Красен Кралев: За да изведем България от кризата ни трябва еднопартиен кабинет

Избрано 26.09.2014 11:54

Кандидатът за народен представител от ГЕРБ за 3 МИР Варна Красен Кралев, разкри пред агенция Днес + защо се върнал в активната политика и говори за основните му приоритети като депутат в бъдещия Парламент

- Как решихте отново да се завърнете в активната политика?

- Аз всъщност не съм я напускал, защото професията ми така или иначе е свързана с политическия маркетинг. Участвах в политическите процеси под една или друга форма. Но след аферата „Костинброд“, която за мен си беше държавен преврат и след създаването на перверзната коалиция БСП, ДПС и Атака, реших, че повече няма какво да се чака и трябва да се застане зад най-голямата здрава сила ГЕРБ. Започнах на драго сърце да помагам в различните избори, които се провеждаха. След това ме поканиха от гражданската квота и се чувствам благодарен, че ми дадоха възможност да реализирам идеите си за реформиране на България.

- В кои сфери на обществения живот смятате, че ще бъдете най-полезен?

- В много сфери. В публичните комуникации, в промотирането на държавата, в изработването на национална стратегия за рекламиране на българския туризъм. Това е много важен отрасъл за България. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече обяви, че след като се спечелят изборите ще бъде създадено министерство на Туризма. Мога да бъда полезен и областите на спорт и здравеопазването, тъй като съм завършил „Медицина“. В един отбор, където ме постави треньора там трябва да полагаш максимум усилия да играеш за отбора.

- Казахте, че сте завършили медицина, не мога да не Ви попитам за едно мнение прокарвано в последната година, че е по-добре начело на здравеопазването да застане успешен мениджър, отколкото лекар?

- Ще ви кажа моето лично мнение, без да ангажирам политическата сила, която представлявам. По принцип директор на болницата не може да бъде най-добрия професор, защото така се губи един много добър лекар, и печелиш не до там доказан мениджър. Здравният мениджъмнт е много специфично нещо и там трябва да се подготвят определени хора, които обаче трябва да са запознати със здравната материя. Това е специалност, която от скоро се изучава, така че ще трябва известен период от време първите специалисти да придобият необходимия опит. Отделно здравният министър не трябва да бъде един от доказаните професори, защото тогава се получава ревност, вземат се решения едностранчиво в една определена посока. Трябва добър мениджър запознат с материята и проблематиката на медицината, не може един успешен мениджър на ядрена централа да управлява здравеопазването. Това е секторът, в който реформите ще са много болезнени за хората. Почти няма здравен министър, който да е изкарал цял мандат. Реформата в здравеопазването трябва да се извърши, защото в противен случай няма шанс да имаме нормална грижа за здравето на хората. Свикнали сме да получаваме безплатно здравеопазване, но няма такова нещо безплатен обяд. Здравеопазването обаче трябва да бъде достъпно за всички. Трябва търпение и воля, защото в този сектор реформата е не популярна.

- Притеснява ли Ви факта, че се ангажирате с реформи, които са непопулярни и тежки, и ако ги извършите може да загубите доверието на хората, което имате в момента?

- Ако някой се плаши не трябва да влиза в политиката. Аз затова казвам, че за да се измъкне държавата от кризата трябва да има стабилно управление, а за стабилно управление трябва да има еднопартиен кабинет. Мисля, че г-н Борисов е доказал, че има сърцето, има желанието и волята да реализира така чаканите реформи. Не виждам страх нито в мен, нито в колегите ми да поемем тази отговорност пред обществото. Сигурен съм, че можем да се правим с тази задача.

- След здравеопазването, другата сфера, която е много чувствителна за българина е пенсионната реформа. При управлението на ГЕРБ се започна с нея, но в момента всичко е замразена. Какво да очакваме в тази насока при Ваше бъдещо управление?

- В момента има около 2,5 милиона пенсионери и по-малко работещи, които трябва да осигуряват тези пенсии. В икономическа ситуация като сегашната, това става невъзможно. За популизма на партиите няма какво да говоря. При тройната коалиция на БСП, ДПС и НДСВ се вдигнаха пенсиите с 10 процента няколко дни преди края на мандата им, а се плащаха от ГЕРБ. Лесно се взима решение, но е важно накрая кой ще намери парите. Това си беше чист популизъм от страна на БСП. Сега пак вдигат пенсиите с 2 процента и пак ние ще трябва да търсим ресурсите за тяхното изплащане. Други пък обещават 1 милион работни места, а като погледнем данните за заетостта, то няма толкова безработни. Това са несериозни работи. Затова ние не обещаваме неща, които не можем да изпълним.

- Като народен представител от Варна, кои са най-големите проблеми на града ни и как Вие можете да съдействате за тяхното решаване?

- Най-важното нещо е завършването на магистрала „Хемус“. Виждаме какво се случи в Южна България след като беше завършена магистрала „Тракия“. Там е една друга България. Аз се радвам, че г-н Борисов обяви, че вторият му мандат ще бъде посветен на Северна България. Вярвам, че тогава, след завършването на „Хемус“ нещата ще бъдат различни. Ще съдействам активно и за всички проекти за преместване и модернизиране на пристанището във Варна. Във всичките малки населени места, в които отидох, след пенсиите хората ме питаха кога ще им оправим пътищата и модернизираме читалището. Ще отделим големи сили и на проучването и разработването на газовите находища в Черно море.

- Не мога да не Ви попитам и за спорта. Смятате ли, при един добър мениджъмънт, спортът ни отново ще възвърне престижа си?

- Спортът ни в момента е в тотална кома. На последната Олимпиада, беше най-слабото ни представяне. В спорта трябва да се обърне пирамидата. В тази сфера има огромен ресурс, който въобще не се взима под внимание, а това са еврофондовете. Вие да сте чули, някой спортен клуб да е кандидатствал по някоя програма, да е усвоил европейски пари. А има толкова програми, които стоят и си чакат. Поради тази причина, сме решили да подготвим екип от специалисти, които ще бъдат изпратени по регионите и да обучават различните клубове и федерации по процедурите за кандидатстване за европейско финансиране. Парите пък от Спортния тотализатор ще бъдат насочени основно към професионалния спорт, но ще бъдат давани на базата на резултати. Не може да даваш половин милион лева на Федерацията по кърлинг, а други федерации, които произвеждат шампиони да получават същото финансиране. Когато имаш малко средства трябва да ги оптимизираш и ги даваш там, където ще произведат най-много шампиони.
CHF CHF 1 2.10101
GBP GBP 1 2.34512
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.35872
USD USD 1 1.85721