Ген. Любен Петров: Започнах кампанията с джобни пари
Избрано 10.10.2006 12:35
Ген. Любен Петров e роден на 22 април 1938 г. в село Еленово, община Благоевград. Той завършва Висшето военно училище "Васил Левски" - В. Търново, Военната академия "Фрунзе" и Военната академия на Генералния щаб на Русия в Москва. Преминава през всички командни длъжности в Българската армия. В периода 1991-1994 г. ген. Петров е началник на Генералния щаб на Българската армия. Той е избран за депутат в 37-то Народно събрание от плевенската листа. От май 1998 г. е член на Висшия съвет на БСП, но през пролетта тази година напусна партията, защото не споделя водената от нея политика. Ген. Петров е един от седемте кандидат-президенти, които ще участват в надпреварата на 22 октомври. Негов кандидат-вицепрезидент е актрисата Нели Топалова.
- Ген. Петров, чувствате ли се вече уверен за вота на 22 октомври?
- Ако не съм уверен, няма да продължавам кампанията. Напълно съм убеден. Ние предлагаме една радикална промяна на политиката и на обстановката в страната. Това се приема добре от хората и ми дава кураж.
- Повечето анализатори определят настоящата кампания като вяла, вие как определяте вашата и тази на останалите кандидати?
- Аз за останалите не мога да говоря, всеки знае какво прави и как го приемат хората. Но не бих казал, че нашата кампания е вяла. Напротив, много е интензивна, проявява се засилен интерес към нашата платформа. Това, което споделяме пред хората, се споделя и от тях. На някои им се ще кампанията ни да е вяла, но при нас не е така. Ние обиколихме повече от 2/3 от страната и се срещнахме с много хора. Разговаряме откровено с тях, те споделят също откровено. Там, където сме били, никой не се е противопоставил на нашите позиции. На всяка среща виждам усмивки по лицата на хората и куража им, но народът е много обезверен, тъй като тотално е лъган през тези 17 години. Но хората трябва да си повярват, че изходът е в техни ръце, и трябва да се вземе. Надявам се избирателната активност да не е толкова, колкото се представя в медиите, а да бъде по-висока и хората да настояват за една по-радикална промяна на обстановката в страната.
- Чувствате ли се разочарован от нещо в кампанията, което да ви е накарало да съжалявате за участието си в тази надпревара?
- Аз не съм човек, който се разочарова лесно, който се отказва от поетия път. Така че нищо не е в състояние да ме разочарова и да ме спре. Разочарова ме поведението на управляващите, които промениха закона за изборите за президент и вицепрезидент и наложиха едни финансови бариери, които за хора като нас са трудно преодолими. Но не се отчайваме, както виждате ние правим една много икономична, много пестелива кампания, не плащаме излишни разходи абсолютно за нищо. Приятели от нашия кръг, с които започнахме кампанията, събрахме пари, джобни, регистрирахме се и вървим напред. Това е разочарованието ни от управляващите, които на всяка цена искат да запазят статуквото, да не допуснат друг да се намеси на тяхната трапеза. Ние искаме да заставим институциите да работят за проблемите на хората, да защитават техните интереси.
- А каква е вашата оценка за останалите кандидати?
- Моето отношение към всички кандидати е повече от положително, аз се отнасям с уважение към всички, не с респект, разбира се. Поздравявам ги за куража да се кандидатират и да представят своите идеи за промяна на ситуацията. Тези, които искрено искат промяна на статуквото, вярвам, че ще получат и доверието на хората. Но засега това, което показват, не е като че ли толкова силно изразено в техните позиции.
- БСП подкрепи Първанов, но вие също сте от лявото пространство. Разчитате ли на избиратели от БСП, ако не - на коя част от електората разчитате?
- Аз разчитам на всичките тези 80 - 90 % от българските граждани, които са поставени на ръба на оцеляването. Дали са в БСП, дали са в СДС или в ДСБ, в ДПС и т.н. - няма никакво значение за мене. За всичките тези 80-90% политиката на геноцид дава своето отражение. Така че разчитам на всички, няма отдясно, няма отляво. Когато газят калта, я газят всичките. В България политическото ляво и ясно е толкова относително, че трудно е да се определи кой е десен и кой е ляв от управляващите. Ако и медиите ни помогнат, ще бъде по-добре. Но засега медиите обслужват статуквото и на нас ни е много трудно да стигнем до хората. Затова сме възприели тежката мисия да стигнем до хората чрез личните срещи. Това не е много ефективно, но си нямате напредстава как протичат тези срещи! Колко откровено и окуражително и за нас, и за тях.
- Вие многократно се обявихте против спирането на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ Козлодуй. Ако станете президент, как точно ще предотвратите това?
-Аз не само се обявих, аз имам волята да ги защитя. Ако стана президент, българският народ ще се радва на функционирането на 3-ти и 4-ти ядрени реактори. Защото ние бяхме в атомната централа, видяхме блоковете, те са изключително надеждни, най-съвременните от всички ядрени реактори по света. С пълни гаранции за безопасност и един дълъг срок на експлоатация - 15-20 години, който срок може и да се удължи с още 15 години. Най-малко 30 години живот имат тези ядрени реактори. Да се откажем от тях - това е национално предателство. Те са социален и икономически приоритет на страната, регионален и европейски също. Затова европейските депутати се обявяват за преразглеждане на решението относно закриването на 3-ти и 4-ти реактор.
- Реалистично ли е това?
- Абсолютно реалистично е! Ние ще предизвикаме референдум, ще се обърнем към международни организации. Ако аз съм президент, гарантирам на българските граждани , че АЕЦ ще функционира в този вид, в който днес работи. Това, което се казва, че това е история - просто не е вярно и е поредното доказателство за безхаберието за проблемите на българските граждани.
- А каква е визията ви за референдума относно американските бази в България? Вие и на тях сте противник.
- Това споразумение ще бъде денонсирано незабавно. Няма да допусна чужди войски да тъпчат по българската земя, земята на Ботев и Левски.
- Как ще стане това?
- Народното събрание ще вземе това решение. Аз ще направя предложението, ще предизвикам референдум и ще денонсираме споразумението. Има механизми. Манипулации са, че президентът нямал правомощия. Как има правомощия да узакони това споразумение, а нямал правомощия да го отмени? Има.
- А като президент каква линия на поведение ще следвате в областта на външната политика?
- Външната политика ще бъде насочена да носи гаранции за националната сигурност. И ще бъде политика на защита на националните интереси на Република България, която по конституция е суверена и независима страна. Ще работя за възстановяване на традиционно добрите отношения с Русия, както и за политика за ненамеса във вътрешните работи и на България, и на която и да е друга страна.
- Какво е отношението ви към Запада?
- Кой Запад имате предвид? Ако става дума за Европейския съюз, аз съм "за" членството на България там. Ние просто нямаме алтернатива. Само една обединена Европа би се противопоставила на някои хегемонистични амбиции на други по-западни страни. И в рамките на ЕС ние ще търсим и нашите гаранции за националната сигурност. Друг е въпросът, че ние отиваме към това членство абсолютно неподготвени - както като индивиди, така и като икономика. И през първите няколко години ще бъде изключително трудно.
- Вие не веднъж критикувате Георги Първанов, за какво точно? И ако спечелите 5-годишен мандат, с какво бихте променили страната?
- Ами аз не го критикувам. Но ако бях на негово място президент, който не успя да защити интересите на България, втори път нямаше да се обръщам към моите избиратели за още един мандат. Той нито един път не се обърна към българския народ с намерение на чуе неговото мнение - по войната в Ирак, за членството в ЕС, НАТО и т.н. А това са приоритети в политиката на президента. Нямам нищо лично към лицето Георги Първанов. Не го критикувам в човешки план, критикувам политиката, която той провеждаше. Това е един загубен период от 5 години, посредиците от които тепърва ще почувстваме.
- България е парламентарна република, но смятате ли, че формата президентска република е по-удачна за страната?
- Не, не споделям такава позиция. Това е опасно, а и не може да доведе до видими промени. Това, което е сега, го намирам за оптимално. Не са малко президентските правомощия, за да може държавният глава да провежда политиката, за която аз говоря. Някои от кандидатите обаче, в това чисто и настоящият президент, искат разширение на правомощията за себе си. Аз лично бих искал да се промени закона за допитването до народа, така че с една подписка от 50 000 - 60 000 души да може да се иска провеждането на референдум. И резултатите от него да имат задължителен характер. Това е пряката демокрация - народът да си казва думата.
Интервю на Валерия Касиян
vsekiden.com
- Ген. Петров, чувствате ли се вече уверен за вота на 22 октомври?
- Ако не съм уверен, няма да продължавам кампанията. Напълно съм убеден. Ние предлагаме една радикална промяна на политиката и на обстановката в страната. Това се приема добре от хората и ми дава кураж.
- Повечето анализатори определят настоящата кампания като вяла, вие как определяте вашата и тази на останалите кандидати?
- Аз за останалите не мога да говоря, всеки знае какво прави и как го приемат хората. Но не бих казал, че нашата кампания е вяла. Напротив, много е интензивна, проявява се засилен интерес към нашата платформа. Това, което споделяме пред хората, се споделя и от тях. На някои им се ще кампанията ни да е вяла, но при нас не е така. Ние обиколихме повече от 2/3 от страната и се срещнахме с много хора. Разговаряме откровено с тях, те споделят също откровено. Там, където сме били, никой не се е противопоставил на нашите позиции. На всяка среща виждам усмивки по лицата на хората и куража им, но народът е много обезверен, тъй като тотално е лъган през тези 17 години. Но хората трябва да си повярват, че изходът е в техни ръце, и трябва да се вземе. Надявам се избирателната активност да не е толкова, колкото се представя в медиите, а да бъде по-висока и хората да настояват за една по-радикална промяна на обстановката в страната.
- Чувствате ли се разочарован от нещо в кампанията, което да ви е накарало да съжалявате за участието си в тази надпревара?
- Аз не съм човек, който се разочарова лесно, който се отказва от поетия път. Така че нищо не е в състояние да ме разочарова и да ме спре. Разочарова ме поведението на управляващите, които промениха закона за изборите за президент и вицепрезидент и наложиха едни финансови бариери, които за хора като нас са трудно преодолими. Но не се отчайваме, както виждате ние правим една много икономична, много пестелива кампания, не плащаме излишни разходи абсолютно за нищо. Приятели от нашия кръг, с които започнахме кампанията, събрахме пари, джобни, регистрирахме се и вървим напред. Това е разочарованието ни от управляващите, които на всяка цена искат да запазят статуквото, да не допуснат друг да се намеси на тяхната трапеза. Ние искаме да заставим институциите да работят за проблемите на хората, да защитават техните интереси.
- А каква е вашата оценка за останалите кандидати?
- Моето отношение към всички кандидати е повече от положително, аз се отнасям с уважение към всички, не с респект, разбира се. Поздравявам ги за куража да се кандидатират и да представят своите идеи за промяна на ситуацията. Тези, които искрено искат промяна на статуквото, вярвам, че ще получат и доверието на хората. Но засега това, което показват, не е като че ли толкова силно изразено в техните позиции.
- БСП подкрепи Първанов, но вие също сте от лявото пространство. Разчитате ли на избиратели от БСП, ако не - на коя част от електората разчитате?
- Аз разчитам на всичките тези 80 - 90 % от българските граждани, които са поставени на ръба на оцеляването. Дали са в БСП, дали са в СДС или в ДСБ, в ДПС и т.н. - няма никакво значение за мене. За всичките тези 80-90% политиката на геноцид дава своето отражение. Така че разчитам на всички, няма отдясно, няма отляво. Когато газят калта, я газят всичките. В България политическото ляво и ясно е толкова относително, че трудно е да се определи кой е десен и кой е ляв от управляващите. Ако и медиите ни помогнат, ще бъде по-добре. Но засега медиите обслужват статуквото и на нас ни е много трудно да стигнем до хората. Затова сме възприели тежката мисия да стигнем до хората чрез личните срещи. Това не е много ефективно, но си нямате напредстава как протичат тези срещи! Колко откровено и окуражително и за нас, и за тях.
- Вие многократно се обявихте против спирането на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ Козлодуй. Ако станете президент, как точно ще предотвратите това?
-Аз не само се обявих, аз имам волята да ги защитя. Ако стана президент, българският народ ще се радва на функционирането на 3-ти и 4-ти ядрени реактори. Защото ние бяхме в атомната централа, видяхме блоковете, те са изключително надеждни, най-съвременните от всички ядрени реактори по света. С пълни гаранции за безопасност и един дълъг срок на експлоатация - 15-20 години, който срок може и да се удължи с още 15 години. Най-малко 30 години живот имат тези ядрени реактори. Да се откажем от тях - това е национално предателство. Те са социален и икономически приоритет на страната, регионален и европейски също. Затова европейските депутати се обявяват за преразглеждане на решението относно закриването на 3-ти и 4-ти реактор.
- Реалистично ли е това?
- Абсолютно реалистично е! Ние ще предизвикаме референдум, ще се обърнем към международни организации. Ако аз съм президент, гарантирам на българските граждани , че АЕЦ ще функционира в този вид, в който днес работи. Това, което се казва, че това е история - просто не е вярно и е поредното доказателство за безхаберието за проблемите на българските граждани.
- А каква е визията ви за референдума относно американските бази в България? Вие и на тях сте противник.
- Това споразумение ще бъде денонсирано незабавно. Няма да допусна чужди войски да тъпчат по българската земя, земята на Ботев и Левски.
- Как ще стане това?
- Народното събрание ще вземе това решение. Аз ще направя предложението, ще предизвикам референдум и ще денонсираме споразумението. Има механизми. Манипулации са, че президентът нямал правомощия. Как има правомощия да узакони това споразумение, а нямал правомощия да го отмени? Има.
- А като президент каква линия на поведение ще следвате в областта на външната политика?
- Външната политика ще бъде насочена да носи гаранции за националната сигурност. И ще бъде политика на защита на националните интереси на Република България, която по конституция е суверена и независима страна. Ще работя за възстановяване на традиционно добрите отношения с Русия, както и за политика за ненамеса във вътрешните работи и на България, и на която и да е друга страна.
- Какво е отношението ви към Запада?
- Кой Запад имате предвид? Ако става дума за Европейския съюз, аз съм "за" членството на България там. Ние просто нямаме алтернатива. Само една обединена Европа би се противопоставила на някои хегемонистични амбиции на други по-западни страни. И в рамките на ЕС ние ще търсим и нашите гаранции за националната сигурност. Друг е въпросът, че ние отиваме към това членство абсолютно неподготвени - както като индивиди, така и като икономика. И през първите няколко години ще бъде изключително трудно.
- Вие не веднъж критикувате Георги Първанов, за какво точно? И ако спечелите 5-годишен мандат, с какво бихте променили страната?
- Ами аз не го критикувам. Но ако бях на негово място президент, който не успя да защити интересите на България, втори път нямаше да се обръщам към моите избиратели за още един мандат. Той нито един път не се обърна към българския народ с намерение на чуе неговото мнение - по войната в Ирак, за членството в ЕС, НАТО и т.н. А това са приоритети в политиката на президента. Нямам нищо лично към лицето Георги Първанов. Не го критикувам в човешки план, критикувам политиката, която той провеждаше. Това е един загубен период от 5 години, посредиците от които тепърва ще почувстваме.
- България е парламентарна република, но смятате ли, че формата президентска република е по-удачна за страната?
- Не, не споделям такава позиция. Това е опасно, а и не може да доведе до видими промени. Това, което е сега, го намирам за оптимално. Не са малко президентските правомощия, за да може държавният глава да провежда политиката, за която аз говоря. Някои от кандидатите обаче, в това чисто и настоящият президент, искат разширение на правомощията за себе си. Аз лично бих искал да се промени закона за допитването до народа, така че с една подписка от 50 000 - 60 000 души да може да се иска провеждането на референдум. И резултатите от него да имат задължителен характер. Това е пряката демокрация - народът да си казва думата.
Интервю на Валерия Касиян
vsekiden.com
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.28618 |
![]() |
10 | 3.8512 |
![]() |
100 | 4.19993 |
![]() |
1 | 1.6688 |
Последни новини
- 21:44 Хороскоп за вторник, 1 юли 2025 г.
- 19:36 Кметът на Враца и член на Изпълкома: Привличането на млади чужденци е по-добрият ход за клубовете
- 19:29 Първа група от 20 български пожарникари замина за Гърция
- 19:22 Турската полиция задържа над 50 души на забранено ЛГБТ+ шествие в Истанбул
- 19:17 Граждански организации от цяла София въстават срещу ППДБСС и Васил Терзиев
- 19:14 Кеворк Кеворкян: Марсианци
- 19:07 "Дойче веле": Източна Европа планира минен пояс срещу Путин
- 19:02 Потребителската кошница е поевтиняла с 3 лева за седмица