Избрано 21.01.2025 13:50 Снимка: ДНЕС+
"Дойче веле": Германия втора година не може да излезе от рецесията
През 2024 година БВП на Германия отново намаля: спадът в най-голямата европейска икономика продължава. Има ли шансове за подобряване на ситуацията
Вече втора година Германия не може да излезе от рецесията. Най-голямата европейска икономика се е свила с 0,2 процента през 2024 в сравнение с предходната година, сочат официалните предварителни данни на Федералната статистическа служба (Destatis). В тях впрочем няма нищо изненадващо - те съответстват на прогнозите на повечето експерти.
Надеждите за ЕЦБ и изборите през февруари
Признаци зе скорошно осезаемо ускорение на икономическото развитие засега няма. Пак от официалните статистически данни може да се направи изводът, че германската икономика е започнала 2025 година в състояние на спад или в най-добрия случай - на стагнация, тъй като през четвъртото тримесечие на 2024 БВП на Германия се е свил с 0,1% в сравнение с предходното трето тримесечие.
Според ръководителката на Destatis Рут Бранд, основните причини за продължаващата криза са "нарастващата конкуренция за германските експортни отрасли на важните пазари, високите цени на енергията, все така високото ниво на лихвите, както и неопределените икономически перспективи".
В скоро време една от горепосочените причини може да отпадне - става дума за високото ниво на процентните ставки, тъй като Европейската централна банка вече започна да ги понижава през 2024 година на фона на рязкото забавяне на темповете на инфлацията в Европа. Тази тенденция се очаква да продължи и през 2025 - с цел да поевтинеят кредитите.
Понижаването на лихвите по ипотеките може на свой ред да даде импулс на жилищното строителство и на строителния отрасъл като цяло. Неговата активност миналата година е спаднала особено много - с 3,8 процента.
Освен това предстоящите на 23 февруари предсрочни парламентарни избори могат да сложат край на политическата неопределеност в Германия, ако на базата на техните резултати стане възможно да се сформира устойчива управляваща коалиция и ако новото правителство веднага предприеме убедителни стъпки за решаване на неотложните икономически проблеми.
Китай - проблем за експортната германска икономика
В същото време неопределеността в търговските отношения със САЩ може да се запази, понеже не е известно кога и как новият американски президент Доналд Тръмп ще реализира своите протекционистки предизборни обещания (или заплахи). Едно от тях предвижда обмитяване на внасяните от Европа стоки. Доставките за САЩ имат изключително голямо значение за износно ориентираната германска икономика, особено за обработвателната промишленост.
Значението на американския пазар нарасна още повече миналата година заради продължаващия спад в износа за Китай. Говорейки за растящата конкуренция на важните пазари, Рут Бранд визира именно Китай. Така например, съкращаването на производството на машини и автомобили в Германия има пряка връзка с намаляването на продажбите на китайския пазар.
Като цяло износът на стоки и услуги от Германия е спаднал миналата година с 0,8 на сто. Имайки предвид, че през 2023 година германският износ е надхвърлил 1,5 трилиона евро, то 0,8% са доста голяма сума.
Що се отнася до цените на енергията, то те днес са значително по-ниски, отколкото през 2022 година след като на фона на войната в Украйна Русия първо съкрати, а след това изцяло прекрати доставките на природен газ за Германия. Така или иначе обаче енергията е по-скъпа, отколкото през миналото десетилетие, поради което обемите на производството в енергоемки отрасли като химическата промишленост, металургията и металообработването са останали на ниско ниво през 2024, отбелязват от Destatis.
Висока заетост и умерен бюджетен дефицит
Потребителските разходи в Германия са нараснали само с 0,3 процента, ако се отчита инфлацията, така че от тях са постъпили само "слаби позитивни сигнали", констатират статистиците. Домакинствата са съкратили разходите си за ресторанти и хотели с 4,4 процента, а и са похарчили с 2,8 на сто по-малко пари за дрехи и обувки.
Същевременно държавните разходи са се увеличили с 2,6 на сто най-вече заради забележимо нарасналите социални плащания - от Destatis поясняват, че държавата е похарчила повече пари за престои в болница, за лекарства и грижи за болните или възрастните.
Въпреки продължаващия спад на БВП, през 2024 година заетостта в Германия отново се е увеличила и е поставила нов рекорд. Миналата година трудово заетите са били 46,1 милиона, което е със 72 000 повече, отколкото през 2023 година. Същевременно трябва да се отбележи, че ръстът на заетостта е само в сферата на услугите, като например в образованието и здравеопазването, докато в производствената сфера и в строителството броят на работниците е намалял.
Destatis съобщава и, че през 2024 година бюджетният дефицит е бил 2,6 процента от БВП, т.е. не е надхвърлил нивото от три процента, смятано за максимално допустимо в съответствие с приетите от ЕС критерии за финансова стабилност. Така че следващото правителство ще има определена възможност да увеличи дефицита, за да насочи взетите средства - например за инвестиции в инфраструктурата, като по този начин даде допълнителен импулс за ръста на БВП.
Материалът е публикуван в DW
Още по темата
CHF | 1 | 2.07471 |
GBP | 1 | 2.31314 |
RON | 10 | 3.92989 |
TRY | 100 | 5.30024 |
USD | 1 | 1.88841 |
Последни новини
- 22:28 И Варна обяви грипна епидемия от 23 януари, училищата засега няма да затварят
- 21:35 Хороскоп за сряда, 22 януари 2025 г.
- 21:33 Илон Мъск реагира с оскърбителен коментар на думите на Олаф Шолц за свободата на словото
- 21:32 Разследване разкри десетки случаи на сексуален тормоз на непълнолетни в италианска епархия
- 21:31 Повдигнаха обвинение на задържания шеф на отдел "Миграция" към СДВР
- 21:29 Медведев: Светът се интересува от общия просперитет, а не от "Златния век на Америка"
- 21:28 Зеленски в Давос: Украйна няма да се съгласи с изискването на Москва да намали драстично армията си
- 21:27 Олаф Шолц за Мъск: Свободата на словото не трябва да подкрепя крайнодесни позиции