Избрано 22.03.2026 09:53 Снимка: ДНЕС+
Нанков: МРРБ иска да превърне общинските проекти в предизборно оръжие
От Фейсбук профила на Николай Нанков, водач на листата на ГЕРБ/СДС в Ловеч
МРРБ явно иска да превърне програмата за общински проекти в предизборно оръжие. Аз нямам друго обяснение за неистините, които се говорят. Другата хипотеза е министърът да е драматично некомпетентен, но едва ли.
Днес от тв ефира бе внушено, че през 2025 г. имало малко и избирателно разплатени проекти, а от 1 януари 2026 г. кабинетът “Желязков” като видял, че пада - юруш, започнал ударно да подава към ББР заявления за разплащане?
Ами нищо неясно няма - за 2025 г. беше разплатен целият бюджет от 750 млн. лева. А за 2026 г. кабинетът “Желязков” и мнозинството в парламента осигурихме в удължителния бюджет 460 млн. евро.
Нещо повече - картите, които МРРБ пуска, не са коректни. В прозрачността няма нищо лошо, стига данните в картите да са верни - и това го знае всеки геодезист. Но когато обявяваш процент на изпълнение община по община, трябва да го съотнесеш към общия й лимит. Иначе изкривяваш картината.
Полезното на тв изявата на министъра бе, че уличи премиера си в лъжа, като призна, че служебната власт няма заслуга за нито едно плащане. Това ние го знаем, но друго си е и министърът ти да го каже. Разбира се, че не е вярно, че те са дошли и плащанията потекли към общините, а всъщност са се занимавали само да правят карти. Че на всичко отгоре - грешни. А ББР в момента плаща на общините по заявките, пуснати при кабинета “Желязков”…
Пиша всичко това не заради политиците или временния министър - тяхната цел явно е да заблудят хората, в предизборна кампания сме. Пиша го за гражданите - не съдете кметовете си, те работят усърдно по общинската програма. И както неколкократно заяви министър Иван Иванов някои са по-активни, други не подават много проекти, трети пък имат проблем с прецизността на подаваните към МРРБ документи. Но отношението към всички е било еднакво при кабинета “Желязков”. Много от кметовете не можеха да се оправят с документацията - и от малки, и от големи общини, но администрацията на МРРБ винаги им помагаше да я коригират.
И нещо много важно искам да напомня - общинската програма е за 4 години. По нея са заложени проекти за 9 млрд. лева - за всеки непредубеден човек е ясно, че те няма как да бъдат построени и разплатени за една или две години. МРРБ не плаща автоматично всичко, заявено от всяка община. А само на тези, чиито документи са изрядни. Защото се изразходва публичен ресурс - нужна е изключителна коректност и отговорност.
Тук искам да благодаря за всички обаждания през последните дни на кметове от различни “цветове”- те знаят, че само при нас се работи и сега са притеснени как ще продължи изпълнението на програмата. Разбирам тревогите им, още повече, че догодина наесен има местни избори. Нормално е да искат да завършат започнатите обекти, за да не стоят градовете им разкопани.
Това, което можем да гарантираме на кметовете е, че ние от ГЕРБ-СДС ще продължим да не ги делим на “наши” и “ваши”. Ще им помагаме в трудностите и ще осигуряваме ресурс в бюджета, за да плаща държавата за построеното и надлежно отчетено от общините.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.