрано 29.04.2023 13:40 Снимка: ДНЕС+

Плагиатствалият според Етичната комисия Петър Илиев от ИТН ще става доцент

Д-р Петър Илиев - адвокат, бивш главен асистент в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш кандидат за премиер, за правосъден и вътрешен министър на партия "Има такъв народ", е единствен кандидат в конкурс за доцент на половин щат в Тракийския университет (Стара Загора), пише "Дневник". Информацията е обявена в четвъртък (27 април) на страницата на учебното заведение. Заключителното заседание на научното жури ще се проведе на 19 май - тогава то ще вземе решение.

Илиев се хабилитира в специалност "Публично право" към Стопанския факултет на университета. Научното жури вече е публикувало задължителните по закон две рецензии и пет становища за новия му научен труд от 2023 г. Всички те оценяват високо научния му принос и дават положително становище за кандидата. В тях обаче не става дума за плагиатския казус от 2021 г., в който главен герой беше Илиев. Във всички текстове на журито е публикувана биографията на кандидата, производството пред Етичната комисия на СУ е пропуснато, но са изредени всичките му награди и отличия.

Според чл. 24 ал. 1 т. 5 от Закона за развитието на академичния състав: "Кандидатите за заемане на академичната длъжност "доцент" трябва да отговарят на следните условия: да нямат доказано по законоустановения ред плагиатство или недостоверност на представените научни данни в научните трудове."

Според Калин Костов - един от експертите, работили по формулирането на този текст от закона, замисълът е бил човек, който е уличен веднъж в плагиатство, да изпадне завинаги от академичния оборот. Въпросът обаче е как го тълкува научното жури. "Дневник" зададе въпроси към ректора на Тракийския университет, рецензентите и до министъра на образованието и ще публикува техните отговори, когато ги получи.

Преди месец "Дневник" изпрати и въпроси до ректора на Тракийския университет - проф. д-р Добри Ярков, по Закона за достъп до обществена информация за конкурса и единствения му кандидат, но получи отговор, че нямало информация. Ректорът предостави единствено имената на членовете на научното жури.

Според юрист от Софийския университет, пожелал да остане неназован, решението на Етичната комисия, с което беше установено плагиатството на Илиев, остана недовършено като процедура, а то има само препоръчителен характер. Според правилника крайното решение трябва да се вземе от ректора Анастас Герджиков. Той обаче не се произнесе, тъй като Илиев изпреварващо напусна и казусът приключи така. Деканът на Юридическия факултет проф. Даниел Вълчев също не свика факултетния съвет, където според него трябваше да се изготви второ становище след първоначално установените данни за плагиатство.

Така в момента лостовете за действие по казуса са единствено в Министерството на образованието и науката, което санкционира плагиатството на национално ниво.

Казусът с плагиатството

Д-р Илиев напусна СУ през есента на 2021г., след като Етичната комисия на университета установи данни за плагиатство в негова книга - преписвано е от докторската дисертация на доц. д-р Наталия Киселова. Казусът се оказа известен в катедрата от 2015 г., но оставен без последствия. Илиев не призна, че е преписал, и обяви, че напуска, защото храмът на науката бил превзет от търговци.

Скоро след това той е бил избран за хоноруван асистент в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), където води избирателната дисциплина "Правни принципи на лидерството" в магистърска програма, става ясно от едно от становищата за новия му труд.

От началото на 2023 г. д-р Илиев е избран за хоноруван преподавател в Стопанския факултет на Тракийския университет и преподава Търговско право, Основи на правото и Административно и финансово право, пише в становището на проф. д-р Георги Желязков от същия факултет.

Докато траеше процедурата за установяване на плагиатство, проблемното издание изчезна от книжарниците и библиотеките и вместо него се появи съкратен с около 80 страници вариант, в който липсваха преписаните пасажи. Беше направен опит вторият вариант да бъде представен за оригинала, но не се получи. По случая прокуратурата започна разследване, което още не е приключило. Илиев не даде обяснение как се е появила втората книга.

Доц. Наталия Киселова: Въпросът за плагиатството беше замразен от катедрата в СУ през 2015 г.

Разкриването на плагиатството беше прието болезнено от "Има такъв народ". Слави Трифонов го прие като атака срещу себе си. Илиев се обяви за жертва на задкулисието.

Адвокатурата изследва казуса, но не намери етичен проблем, за да образува дисциплинарно производство.

Новият труд на Илиев

Научният труд на Илиев е на тема "Принципи на организация и дейност на съдебната власт в българската правова държава" и е в обем 211 страници, става ясно от рецензиите. Там пише още, че трудът е издаден в книга от издателство "Евромедия". Това е рекламна агенция на Светлана Шаренкова, която е член на новото алтернативно на БСП обединение "Левицата", и Димитър Иванов - бивш офицер от Държавна сигурност.

Въпреки че е посочено, че книгата е влязла за печат още на 7 февруари тази година, досега тя липсва в книжния оборот и "Дневник" не успя да я намери никъде. В днешно време отпечатването на едно издание отнема около седмица.

Рецензиите - категорична положителна оценка

Рецензентите на новия научен труд на д-р Илиев са проф. д-р Лъчезар Дачев от СУ и проф. д-р Мария Нейкова - областен управител на Бургас, декан на Центъра по юридически науки в Бургаския свободен увниверситет и преподавател в библиотекарския УНИБИТ. И двамата дават положителна оценка на научния принос на кандидата и препоръчват на журито да гласува той да получи титлата доцент.

"Актуалността на неговата работа обаче е безспорна, тъй като представлява първото цялостно монографично изследване само на принципите. Трудът има значителна теоретична и практико-приложна стойност, още повече в условията на необходимост от сериозна съдебна реформа в условията на сложна политическа обстановка", пише в становището си доц. д-р Емилия Сидерова от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", която е специалист в същата материя. На това мнение са и останалите рецензенти и автори на становища.

Проф. Желязков изтъква титлите на Илиев "Адвокат на годината" и "Адвокат филантроп на годината", както и почетното му консулство на Барбадос, ръководните му места в международни бизнес клубове, но прескача неудобния момент в биографията му. Същото прави и доц. д-р Мария Желева, автор на становище, според нея авторът надхвърля всички национални минимални изисквания за заемане на академичната длъжност "доцент" и е преподавател на високо академично ниво.

Издателите - нищо не знаят, ще проверят

"Дневник" се свърза с издателите - Димитър Иванов и Светлана Шаренкова, и им зададе въпроса какво се случва с новата книга на Петър Илиев и защо от два месеца и половина не е излязла от печат.

Димитър Иванов беше по-конкретен: "За съжаление, само сигнална бройка дадоха. Още не се е отпечатала, защото, нали, около името на автора вървят някакви интриги. И това забави някак нещата. Питайте печатницата." Той обаче не си спомни коя е печатницата и поиска да провери и да я съобщи след празниците.

Светлана Шаренкова каза, че няма представа, има много служители в издателството и много работа, затова трябва да провери. Каза, че не знае коя е печатницата. И също помоли да провери след празниците.

Кандидатът - не отговаря

"Дневник" потърси за коментар и адвокат Петър Илиев на мобилния му телефон, но той не отговори. В кантората му негов сътрудник записа въпросите и заяви, че ще предаде на шефа си, който ако прецени, ще се обади, за да отговори.

"Дневник" изпрати въпроси на Илиев, свързани с конкурса, и в приложението за комуникация Botim и ще публикува отговорите му, ако ги получи.

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481