Европа се отказва от руския природен газ. Датата вече е определена

Избрано 07.09.2021 09:00 Снимка: ДНЕС+

Европа се отказва от руския природен газ. Датата вече е определена

Парите - за вятъра и слънцето

"Най -късно след 25 години ще спрем вноса на руски газ. И Украйна трябва да се подготви за това. Както и в другите страни, вие трябва да знаете какво да правите, когато това се случи", предупреди Ангела Меркел по време на посещението си в Киев.

Тя призова да се развива алтернативнате енергия. Преди година ЕС предложи стратегия за широкото използване на зелен водород, получен от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). За това се отделят големи средства: До 2025 г. се планира да се инвестират в проекта от 180 до 470 милиарда евро. По замисъла на Брюксел, Киев може да стане един от основните партньори.

В началото всичко изглеждаше като скъпо начинание на еколозите. Но постепенно възобновяемите енергийни източници заемат все по-видно място в европейския енергиен сектор. Това подхранва амбициите на Европейския съюз: Силната икономика, натрупаният опит и най-важното - липсата на собствени въглеводороди тласкат към "зелена революция".

Французите, германците, австрийците се борят за титлата на водещата водородна сила. В Германия влаковете вече се движат с това екологично гориво, отчасти използвано за отопление вместо природен газ. Сега се строи най-голямата инсталация за производство на водород чрез електролиза в страната.

Белгия и Холандия искат да тестват речен кораб, задвижван от зелено гориво. В Австрия трите най-големи концерна стартираха няколко съвместни проекта за използването на водород в стоманодобивната промишленост.

В света на възобновяемата енергия вместо тръбопроводи - електропроводи, вместо сондажни платформи - зони със соларни и вятърни инсталации. Ценят се редкоземните метали - литий, кобалт. Затова Брюксел изгражда активни връзки с африканските страни, където се добиват тези полезни изкопаеми.

Сред потенциалните доставчици е Украйна. Такива находища са разработени там от съветско време. Преговорите продължават от есента на миналата година, през февруари ЕС реши да отпусне допълнителни 800 хиляди евро, включително въпроса за доставките на критично важните суровини в програмата за техническа помощ на Киев.

Основният аргумент за Запада е борбата срещу глобалното затопляне. Но пионерите, изоставили въглеводороди в полза на възобновяеми енергийни източници, може и да загубят: те ще трябва да платят повече. И несъмнено бедните държави ще предпочетат да спестят пари.

В това отношение ЕС не се ограничава само с убеждаване и дипломация. Пазарът там просто ще бъде затворен за недостатъчно зелените стоки. От 2030 г. Брюксел ще въведе данък върху въглеродния отпечатък - те ще се налагат върху всички продукти, чието производство и доставка са свързани с емисиите на въглероден диоксид. Това трябва да защити европейските производители по време на преходния период и да принуди чуждестранните компании да преминат към възобновяеми източници на енергия.

Поредната революция и Русия

Смята се, че Русия ще загуби около 34 милиарда евро за десет години поради този преход. Затова Министерството на икономическото развитие обяви нов проект за нисковъглеродна стратегия, която има за цел да намали емисиите на парникови газове с 25 % до 2050 г.

А в Европа все повече се инсталират слънчеви панели и вятърни мелници. "В началото този вид производство на електроенергия не можеше да се конкурира с изгарянето на газ и въглища. Но се появиха нови технологии. За петдесет години електричеството от слънчев панел е поевтиняло няколкостотин пъти и се изравнява с традиционните източници на енергия", припомня директорът на програмата "Икономика на енергията" в Руското училище по икономика Виталий Казаков.

Според него за европейците основното е икономиката и чак тогава - екологията. Москва все още остава в кулоарите на "зелената революция", но се опитва да отговори на европейските инициативи. А в ЕС Русия се счита за потенциален пазар за европейско оборудване за възобновяема енергия.

"Третата индустриална революция приключва в света и започва четвъртата. Една от основните характеристики на индустриалната икономика е изгарянето на изкопаеми горива, постиндустриалната икономика е използването на възобновяеми енергийни източници. Генерацията на газ е по-рентабилна енергия от въглищата, ядрената и възобновяемата. Когато се изгаря газът, емисиите на въглероден диоксид са по-малки, отколкото от въглища и петролни продукти, но по-високи, отколкото от възобновяеми енергийни източници ", обяснява Константин Суховерхов, програмен координатор на Съвета по международни отношения на Русия.

Отказът на Брюксел от изкопаеми горива ще удари силно руската икономика, каза той.

Преходът към възобновяеми енергийни източници обаче според експерти ще отнеме поне тридесет години. През цялото това време Европейският съюз ще се нуждае от руския природен газ. Затова страните от ЕС се опитват да не изострят отношенията с Москва, но подчертават: бъдещето принадлежи на възобновяемата енергия./money.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447