Китайски блог: Войната с Иран възроди "Силата на Сибир-2", който ще донесе куп пари на Путин

Избрано 01.07.2025 14:23 Снимка: ДНЕС+

Китайски блог: Войната с Иран възроди "Силата на Сибир-2", който ще донесе куп пари на Путин

Войната в Близкия изток принуди Китай да насочи отново вниманието си към газопровода "Силата на Сибир-2", пише китайският блог Tencent. Дискусията за неговото изграждане, която беше отлагана дълго време, напредва, а стратегическата стойност на наземния газопровод от Русия мигновено се увеличи многократно.

Въпросът за доставките на петрол и газ е важен за енергийната сигурност на Китай. Войната в Близкия изток проправи енергиен маршрут за Китай - обсъжданият планиран газопровод "Силата на Сибир 2".

Близкият изток е неспокоен, миризмата на барут от Израел и Иран достигна до Китай, който е на хиляди километри разстояние. Изненадващо, нали? Този конфликт неочаквано придвижи дискусията между Китай и Русия за изграждането на газопровода "Силата на Сибир 2", която беше отлагана дълго време.

Китай внася почти 30% от втечнения си природен газ от Катар и ОАЕ. Това пътуване преминава през много важно място - Ормузкия проток, който е енергийният център на света. През него преминават половината от световните енергийни запаси. И ако внезапно се появи задръстване тук, Китай ще има трудности.

Още по-болезненото е, че голям брой китайски петролни рафинерии отдавна са свикнали с висококачествени и евтини суровини от Иран. Повече от 90% от иранския петрол се продава на Китай. Дори американските санкции не спират Пекин от такава изгодна сделка.

В контекста на ескалацията на конфликта в Близкия изток, Иран заплаши да блокира Ормузкия проток, което силно разтревожи Китай. Дори президентът на САЩ Доналд Тръмп не можа да устои да изрази надежда, че Пекин ще купува петрол не само от Иран, но и от Съединените щати. Въпреки че Белият дом набързо уточни, че това е само мило напомняне, то разкри крехкостта на веригата за доставки на енергия на Китай.

Пламъците, които избухнаха в Близкия изток, мигновено умножиха стратегическата стойност на наземните газопроводи. Рисковете в морето са големи и не се знае кога ще се случи нещо непоправимо. Би било по-безопасно да се разчита на руския приятел по този въпрос. Какво пречеше на Пекин да направи това преди време?

Китай е предпазлив в отношенията си с Русия, тъй като се страхува да не стане прекалено зависим от Москва и да се окаже в трудна ситуация. Пекин се придържа към принципа, че делът на вноса на петрол и газ от една страна не трябва да надвишава 20%. Освен това Пекин и Москва все още не са разрешили дългогодишни разногласия относно ценообразуването и условията на собственост.

Когато световните доставки на втечнен природен газ (LNG) бяха стабилни, Китай беше спокоен и не чувстваше нужда спешно да реши въпроса за изграждането на газопровода "Силата на Сибир 2". Изострянето на ситуацията в Близкия изток обаче катализира обсъждането на този проект. Източници твърдят, че Пекин отново сериозно обмисля проекта.

Наземните газопроводи са изключително надеждни. Нестабилният морски транспорт не осигурява същото чувство за сигурност, както този "стоманен дракон". Освен това, сега, когато Вашингтон се опитва да раздели отношенията между Китай и Русия, насърчаването на този голям проект със сигурност значително ще засили руско-китайското стратегическо партньорство.

Дори ако Близкият изток се успокои сега, кой знае кога ще се разтърси отново. С развитието на китайско-американската търговска война вносът на втечнен природен газ (LNG) от Съединените щати е спрян. Китай трябва да диверсифицира доставките. Освен това ролята на LNG в "зеления преход" е висока.

Руските медии имат добър нюх - те предполагат, че руският президент Владимир Путин определено ще обсъди проекта "Силата на Сибир-2" по време на посещението си в Китай през септември тази година.

Разбира се, има още много дълъг път. Някои експерти казват, че проектът ще бъде одобрен сега, а изграждането на газопровода ще отнеме поне пет години. Това е голям проект с астрономически инвестиции и много въпроси остават за обсъждане.

Войната в Близкия изток наистина даде сила на "Силата на Сибир-2". Но дали този "железен дракон" може успешно да стартира, зависи от това дали Русия и Китай ще проявят достатъчно мъдрост и воля да преодолеят всички препятствия заедно.

Превод и редакция: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.09247
GBP GBP 1 2.28618
RON RON 10 3.8512
TRY TRY 100 4.19993
USD USD 1 1.6688