Избрано 28.12.2025 08:44 Снимка: ДНЕС+
Най-големият символ на безпомощност в „здравеопазната“ ни система - „Българската Коледа“
Покрай патоса, с който ни се съобщава, че са събрани над 3 млн. лева за "Българската Коледа" (доста по-малко, отколкото струва охраната на охранените), се сетих за един мой текст, който написах в края на миналата година.
Ще го припомня, защото вече 23 години нищо не се е променило. Защото безпомощността се е институционализирала като мафията. Безкритичността също.
Тези дни видяхме също така, че мафията има нужда от безкритични медии като тези, отразяващи най-големия символ на безпомощност и безкритичност в "здравеопазната" ни система — "Българската Коледа".
И тази година гледах репортаж, в който показаха дете, чието лекарство (хормон на растежа!) се осигурява с дарителски средства. Може би очаквате в репортажа отговорните институции да бъдат питани защо този хормон не се осигурява от НЗОК? Не. Не очаквайте. Само преди няколко дни ни показаха какво правят с тези, които задават неудобни въпроси.
И тази година никой не попита: Защо цели 23 години институционализираното бездействие е аплодирано, докато пее и се весели от екрана и ни показва болни и страдащи деца, които нямат друга алтернатива освен дарителските средства?
Чрез "Българската Коледа" всички ние оставяме дългогодишното бездействие на властите да паразитира върху дарителството. Примиряваме се с липсата на кувьози, с ротационното функциониране на болници, с липсата на важни животоспасяващи лекарства за децата, липсата на елементарна помощ за рехабилитация и спасителна храна.
С "Българската Коледа" години наред именно много благородните отговорни за тези тежки недостатъци на здравната система ни казват: Ние и тази година никаква не я свършихме, но дайте да дадем.
Надявам се, че все някой от тях ще има кураж да каже най-после: "Извинявайте, че всяка година злоупотребяваме с Коледата. Извинявайте, че години наред държим в ъгъла (детското) (цялото) здравеопазване и дори по Коледа се сещаме за него само за да ви поискаме да дадете още. Ще вземем да си свършим работата най-сетне".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:02 Лукашенко помилва 32 затворници
- 15:53 Регионалният министър започва ударни проверки в АПИ
- 15:44 Челен удар на две коли в Бургаско взе жертва
- 15:35 Осигурени са 42 665 места за студенти държавна поръчка за академичната 2026-27 г.
- 15:26 Дружествата в БЕХ необосновано си раздули щатовете, сочи одит на енергийното ведомство
- 15:17 Гербери искат тандема Фандъкова-Добрев срещу Йотова и Гюров на президентския вот
- 15:10 60 гола в 53 мача: Фланелката на Норвегия превръща Холанд в чудовище
- 15:03 Bosch закрива инженерния си център в София и съкращава 670 позиции