Драматичен "листопад" в ПП-ДБ: Аут на знаковите имена и вътрешната опозиция

Избрано 10.05.2024 08:56 Снимка: ДНЕС+

Драматичен "листопад" в ПП-ДБ: Аут на знаковите имена и вътрешната опозиция

Заради очаквания по-слаб резултат на вота в листите се очертават сериозни преференциални битки по места

Вътрешните коалиционни противоречия, европейските избори и отцепването на депутати и цели партии от "Продължаваме промяната - Демократична България" водят до сериозно разместване на листите на обединението - освен отпадането на знаковите за формацията Владислав Панев и Георги Ганев в листите няма да са и кадри като Васил Пандов и Калоян Икономов. Други - като Милен Матеев и Христо Даскалов, отново са в листите, но на по-задни позиции, които съвсем не им гарантират място в следващото 50-о Народно събрание, пише Дневник.

Два дни преди старта на предизборната кампания "Алфа рисърч" прогнозира 17.5% за формацията ПП-ДБ, което е 7-процентов срив, в сравнение с резултата ѝ на парламентарните избори през април 2023 г., когато "Продължаваме промяната - Демократична България" получава 24.56% от гласовете на избирателите, достатъчни за 64 мандата в парламента.

Спадът в подкрепата за "Продължаваме промяната - Демократична България" идва след 10-месечно съвместно управление с ГЕРБ, което така и не бе наречено коалиция, общи действия с ДПС и серия скандали в парламента, които се разразяваха или във временни анкетни комисии, или в медиите. Така 49-ото Народно събрание завърши работата си с комисията на Тошко Йорданов за скандала в митниците, в която подробно се разискваше дали Бойко Рашков, Асен Василев и назначената от него Петя Банкова са се срещали, къде и по колко пъти с контрабандисти.

В средата на април "Зелено движение" обявиха, че напускат коалицията и на предстоящия вот ще се изправят срещу доскорошните си партньори с водачи на листи, които са бивши депутати (eдин от тях е и бивш вицепремиер - бел. авт.) от коалицията като Александър Дунчев, Даниела Божинова, Албена Симеонова, Зорница Стратиева и Борислав Сандов.

Раздорите в обединението продължиха и в края на април, когато "Средна европейска класа" на Константин Бачийски последва "Зелено движение" и напусна коалицията. Малката партия, която преди три години бе мандатоносител на формацията на Кирил Петков и Асен Василев, реши да не участва на изборите, но вместо това се захвана с поредното политическо обединение, което да се "изправи срещу модела на завладяната държава".

След отцепването на партиите роенето на демократичното обединение продължи с отделни депутати. Първи беше Росен Костурков (напуска активната политика), последван от Стоян Георгиев (напуска заради несъгласие с партийното ръководство за проекта за изграждане на ветрогенераторен парк в Силистра).

Както "Дневник" вече писа, знаковите за формацията Владислав Панев и Георги Ганев също няма да са в листите. От тях, но заради назначения, ще отсъстват и Андрей Гюров, който бе избран за подуправител на Българската народна банка, новите кметове на Варна и Пазарджик - Благомир Коцев и Петър Куленски, както и Георги Гвоздейков, който остана служебен министър на транспорта на Димитър Главчев, заради което бе и изключен от партията.

Изненадите по листите

От листата в Благоевград отсъства бившият депутат Владимир Табутов. Той е кандидат за народен представител на изборите през 2023 г., но не е избран. В Бургас на мястото на Константин Бачийски тази година застава бившият премиер Николай Денков. За разлика от предходните избори сега в челната тройка на листата са двама представители на "Демократична България" - Димитър Найденов (кандидат за кмет на Бургас) и Александра Стеркова (бивш депутат и сътрудник в парламентарната група). Четвъртото място в листата е за Емил Соколов - анализатор и сътрудник на лидера на ВОЛТ Настимир Ананиев.

Във варненската листа най-голямата изненада е отпадането на бившия зам.-председател на групата на "Продължаваме промяната" Калоян Икономов. Бившият депутат Снежана Апостолова и без изненади Кирил Симеонов - петият отцепник от "Има такъв народ", който подкрепи кабинета "Петков" през 2022 г., също отсъства, като заради тези рокади Стела Николова и Антон Тонев се покачват с няколко позиции нагоре.

Впечатление прави отсъствието на Калоян Янков от листата във Велико Търново. Той е бивш депутат, като на последните избори беше на неизбираемото последно място в подредбата. Янков е и част от вътрешната опозиция в "Да, България" - учредител на клуб "Девети декември", който на партийния форум в началото на март настоя за нов устав и избор на ново ръководство.

Друг представител на опозицията в партията на Христо Иванов - Мустафа Емин, също отсъства от кърджалийската листа. Емин е бивш съветник на министъра на отбраната Тодор Тагарев, като той подаде оставка заради скандал в болница "Пирогов".

Листата в Добрич се оказва благодатна почва за популярни лица на обединението за предстоящите избори и освен Ивайло Мирчев, който и миналата година ѝ беше водач, в нея влизат още Даниел Лорер, който е на трето място, както и Елисавета Белобрадова - на седмо място.

В Перник, от който миналата година обединението спечели един мандат, тази година водач ще е Кирил Петков, който измества Бойко Рашков. Бившият вътрешен министър е на второ място след него. Той има шанс да е част от следващия парламент, ако ПП-ДБ спечели мандат от Перник, а Кирил Петков влезе от софийската листа, на която също е водач.

Плевенската листа на обединението, която миналата година беше водена от двамата отцепници от "Има такъв народ" Радостин Василев и Деян Петков, които малко след вота се отцепиха и от "Продължаваме промяната - Демократична България", за изборите на 9 юни ще се води от бившия министър на икономиката Богдан Богданов и депутата Свилен Трифонов. Силистренската листа ще се води от Богомил Петков, който влезе в парламента през 2021 г. на мястото на Яна Балникова.

Той заема мястото на напусналия партията Стоян Георгиев. Христо Даскалов пък вече е само на трето в листата в Пловдив-област, което не му гарантира място в парламента. Досега той винаги е бил кандидат и в листата в Пловдив-град.

От листата за 26 МИР - София, отпадат Искрен Митев, който ще се бори само за място в Европейския парламент, както и Петър Петров, който бе назначен за зам.-председател на Държавна агенция "Национална сигурност", но сменен веднага след встъпването в длъжност на кабинета "Главчев".

Сериозно разместване има в листата за 23 МИР - София, като на третото място, след Кирил Петков и Атанас Атанасов, е бившият областен управител на столицата Вяра Тодева. Тя измества Настимир Ананиев.

Васил Пандов също не е в листата, като на неговото място е депутатът Васил Стефанов. При кандидатите в 24 МИР - София, няма големи размествания, докато от тази в лидерския 25 МИР отсъства Владислав Панев - на негово място е Кристина Петкова от ДСБ.

Очертават се нови битки с преференции

Заради очаквания по-слаб резултат на вота на 9 юни и подреждането в листите се очертават сериозни преференциални битки по места, тъй като знакови за формацията кадри са сложени на неизбираеми позиции. Бившият председател на правната комисия Милен Матеев отново е на трето място във Велико Търново, което миналата година не му осигури депутатска позиция. За да има такава в 50-ия парламент, ще е нужно с преференции да изпревари съпартиеца си и кандидат за кмет на града Йордан Терзийски.

Във Варна по традиция Стела Николова получава силна преференциална подкрепа, като и този път заради нея бившият депутат и бивш съветник на здравния министър Христо Хинков Антон Тонев може да остане извън парламента. Мирослава Петрова - друго знаково лице на формацията, също е в задните места на листата в Бургас.

В Русе и Пловдив се очертават също традиционни размествания с преференциите. В дунавския град неизбраният кандидат за кмет Рена Стефанова отново е на второ място и отново след нея е Иван Белчев, който винаги я прережда с преференции. Манол Пейков тази година ще е на четвърто място, като силният преференциален вот за него застрашава бившия ротационен председател на правната комисия Стою Стоев, пише "Дневник".

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361