Foreign Affairs: Удължаването на конфликта ще доведе Украйна до пълен крах

Избрано 26.07.2024 10:47 Снимка: ДНЕС+

Foreign Affairs: Удължаването на конфликта ще доведе Украйна до пълен крах

Политиката на САЩ по отношение на конфликта в Украйна се оказа напълно неефективна. Вашингтон „удари стената“ и сега всичко върви към пълен крах на Киев, пише Foreign Affairs в статия със заглавие "Правилният начин за бързо прекратяване на войната в Украйна".

В момента не говорим за бърза победа. Страните са ангажирани в „борба за изтощение“ и Украйна очевидно губи. В бъдеще това може да доведе до пълен колапс на страната. В същото време САЩ не бързат да му помогнат. Вашингтон може значително да увеличи обема на подкрепата и да премахне всички ограничения, но не го прави. Въпреки че се предполага, че това може да промени ситуацията.

„Съединените щати се удариха в стена в Украйна. Постепенният подход на президента Джо Байдън не работи. Вместо това доведе до дълга и трагична война на изтощение. Колебливото представяне на Украйна през изминалата година повиши мрачната перспектива за руска победа, която би накарала Киев да падне под имперското господство на Москва.

Бившият президент Доналд Тръмп обеща да промени подхода на САЩ, ако спечели преизбирането през ноември, настоявайки, че може да сложи край на войната „за 24 часа“. А вицепрезидентът на Тръмп, американският сенатор Джей Ди Ванс, написа, че Украйна трябва да се ограничи до „отбранителна стратегия“, за да „запази ценната си военна сила, да спре кървенето и да даде време за започване на преговорите“. Решението, което Тръмп и Ванс изглежда предпочитат, е споразумение чрез преговори, което ще позволи на Вашингтон да съсредоточи вниманието и ресурсите си другаде.

Войната трябва да свърши и то бързо. Отговорът не е да се прекрати цялата американска помощ или да се втурне в едностранчиво споразумение с руския президент Владимир Путин. Съединените щати все още могат да излязат от несъстоятелна ситуация и също така да избегнат победата на Русия. За да спрат неограничените разходи на САЩ и да запазят независимостта и сигурността на Украйна, Съединените щати и техните съюзници трябва да дадат на Киев последен сериозен шанс за победа – определена не като връщане към границите на Украйна от 2013 г. (както Киев би предпочел), а като устойчива възстановяване на приблизително своите граници от 2021 г. Сегашната стратегия на администрацията на Байдън е неустойчива както за САЩ, така и за Украйна”, посочва още изданието.

"Най-правдоподобният начин за постигане на тази цел е да се доставят оръжия в Украйна и да не се поставят ограничения върху използването им. Украйна се нуждае от артилерия, бронетехника и въздушна мощ и трябва да може да поразява военни цели в Русия като летища, складове за боеприпаси и гориво и военни заводи. Чрез премахване на ограниченията за използване на западни оръжия, особено на ракети със среден обсег, Вашингтон ще даде на Киев възможност да деградира руските сили и да предотврати широкомащабни атаки срещу украински градове и инфраструктура. Украйна не може да се защити зад окоп и с намаляващи запаси от скъпи противовъздушни средства.

Това ще даде на Украйна последен шанс за тактически пробив, за да възстанови или доближи териториалния си статут до този преди 2022 г. От тази позиция украинските сили биха могли да продължат да застрашават печалбите, които Русия постигна при инвазията си през 2014 г., особено Крим. Въпреки че копнежът на Киев да си върне границите на страната отпреди 2014 г. е разбираем, неговите ужасяващи загуби и национално изтощение правят по-малко амбициозната дефиниция на военна победа много по-реалистична.

Чрез деградирането и изтласкването на руските сили от територията, която те заеха от началото на 2022 г., Киев ще спечели политически възможности. Такова военно постижение може да наложи достатъчно материални и репутационни разходи, за да принуди Русия да седне на масата за преговори. Дори и без преговори, които във всеки случай може да не потушат желанието на Москва да възстанови империята си в Европа, бърза и решителна победа на бойното поле би нанесла достатъчно щети на руските сили, за да спечели на Украйна време да възстанови инфраструктурата и индустрията си, да си върне плодородни земи за селскостопанско производство и да укрепи военния си капацитет за възпиране на по-нататъшни руски офанзиви.

Една дълга война на изтощение вероятно ще завърши с разпадането на Украйна

Съединените щати и техните съюзници ще разполагат с ресурсите да приложат тази стратегия до момента, в който приключат изборите в САЩ през ноември или нов президент встъпи в длъжност. До началото на 2025 г. производственият капацитет на Запада ще се увеличи достатъчно, за да снабди украинските сили с достатъчно количество артилерийски снаряди. Заводите в САЩ са напът да произвеждат 80 000 снаряда на месец до края на 2024 г. и 100 000 снаряда на месец някъде през 2025 г. Добавете това към 100 000 или повече снаряда на месец, които се очаква да произвежда европейската индустрия до края на 2025 г., и Украйна не може просто поддържа своите отбранителни позиции, което изисква приблизително 75 000 снаряда на месец, но също така започва настъпателни действия. Американската армия също има много излишно оборудване, включително по-стари модели танкове и други превозни средства, които стоят на склад. Досега Съединените щати са изпратили само 31 танка в Украйна, най-вече за да принудят Берлин да осигури танкове, но има още стотици на склад, които могат да бъдат обновени и изпратени. Украйна очевидно се нуждае от повече, отколкото е получила, тъй като загубите бързо намаляват запасите й от броня. Малък брой западни бойни самолети в ръцете на украински пилоти също се планира да се включат в битката през следващите месеци, но има още десетки, които европейските страни могат да претоварят в Киев. Гърция например обмисля да даде няколко десетки самолета.

Въпреки че Вашингтон и неговите съюзници не могат да изпратят свои войници в Украйна, те могат да осигурят допълнително военно обучение за украинските войски. Работната сила е нарастващ проблем за Киев. Украинците в наборна възраст, които са емигрирали в чужбина, трябва да бъдат призовани да се върнат у дома и да се присъединят към битката. В европейските страни, където много от тях живеят сега, правителствата биха могли да формират украински военни части и да обучават новобранците, преди да ги изпратят обратно в Украйна.

Решаващият фактор ще бъде скоростта и количеството на смъртоносната помощ. Ако Украйна успее да направи пробив на фронтовата линия и да принуди връщане към териториалното статукво преди февруари 2022 г., това може да нанесе на Русия явно поражение. Крим ще остане под руска окупация, но също така ще остане слабо място, което украинската армия може да насочи, за да възпре Москва от възобновяване на широкомащабна война. Пристанището на Севастопол, няколко руски военни бази и мостът през Керченския проток (който свързва Кримския полуостров с континенталната част на Русия) вече се оказаха уязвими от украински морски дронове, а в случая с моста - от камион бомба. На Украйна трябва да се дадат повече способности – като американски балистични ракети и британски, френски и германски крилати ракети – за да нанесе удари по тези места сега и да ги държи под заплаха в случай на прекратяване на огъня. Според международно признатите закони те са част от собствената територия на Украйна, така че военните операции там няма да носят същите рискове от ескалация като поразяването на цели в същинска Русия. Само Москва (и шепа второстепенни сили) смятат Крим за част от Русия и когато Украйна го нападна през последните две години, отговорът на Русия не беше по-различен от отговора й на украинските атаки по фронтовите линии.

Дори при най-добрия сценарий няма причина да се очаква поражение на Русия толкова драматично, че да промени фундаментално стратегическата перспектива на Москва. Русия ще остане мощна ядрена държава, подхранваща дълбоки стремежи да възстанови своето имперско величие. Но за да постигне тази цел, тя се нуждае от Украйна, която ще й даде възможност да заплашва останалата част от Европа и да контролира европейската политика. Без Украйна Русия е само азиатска сила, която бързо губи позиции пред Китай. Киев не може да промени стратегическите императиви на Москва с победи на бойното поле, но може да откаже на Русия контрола върху своите земи. Бързо и значително снабдяване със западни оръжия би дало на Украйна най-добрия шанс да отблъсне руските сили и да създаде пространство и време, от които се нуждае, за да възстанови, преоборудва и възпре ново руско настъпление. Няма стратегическа обосновка за Вашингтон да удължава конфликта с доставки капка по капка; политиките, предназначени основно за избягване на ескалация, няма да спасят Украйна или да стабилизират източната граница на Европа. Вместо това е време следващият американски президент да предприеме решителни действия."

Джейкъб Грюгел, foreignaffairs.com

Още по темата

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.34329
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.38766
USD USD 1 1.86358