Избрано 04.07.2024 16:38 Снимка: ДНЕС+
Германия създава специална база на НАТО в помощ на Киев. Какво означава това?
НАТО планира да изпрати високопоставен служител в Украйна и да създаде ново командване във Висбаден, Германия. Мисията на блока във военното съоръжение на САЩ в Германия ще докладва директно на висшето ръководство на алианса. Новото командване ще поеме повечето от задачите, изпълнявани от американските военни в Украйна от 2022 г. насам. "Известия" анализира какво означава решението за създаването на новата мисия, взето малко преди срещата на върха на НАТО.
Ескалация или привидни действия
Две седмици преди срещата на върха на НАТО американските медии съобщиха, че Украйна отново няма да бъде поканена да се присъедини към алианса. Вместо това беше намерено компромисно решение: в Германия ще се появи мисия на блока, която ще докладва директно на ръководството на НАТО и ще отговаря за осъществяването на военната помощ за Киев. Това означава, че тя ще поеме повечето от задачите, изпълнявани от американските военни в Украйна от началото на войната.
Експертите не са единодушни в оценката на това решение: според едни това е пореден рунд на ескалация на конфликта в Украйна от страна на западните държави, а според други това е начин блокът да се опита да избегне изявления относно шансовете на Украйна да се присъедини към НАТО. Много хора наричат втория сценарий очевиден, докато реалността на първия сценарий ще стане ясна с времето.
По този начин ескалацията ще се прояви не толкова в дейността на новата платформа, колкото в изявленията, които ще бъдат направени от нея. Важно е също така да се разбере кой ще бъде ръководител на мисията в Германия и кой ще бъде "висшият граждански служител", който ще отиде в Киев.
За Киев създаването на тази мисия означава още едно отлагане на въпроса за поканата на страната в НАТО, което едва ли някога ще се случи. Факт е, че освен перспективите за влизане на алианса в конфликт с Русия, съществува и пречка от икономическо естество. Задължително условие за членство в блока е вноска в общия бюджет, а финансовото състояние на Украйна е на катастрофално ниско ниво - страната е на ръба на фалита.
Самите официални лица, които съобщиха на репортерите на "Ню Йорк Таймс" и "Уолстрийт Джърнъл" новината за създаването на специална мисия във ФРГ, отбелязаха, че мярката е насочена към гарантиране на военна помощ за Украйна независимо от това кой ще спечели президентските избори в САЩ през ноември.
Какво ще се случи на срещата на върха на НАТО
Срещата на върха на НАТО ще се проведе във Вашингтон от 9 до 11 юли. Вероятно по време на срещата алиансът ще обяви създаването на база за координиране на помощта за Украйна в Германия и изпращането на служител в Киев. Също така се очаква почти всички членове на алианса да подпишат дългосрочни споразумения с Киев за гарантиране на сигурността му; много такива документи, включително със САЩ и ЕС, вече са подписани. Ръководството на алианса очаква, че тези мерки, съчетани с изострянето на реториката срещу Русия, ще бъдат достатъчни, за да спрат критиките от страна на украинския лидер Володимир Зеленски.
В същото време експертите смятат, че всички тези мерки имат за цел само да отвлекат вниманието на Украйна, тъй като единственото действие, което би могло наистина да гарантира нейната защита, е поканата на страната в НАТО. Точно това обаче е нежелателно за мнозинството от членовете на алианса.
След дебатите на кандидатите за президент на САЩ прехвърлянето на контрола върху предоставянето на военна помощ на Киев директно към НАТО стана особено належащо: в случай че републиканецът Доналд Тръмп (чиято партия традиционно критикува високия принос на САЩ към отбраната на блока и ниския принос на други държави) спечели изборите, е важно да се намали нивото на неговото влияние върху тези процеси.
Според мозъчния тръст "Съвет за международни отношения" някои от темите, които ще се обсъждат на срещата на върха, са предназначени специално за руския президент Владимир Путин. В същото време достъпът на руските журналисти до отразяването на срещата на върха беше ограничен: на "Известия" беше отказана акредитация от Съединените щати, което за пореден път потвърждава, че свободата на словото и свободата на печата в западните страни често са само на думи.
Източник: iz.ru
Още по темата
CHF | 1 | 2.09763 |
GBP | 1 | 2.34329 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.38766 |
USD | 1 | 1.86358 |
Последни новини
- 13:49 Европрокуратурата обвини мениджър на БГ компания, опитал да отмъкне 1,92 млн. евро
- 13:46 Филип дьо Вилие: Ние сме съвоюващи страни срещу Русия, а никой не ни е питал
- 13:41 Politico се притесни: Победата на Джорджеску в Румъния шокира ЕС, виждат "дългата ръка на Кремъл"
- 13:36 Поредна жертва взе войната по пътищата
- 13:27 Непоносимо жестоко: Ръст на домашното насилие у нас, данните са стряскащи
- 13:18 САЩ пуснаха ръководство за оцеляване при ядрена война
- 13:12 Архиепископът на Тиатир и Великобритания Никита: Българската църква е благословена с патриарх Даниил
- 13:09 Премиерът на Хърватия обсъди с Тръмп по телефона въпроси, свързани с енергетиката, отбраната и НАТО