Какво се крие зад хаоса с военното положение в Южна Корея и защо това е важно

Избрано 04.12.2024 18:55 Снимка: ДНЕС+

Какво се крие зад хаоса с военното положение в Южна Корея и защо това е важно

Президентът Юн е в тежка ситуация и може да загуби поста си, ако сам не подаде оставка

За пръв път, откакто Южна Корея постигна пълна демокрация преди близо 40 години, президентът на страната въведе военно положение, което разпали политическа криза с глобални политически последици и първоначално доведе до рязък спад в цените на активите в страната. Указът беше отменен около шест часа по-късно на фона на ожесточен обществен отзвук и рядко срещано единодушно гласуване в парламента с призив за прекратяването му.

При налагането на мярката президентът Юн Сок Йол заяви в обръщение по националната телевизия, че тя има за цел да защити страната от "антидържавни сили" и симпатизанти на Северна Корея. Часове по-късно Юн прие вота на парламента и отмени указа.

Как Юн обоснова обявяването на военно положение?

Юн е на губещата страна в няколко битки в парламента, където опозиционният блок, воден от прогресивната Демократическа партия, контролира солидно мнозинство, откакто той встъпи в длъжност през май 2022 г. През последните седмици напрежението се повиши, тъй като опозицията осуети плановете му за бюджета, заплаши с импийчмънт членове на правителството му и поиска проверки на президента и съпругата му по въпроси, вариращи от твърдения за намеса в изборите до получаването на дизайнерска чанта от първата дама при съмнителни обстоятелства.

Той твърди, че военното положение би попречило на опозицията да се опита да парализира управлението му. С въвеждането му Юн целеше да спре политическите дейности, да забрани стачките на работническите групи и да упражни контрол върху медиите. Началниците на щабовете за кратко мобилизираха войски, които нахлуха в парламента, преди да се върнат на постовете си, след като Юн промени курса си.

Защо той отмени военното положение само за няколко часа?

Юн се позова на една от най-крайните мерки, с които разполагаше, в опит да сложи край на политическата безизходица, което се отрази зрелищно. Членовете на партията му в парламента му обърнаха гръб, работнически групи заплашиха със стачки, а САЩ изглеждаха изненадани. Сега Юн е изправен пред призиви да подаде оставка. Членовете на опозиционния блок имат за цел да започнат процедура по импийчмънт и могат да съберат необходимите гласове, ако той не се оттегли пръв.

Затрудненията в парламента са често срещано явление в Южна Корея, но почти винаги се постига споразумение за приемане на бюджета, независимо от това колко дълбоки са политическите разногласия. Преди отчаяния си ход Юн вече имаше едни от най-ниските си рейтинги на одобрение. Ако се задържи на власт, той ще бъде в силно отслабена позиция, тъй като страната калибрира отношенията си със САЩ преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом през януари.

Как се осъществява импийчмънтът?

Въпреки че конституцията защитава президента от обвинение, тя позволява импийчмънт с две трети от гласовете на 300-членното еднокамарно Народно събрание. Консервативната партия "Народна сила" на Юн има малко повече от една трета от местата със 108 членове.

Южнокорейският закон предвижда, че Конституционният съд трябва да вземе окончателно решение в рамките на 180 дни, след като получи предложение за импийчмънт от Националното събрание. За разглеждане на делото за импийчмънт са необходими най-малко седем съдии, а за окончателното приемане на предложението трябва да гласуват най-малко шестима.

Ако той бъде подложен на импийчмънт, кой и как ще го замени като президент?

Оставката или отстраняването от длъжност чрез импийчмънт ще предизвика президентски избори в рамките на 60 дни, а преди гласуването на власт вероятно ще застане служебно правителство.

Как реагират южнокорейците?

Този ход беше извършен през нощта и изненада мнозина. Заповедта беше отменена преди началото на сутрешния час пик. Макар че непосредствено след това предизвика само ограничени митинги, инцидентът предизвика и гняв в страната, която преживя години на смъртоносни протести за сваляне на военното управление, приключило в края на 80-те години на миналия век.

Как ще се отрази това на САЩ?

САЩ са разположили близо 30 000 войници в Южна Корея, за да подсилят отбраната на страната срещу такива държави като Северна Корея. Администрацията на президента Джо Байдън разчита на помощта на Юн в тристранното сътрудничество, което включва и Япония, за защита от проблеми в областта на сигурността, като например програмата на Северна Корея за разработване на ядрени оръжия и целта ѝ да ги изстрелва с балистични ракети.

Юн, който е ястреб в областта на сигурността, настоява САЩ да демонстрират военните си активи, като приближат до полуострова подводници и групи самолетоносачи, които могат да нанесат ядрени удари по Северна Корея в рамките на политика, известна като разширено възпиране. Юн също така успя да накара Байдън да се съгласи с Консултативната група по ядрени въпроси, която дава на Сеул по-голяма възможност да влияе върху начина, по който Вашингтон разгръща своя ядрен защитен чадър. Засега сътрудничеството ще остане непокътнато, но какво ще се случи при Тръмп, е друг въпрос.

Какви са опасенията от администрацията на Тръмп?

Тръмп поиска от Сеул да плаща повече пари за настаняването на американския военен персонал и многократно изрази недоволство от безсрочното разполагане на войски на Корейския полуостров. През октомври САЩ и Южна Корея постигнаха ново споразумение за споделяне на разходите, което ще действа в продължение на пет години. Тръмп може да се опита да го предоговори, но в Южна Корея има многопартийна подкрепа за отхвърляне на исканията, които се смятат за прекомерни.

По време на първия си мандат Тръмп прекрати мащабните военни учения с Южна Корея, за да подготви почвата за преговори с Ким Чен Ун. Севернокорейският лидер поиска американските ядрени сили да се отдалечат от полуострова и Тръмп може да провали проявите в рамките на разширеното възпиране, ако се стреми да възобнови разговорите с Ким.

Как стоят нещата с ядрените амбиции на Южна Корея?

Според проучванията на общественото мнение мнозинството от южнокорейската общественост от известно време подкрепя придобиването на ядрени оръжия от страната. Подкрепата нарасна на фона на опасенията, че бъдещата администрация на Тръмп може да отслаби дългогодишния съюз.

Но обявяването на военно положение повдигна въпроси относно контрола върху южнокорейската армия и дали може да ѝ се повери ядрен арсенал. Предстои да се види какво може да се случи с Консултативната група по ядрени въпроси и как Тръмп може да използва новосформирания орган.

Какво значи това за Северна Корея?

Моментът се оказа добър за Пхенян, който в края на декември ще проведе важна политическа среща, за да определи политиката си за следващата година. Той пренебрегна призива на Юн за преговори и неговата "смела инициатива" за предлагане на мащабна помощ в замяна на отказ от ядрените оръжия. Северна Корея обича да вбива клинове между Вашингтон и неговите съюзници, а отслабването на Юн може да улесни Ким да преговаря директно с Тръмп.

Управлението на Ким се засилва и от подкрепата му за войната на Русия срещу Украйна. Вашингтон и Сеул твърдят, че Пхенян е получил помощ от Москва, която е стабилизирала сегменти от засегнатата от санкции севернокорейска икономика, както и технологии, които са подпомогнали военната му програма.

Кой е Юн Сок Йол?

Юн е бивш прокурор, който придоби национална известност, като разследваше корупцията в правителството на тогавашния президент Мун Дже Ин, който заемаше поста преди Юн да го поеме. Юн е политически новак, чийто първи опит на национална изборна длъжност беше кандидатурата му за президент - той спечели с най-малката разлика в историята на страната. Юн направи няколко гафа по време на кампанията, включително изказвания, с които сякаш защитаваше бившия президент Чон Ду Хван, военен, отговорен за насилственото потушаване на продемократичното въстание в Куанджу през 1980 г.

CHF CHF 1 2.10191
GBP GBP 1 2.36126
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.36333
USD USD 1 1.86412