
Избрано 08.06.2020 16:18 Снимка: Screenshot BTV
Доц. Николай Евтимов: Политическата обстановка във Варна е много интересна
Доц. Николай Евтимов е роден през 1960 год. в гр.Варна. Висшето си медицинско образование получава през 1984 год. във ВМИ – Варна. Започва лекарската си дейност като хирург в Общинска болница гр. Тутракан. Има придобити специалности по Хирургия през 1992 г. и Урология - през 1998 г.
Работи последователно като хирург, а след това и завеждащ Хирургично отделение в Общинска болница, гр. Тутракан, хирург в Първа Градска болница, гр.София, Клиника по Пластична хирургия и изгаряне, ВМА гр. Варна. От 2007 до 2010 год. е асистент по урология към Клиниката по Урология, мултиорганна експлантация и бъбречна трансплантация Мартин-Лутер, Университет Халле – Германия. Последователно през 2011 и 2012 год., като заместващ лекар в Клиниката по Урология и Андрология към Университета „Сент Йохан" Залцбург-Австрия. Основните му научни интереси са към лапароскопската и робот-асистираната, минимално-инвазивна хирургия.
Усилията му са насочени кам внедряване и утвърждаване на лапароскопската хирургия.Специализацирал е лапороскопска урология в Германия и Австрия, както и в Медицински Университет в град. Плевен и Клуш-Напока Румъния по Робот-асистирана хирургия.
Към настоящия момент е общински съветник от ВМРО в Общински съвет – Варна.
Наш репортер се срещна с него. Вижте какво каза за медията ни доц. Евтимов:
- Доц. Евтимов, ясна е вече една от бъдещите цели на ВМРО, като имам предвид предложенията за промените в Закона за социалните услуги.
- Да, трябва да се намали ролята на неправителствените организации, да се засили ролята на държавата и да се подпомага семейството.
- Това се извършва така или иначе, НПО-тата поемат голяма част от тежестта от държавата.
- Съгласен съм, но не всички НПО-та имат цел да подомагат и не всички са с користни цели. Има и такива, които организират осиновявания извън страната. Това не бива да се случва.
- А няма ли според Вас, да е по-добре да има баланс в това?
- Да, смятам, така или иначе вече се случи деинституционализирането на децата от домовете и вече се настаняват в приемни семейства, но смятам, че трябва да се влагат средства в подпомагането на семействата.
- Предстоят парламентарни избори, какви са плановете на ВМРО?
- За съжаление все още не сме започнали такива разговори, не сме обсъждали бъдещи споразумения.
- Защо? Предизборната кампания за някои партии вече започна...
- Да, тя кампанията започна като предизборна, но все още сред нас не се обсъжда този въпрос.
- А в професионален план, какво предстои за Вас? Какви цели сте си поставил?
- Продължаваме да работим, помагаме на хората колкото можем.
- Имаше едно затваряне на хората по къщите по време на карантината, бяха спрени планови операции това отрази ли ви се на Вас?
- Не, първо да поздравим управата на града и изпълнителната власт като цяло, за справяне с пандемията. Оказва се, че от цялата медицина в страната, варненската е най-добрата. Три са нещата, които през жовота си съм разбрал. Едното е, когато се появи СПИН-а, разбрахме как да водим сексуален живот, второто е, след 11 септември, рабрахме как да пътуваме със самолети. А третото е сега – как да общуваме с хората и ще се наложи да свикнем да живеем с този вирус и в дистанция.
- Как Ви се струва политическата обстановка във Варна?
- Ами тя е много интересна. Хубаво е, че влязоха различни формации в Общински съвет, и така опозиция и управляващи горе – долу са ясни, ама не съвсем. И се получват плаващи мнозинства може би, естествено всеки общинки съветник гласува по съвест, предполагам. Така или иначе не се е и налагало много да гласуваме. При всички случаи варианта е да подкрепяме колиция ЕНП плюс Патриотичните сили, които сме ние. И това е най- нормалното мнозинство, което може да се оформи.
Ако става въпрос за безпринципни действия, то всякакви коалиции могат да се оформят.
Всички в обществения живот всички сме леви, в желанията си за по- добро място за живеене, по- добър живот, по- добри детски градини и т.н, но трябва да дойдят средства от някъде. И това става с твърда дясна политика, а бюджета е консервативен инструмент. Едно е да искаш нещо да направиш, друго е да имаш бюджет за него.
Разбира се, кога ще се актуализира е важен въпрос, но е рано още, тъй като все още няма яснота и помагаме на всеки, който има нужда но още няма ясен анализ. Към края на лятото ще стане ясно, каква ще е събираемостта.
Важно е Варна да излезе чиста, не само здравословно, но и икономически от тази криза.
- А в личен план, кое надделява у вас? Лекарят или политикът?
- Аз влизам в политиката на 60 год. И смятам, че важните неща в живота си съм ги свършил. Проблема, който го има в повечето българи, е усещането им, че ги ценят повече извън страната.
Това е едно от нещата, които ме накараха да напрвя тази стъпка.
Геновева Михайлова
Още по темата
![]() |
1 | 2.09628 |
![]() |
1 | 2.2729 |
![]() |
10 | 3.86215 |
![]() |
100 | 4.18394 |
![]() |
1 | 1.66383 |
Последни новини
- 00:38 Хороскоп за четвъртък, 3 юли 2025 г.
- 19:34 Принц Уилям е притеснен за съпругата на баща си. Камила не спирала да пие
- 19:25 23-ма поставени отпаднаха още в първия кръг на "Уимбълдън"
- 19:18 Община Сатовча влезе в рекордите на "Гинес" с близо 1000 чешми
- 19:18 Руските въоръжени сили изпращат бронирани влакове за снабдяване на армейски части в Донбас
- 19:11 В Северна Македония се обидиха на еврокомисаря Марта Кос
- 19:03 Зверев: Вече не изпитвам радост от живота, трябва ми терапевт
- 18:55 Пациентска организация: Има достатъчно пари в НЗОК - над 9 млрд. лв., но не се разпределят правилно