Компанията-посредник „МЕТ” има отчетливи руски корени, също като Gemcorp

Избрано 02.05.2022 13:39 Снимка: ДНЕС+

Компанията-посредник „МЕТ” има отчетливи руски корени, също като Gemcorp

Компанията „MET Holding”, която е резервирала вече капацитет да ни доставя газ през LNG терминала в Гърция, има отчетливи руски корени, също като Gemcorp. Това са установили разследване на Bird.bg, поместено във Фейсбук страницата на изданието.

Фирмата е основана от държавната унгарска MOL, след което като скрит собственик през офшорка влиза олигарха Мегдет Рахимкулов, който е също така акционер в Газпром и VTB.  И е санкциониран от САЩ.

За беда OffshoreLeaks го разкри и така лъсна прокси-комбинацията на Орбан да осигури нова платформа на Кремъл за контрол над газа в Европа.

МЕТ прави забележителна експанзия в България по времето на ГЕРБ. Това е единствената компания освен Газпром, която успява да резервира капацитет за Турски поток. Впрочем, Рахимкулов е акционер в унгарската банка OTP, която е собственик на ДСК, която пък отпусна кредит 1 млн.лв. на PR Sevi Boyko и нейния мъж, който е в борда на Булгартрансгаз, за да си купят огромна къща в Бистрица. После там намериха и джип от строителя на Турски поток Аркад.

Кирил Петков много обича да цитира този джип като символ на корупцията и с право. Но какво правим с руските проксита като Gemcorp и MET? Ето какво: директорът на MET Energy Trading беше назначен за шеф на Булгаргаз, а с Gemcorp подписахме меморандум за инвестиции.

А за разкош PR Sevi Saprug още си е в борда на Булгартрансгаз и никой не отваря дума да го маха.

CHF CHF 1 2.12937
GBP GBP 1 2.21098
RON RON 10 3.8462
TRY TRY 100 3.96669
USD USD 1 1.67911