Финансиране с публични средства за компания, свързана с ПП–ДБ – съмнения за пране на пари

Избрано 25.05.2025 17:39 Снимка: ДНЕС+

Финансиране с публични средства за компания, свързана с ПП–ДБ – съмнения за пране на пари

Финансиране в размер на 300 хиляди евро от държавния Фонд на фондовете, съмнителни връзки с политици и сериозни несъответствия в официални документи – това разкрива проверка на дейността на стартиращата компания Vodar, зад която стоят Петко Петков и Кристина (Карина) Карагаева. Двамата са свързвани с организацията „БГ Елфи“, известна със своята активност в социалните мрежи и близостта си до политическата коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП–ДБ), съобщава glasove.com.

Според информация, публикувана на сайта на Vodar, компанията е получила 300 хиляди евро финансиране от Фонда на фондовете. В платформата Crunchbase обаче се посочва, че частен инвеститор – фондът New Vision 3 – е вложил 275 хиляди евро за 9,52% дял в компанията. В Търговския регистър същата сделка фигурира като покупка на дял за едва 108 лева. Това значително разминаване повдига въпроси, свързани с възможно укриване на данъци или дори пране на пари.

На този фон възникват съмнения дали Vodar не представлява фасада за финансова пирамида и защо държавата финансира подобни структури с публични средства.

Компанията Vodar твърди, че разработва „ментално приложение за тенис треньори“, но достъпната публична информация поставя под съмнение реалната стойност и потенциала на проекта. В социалните мрежи и професионални платформи, като LinkedIn, се откроява и присъствието на Петко Петков – лице, свързано с организацията „БГ Елфи“ и известно с политически изявления и активност в мрежата.

Официалният сайт на компанията обаче не посочва Петков като член на екипа, въпреки че той е представен като част от екипа в други канали. Това поражда въпроси относно прозрачността на структурата на дружеството. Кристина Карагаева е посочена като основател, CEO и собственик на приложението, а нейната онлайн активност показва близост до обществени фигури като Ивайло Мирчев от ПП–ДБ.

Карагаева е позната в социалните мрежи с родолюбиви послания, особено около празници като 1 ноември – Деня на народните будители, и активна подкрепа за историческите български личности. Нейните връзки с Мирчев, както и с други представители на ПП–ДБ, също не остават незабелязани от онлайн аудиторията.

Според информация от Crunchbase, компанията Mindset Design OOD, зад която стои приложението Vodar, е привлякла общо трима инвеститори в два рунда, като на 1 март 2023 г. са декларирани двама инвеститори с обща сума от 275 хил. евро, а на 16 януари – още 25 хил. евро от друг инвеститор. Въпреки това не се открива ясно потвърждение за финансиране от Фонда на фондовете в тези платформи, което допълнително увеличава несъответствията.

Особено тревожен е фактът, че според Търговския регистър сделката за 9,52% дял от фирмата е регистрирана на стойност 108 лева, въпреки че според Crunchbase сумата на инвестицията е 275 хиляди евро. Това поражда основателни съмнения за данъчни измами или други финансови нередности.

На този фон възниква въпросът: защо Фондът на фондовете инвестира публични средства в компания с толкова неясни параметри? Има ли реален бизнес модел зад Vodar, или става дума за схема с друга цел?

В заключение, публично достъпната информация повдига множество въпроси относно легитимността и прозрачността на финансирането на Vodar, както и за критериите, по които се отпускат държавни средства от Фонда на фондовете. Разследването по темата продължава. 

CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.33337
RON RON 10 3.87163
TRY TRY 100 4.43418
USD USD 1 1.73067