Десет скандала от Олимпиадата в Париж още преди тя да започне

Избрано 03.08.2024 15:37 Снимка: ДНЕС+

Десет скандала от Олимпиадата в Париж още преди тя да започне

Летните олимпийски игри се провеждат в Париж от 26 юли до 11 август 2024 г. Въпреки че трябваше да се превърнат в тържество на спорта, последните олимпийски игри до голяма степен бяха разтърсени политика и скандали. Ето защо още преди началото тази олимпиада предизвика много полемики и стана обект на редица дискусии.

В следващия текст ще се съсредоточа върху десет големи скандала, които се разразиха още преди старта на олимпиадата:

1. Изключването на руски и беларуски спортисти

2. Спортистите от Израел и палестинският въпрос

3. Парижката крепост и Потьомкинското село край Сена

4. Мигрантите и редът в града

5. Нашествието на дървеници

6. Оборудването в олимпийското село

7. Противоречията с боксьорите

8. Драг кралиците срещу носещите хиджаб

9. Руският готвач и дестабилизацията на игрите

10. Законът "Родченков" и американското разследване на китайските плувци

1. Изключването на руските и беларуски спортисти

Може би най-противоречивият аспект на Олимпийските игри през 2024 г. е силната политизация на събитието по отношение на страните, които водят военни конфликти. Този подход се превърна в постоянен инструмент срещу руските и беларуските спортисти. Изключването изглежда неразбираемо, особено в случая с Беларус, тъй като нейната армия не участва пряко в украинската война, въпреки че иначе подкрепя Москва. Действията на Беларус могат донякъде да бъдат сравнени с действията на Словашката република по време на незаконната агресия срещу Югославия през 1999 г. Тогава ние също предоставихме нашата територия за прелитане на атакуващи самолети, но да се изключи Словашката република от спортни събития заради това би било абсурдно. Лично аз съм против изключването на спортисти не само в случая с Беларус, но и с Израел или Русия. През 21 век се случиха много незаконни агресии, но не бяха наложени санкции дори спрямо агресорите в Ирак 2003, които буквално подкопаха целия регион с действията си.

Що се отнася до руските спортисти: Някои могат официално да участват в Олимпиадата, но само ако отговарят на цял списък от изисквания, по-специално: неутрален статут на спортистите, липса на технически персонал, пълно изключване от отборните спортове, никаква форма на подкрепа за руските военни операции , нито изявления в социалните мрежи, забрана на руския флаг и химн, но също и емблеми и символи, напомнящи Русия и Беларус, ограничения за пресконференции и т.н. И въпреки че Международният олимпийски комитет (МОК) го представи като "щедрост", само 15 спортисти от Русия ще участват на Олимпиадата през 2024 г. - за сравнение, на Олимпиадата през 2021 г. в Токио участваха 335 спортисти, които спечелиха 71 медала, включително 20 златни. Много руски спортисти отказаха да участват в Олимпийските игри през 2024 г., докато други намериха алтернативни страни, която да представляват вместо Русия. 63-ма руснаци ще се явят под чужд флаг, най-много за Узбекистан (8). Трябва да се добави, че не всички от тях взеха това решение преди Олимпийските игри в Париж, мнозина отдавна избраха "нова родина", защото конфликтите между МОК и Русия продължават почти десетилетие.

2. Спортистите от Израел и палестинският въпрос

Докато Русия и Беларус бяха спрени от участие в Олимпиадата поради нахлуването в Украйна, Израел не е изправен пред никакви санкции, въпреки действията на армията му в окупирана Палестина. В Газа не става въпрос за сблъсък на две истински армии и по време на операциите са загинали повече деца, отколкото в Украйна, най-много служители на ООН от създаването й, но и рекорден брой журналисти. Писах повече за жертвите на войната в Газа в една от предишните си статии. Поради тези причини Палестинският олимпийски комитет също призова за изключване на Израел от Олимпийските игри през 2024 г. Той подчерта нарушаването на олимпийското примирие, което трябваше да се състои още на 19 юли. Палестинците също непрекъснато информираха МОК в продължение на няколко месеца за атаките срещу палестински спортисти и посочиха факта, че около 400 палестински спортисти са загинали при атаките, както и че е била унищожена цялата спортна инфраструктура в Газа. Други страни в региона също призоваха МОК да изключи Израел.

В Близкия изток продължава възмущението от двойните стандарти към руските и израелските спортисти. Често се изтъква, че много израелски спортисти имат връзки с израелската армия, докато в случая с руските спортисти всичко подобно би довело до изгонване от Олимпиадата. Голям брой критици на участието на Израел в Олимпийските игри надават глас директно във Франция и в различни западни страни. В този контекст те организираха и няколко протеста в Париж и в швейцарския град Лозана, където е базиран МОК. Дори по време на олимпийския футболен мач, Израел-Мали, завършил 1-1 на 24 юли, група фенове размахаха от трибуните палестински символи. Един от най-скандалните въпроси на гореспоменатите спорове беше видео, в което се отправят заплахи срещу израелски спортисти преди Олимпийските игри през 2024 г. в Париж. Предполагаше се, че видеото е разпространено от Хамас, но организацията отрче и тъкмо обратното, заявиха, че това е пропагандна акция на израелските въоръжени сили за увеличаване на симпатиите към Израел по време на Олимпиадата. За съжаление Олимпийските игри в Париж явно няма да са събитие, което събира хората, а напротив, ще бъде събитие, което ще демонстрира враждебност между различните нации по света.

3. Парижката крепост и Потьомкинското село край Сена

Както вече стана ясно по време на церемонията по откриването, река Сена се превърна в централната артерия на игрите. И тъй като амбицията на организаторите е олимпиадата да стане най-екологичната, бе взето решение част от водните състезания да се провеждат на реката. Сена обаче е в катастрофално състояние, задръстена на много места и според Surfrider Foundation изключително мръсна. Организаторите похарчиха 1,5 милиарда евро за почистването на Сена, така че президентът Еманюел Макрон, кметът на Париж Ан Идалго и министърът на спорта Амели Удеа-Кастера обещаха предварително, че ще бъдат първите, които ще плуват във водите на почистената река. Само министърката обаче изпълни обещанието си и то облечена в неопренов костюм, което повдигна въпроси за истинската чистота на Сена. И въпреки че жителите на Париж оцениха почистването на реката, мнозина бяха раздразнени, че дълги години нищо не е направено и бяха взети мерки само заради олимпийското "Потьомкинско село". Част от жителите на Париж стартираха в социалните мрежи инициативата #JeChieDansLaSeineLe23Juin ( На 23 юни ще отида до Сена), с която искаха да изразят отношението си към организацията на олимпийските игри.

Животът на жителите на Париж бе силно затруднен и от подготовката за Олимпийските игри и особено от церемонията по откриването. Това не се случи на един стадион, а в различни части на града, като в някои квартали ограниченията започнаха още през март. Церемонията по откриването беше подготвена великолепно, но беше доста дълга (4 часа), програмата беше твърде препълнена и качествените изпълнения се губеха сред по-слабите. Провеждането на церемонията на река Сена беше затруднено и от проливния дъжд. Ако откриването беше на стадион, поне зрителите щяха да са по-добре защитени от дъжда. Под въпрос е също така дали иновативното и скъпо пристигане на участниците с лодки е било по-добро за самите спортисти - дефилирането на стадион като част от представянето на отделните страни също има своя чар. Подготовката за Олимпиадата обаче не очарова парижани заради ограниченията на движението, мерките за сигурност, бариерите и оградите. Също така уморителни бяха вездесъщите QR кодове – някои активисти, които протестираха срещу тях, нарекоха събитието "Олимпийските игри на QR кодовете".

4. Мигрантите и редът в града

Един от дългосрочните проблеми на Париж са стотиците хиляди мигранти и бездомници, които масово са на палатки в различни части на града. Жителите от много години настояват за решение на проблема и призовават за мерки за сигурност. Никой обаче не ги приложи най-вече заради правата на мигрантите, но понякога и поради неефективността на официалните процедури. По време на подготовката на Олимпиадата обаче властите се намесиха силово и преместиха мигранти и бездомни хора във временни лагери. Това спести сериозен репутационен проблем на града за времето на Олимпиадата, но много жители попитаха как е възможно властите сега да намерят решение, което не можеше да бъде приложено с години?! Изведнъж се получи и то бързо! Процедурата по извеждане на мигрантите и бездомните от центъра на града не беше лесна и може да се нарече социално прочистване. Мнозина от тях потърсиха правата си, но действията на парижките власти в редица отношения приличаха на действията на държавите, които Франция критикува за нарушаване на човешките права.

Интересно беше също, че французите повикаха и полицаи от държави, които преди това бяха критикували за полицейщина. В мерките за сигурност се включиха и полицаи от Катар, които французите критикуваха преди Мондиал 2022 по футбол за нарушаване на човешките права. И още първите дни показаха, че французите имат какво да научат от катарската полиция. Докато Катар се справи доста добре с организацията на цялото Световно първенство 2022, френските организатори се провалиха още в първия ден на футболния турнир на Олимпиада 2024. В края на мача Аржентина-Мароко, завършил 1:2, група марокански фенове нахлуха на терена, заплашвайки аржентинските играчи. Така те изразиха недоволството си от изравнителния гол на Аржентина при 2:2. След два часа принудително прекъсване на мача ВАР отмени изравнителния гол и срещата продължи още три минути. Аржентинският треньор коментира: „Това, което се случи на терена, беше скандал. Това не е селски турнир, това е Олимпиада".

5. Нашествие на дървеници

Една от темите на Олимпийските игри през 2024 г. бяха доста неочакваните посетители на олимпийския град – дървениците. Темата стана популярна през октомври 2023 г., когато се появиха видеоклипове и изображения, показващи проблема. Въпреки че първоначалната паника бързо отшумя, дървениците са наистина широко разпространени в Париж и това породи опасения за нашествие по време на Олимпиадата. От средата на 20-ти век започна масово унищожаване на дървениците заради изобретяването на по-добри пестициди, но тяхната устойчивост се увеличи през новия век. Причината може да са туристите, пренасящи нови видове, но една от причините вероятно е и постоянното намаляване на бюджета за обществени услуги. Характерно за всяко управление е, че първи под ножа на икономиите падат дезинфектантите, както се случва по болниците. Дори това орязване на разходите да не е ефективно, обществото не реагира така гневно на него, както когато се съкращават разходите за персонал. И реалните негативи от "рационализирането" на разходите за дезинфекция ще станат очевидни едва след известно време, докато управлението на града може вече да е съвсем различно.

6. Оборудване на олимпийското село

Интересно решение на организаторите на Олимпиадата беше, че решиха да не поставят климатици в стаите на спортистите. Целта беше да се намали въглеродният отпечатък на Олимпиадата като част от екологичните инициативи, но критиците заявиха, че всъщност това се прави за намаляване на разходите. Специална екологична система за водно охлаждане беше проектирана, за да реши проблема с високите температури, които правят невъзможно спортистите да тренират, да се възстановяват и да почиват нормално. Нейната мощност обаче или не е беше достатъчна, или не е била инсталирана във всички съоръжения, затова например китайската спортна делегация донесе със себе си климатици. Олимпийци от няколко държави обявиха, че ще носят със себе си мобилни климатици и вентилатори. Освен това бяха изключени климатиците в градския транспорт. Спортисти от Китай си донесоха торби с лед. Климатикът може да се превърне в проблем, особено след като е предимство за френските спортисти, които не живеят в олимпийското село и биха се възстановявали по-добре по време на състезание.

Участниците в Олимпийските игри в Париж също се оплакват от качеството на леглата и храната в олимпийското село. Селото разполага с 82 сгради, ресторант, подвижни хранителни будки, физкултурни салони, болница, поща и др. Някои спортисти обаче се оплакват от качеството на леглата, които са направени от картон. Австралийският играч по водна топка Тили Кърнс написа: „Първа нощ на картонени легла. Скоро ще си прецакам гърба.“ Уитни Тий от Кот д'Ивоар отправи подобни критики. Други спортисти бяха разочаровани от липсата на телевизори в стаите, една обща баня за четирима души, качеството на храната и дори липсата на тоалетна хартия. Американската гимнастичка Алеа Финеган нарече храната в ресторанта на Олимпийското село блудкава.

7. Противоречията с боксьорите

Интересна тема, която убягна от вниманието в Словакия, е сложната връзка между МОК и Международната боксова федерация (МБФ). МБФ е организация, която позволява на руски и беларуски спортисти да участват под свой собствен флаг и с руския химн в своите състезания. Влияние оказа и фактът, че начело на организацията е Умар Кремльов, който е остър критик на антируските санкции на МОК. МОК вече е имал спорове с МБФ в миналото, особено през 2019 г., но те бяха по-скоро свързани с финансите. Въпреки това, откакто Кремльов встъпи в длъжност през 2020 г., темата за руското знаме отново ескалира. МОК обаче спря да признава МБФ като спортна федерация през 2019 г. и на Олимпиадата през 2024 г. боксьорите няма да участват според правилата на МБФ. МОК обаче е подготвил още по-сериозни санкции за Олимпиадата през 2028 г. и иска да забрани участието на всички боксьори, които попадат в националните федерации - членове на МБФ. МБФ се опита да оспори тези решения в Спортния арбитражен съд, но той отхвърли молбата й през април. Въпреки това МБФ не иска да се откаже от използването на руски и беларуски знамена и химни (бел. ред. статията е писана дни преди избухването на скандала с участието на мъже в женския бокс).

8. Драг кралиците срещу носещите хиджаб

Идеологическите въпроси изиграха интересна роля на Олимпийските игри през 2024 г. От една страна имаше много прояви в подкрепа на ЛГБТ+ движението, но от друга страна имаше тежки рестрикции срещу жените спортисти, които искаха да носят хиджаб, мюсюлманската забрадка. Промотирането стана очевидно още на 14 юли, когато парижкият травестит Минима Гесте понесе олимпийския огън. Той пробяга своята част от щафетата на високи токчета, с перука и корсет. Минима Гесте открито заявява, че дейността му има политически характер и е насочена срещу „ограниченията на хетеронормативното и патриархално общество.“ Самото откриване на Олимпиадата също бе силно повлияно от идеите на ЛГБТ+. Освен изпълнения на драг кралици, цялото модно шоу на церемонията също бе повлияно от тези идеи. Също така използването на розов цвят, напр. за т.нар помпоните на танцьорите около Лейди Гага предизвикаха подобни асоциации.

Популяризирането на ЛГБТ+ обаче не би било толкова сериозен проблем, ако спортът във Франция не се беше превърнал в инструмент за потискане на други идеологии. Франция наложи забрана за носене на хиджаб на своите жени спортистки, като министърът на спорта Амели Оудеа-Кастера първоначално обяви забраната още в началото на 2023 г. Тази стъпка беше критикувана от Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека (OHCHR). Към критиките се присъединиха по-специално Amnesty International и няколко други организации, които решиха съвместно да изпратят писмо до МОК. Последва обмен на мнения, по време на който МОК аргументира възможността за различни тълкувания на религиозните свободи, но обяви, че забраната не може да бъде отменена. Някои предупреждават, че забраната за носене на хиджаб във френския спорт ще обезсърчи мюсюлманските жени и момичета да изберат спортна кариера. Чуват се и критики за двойните стандарти и затова, че Олимпийските игри през 2024 г. няма да допринесат за равноправието между половете.

9. Руският готвач и дестабилизацията на игрите

Един от най-странните казуси от началото на игрите беше обвинението към местен готвач от руски произход, че се опитва да дестабилизира Олимпиадата. Твърди се, че той е 40-годишен мъж, който живее във Франция от 2010 г., но подробности за дестабилизиращите му действия не бяха обявени. Твърди се, че той е сътрудничил с тайните служби на чужди сили и е очевидно, че френските следователи спекулират за влиянието на руските тайни служби. На пръв поглед всичко може да изглежда като не особено съществена теория на конспирацията, но цялата работа може да е много по-опасна, отколкото изглежда. Руските служби наистина действат в Европа, но "издирването на руски агенти" се превърна в масово явление. Това се превърна в универсално оправдание за всеки провал на различни правителства и ако нещо се обърка с организацията на Олимпиадата, "руската следа" може да се превърне в обяснение, което определена част от обществото би приела с радост. Руският готвач също би могъл да се "покае" и да посочи някои критици на правителството като агенти на Русия... Затова да се надяваме, че няма да има други дестабилизации на Олимпиадата!

10. Законът "Родченков" и американското разследване на китайските плувци

Една от основните теми на всяка олимпиада е допингът и темата не беше спестена и сега. Интересното е, че американските правоприлагащи органи започнаха да разследват допинга сред китайските плувци, като същевременно решиха да заобиколят Световната антидопингова агенция (WADA). За целта американците използва т.нар Закон на "Родченков", който САЩ прие през 2020 г., и който позволява на американците да преследват нарушителите на правилата на WADA по целия свят. Ако американските правоприлагащи органи смятат, че физическо или юридическо лице е нарушило антидопинговите правила на голям турнир с участието на американски спортисти, те имат право да изпратят обвиняемия в затвора за 10 години или да наложат глоба от 250 000 долара за физически лица и един милион долара за корпорации.

Беше съобщено, че 23 китайски плувци са дали положителен тест за триметазидин малко преди Олимпийските игри в Токио през 2020 г. КНР твърди, че веществото е попаднало в телата на плувците случайно, поради замърсяване. WADA прие обяснението и затова позволи на китайски спортисти да участват в Олимпиадата. Въпреки това САЩ смятат, че WADA и МОК са се провалили и започнаха собствено разследване по Закона "Родченков". Президентът на Международната федерация по водни спортове (Брент Новицки) също беше призован в американския съд, но WADA отхвърли американското разследване в нарушение на собствените си правила и използва остра реторика срещу американските власти, дори стигна до заплахи. Малко вероятно е САЩ да се уплашат от заплахите, но целият случай ще ескалира, ако САЩ обвинят или осъдят конкретни китайски спортисти и след това поискат екстрадирането им, напр. от държавата, в която се провежда състезание по плуване. И въпреки че ситуацията още не е ескалирала, евентуален конфликт между САЩ и Китай би имал още по-разрушителен ефект върху световния спорт от неотдавнашната спортна война срещу Русия. Олимпиадата през 2028 г. в Лос Анджелис вероятно би била още по-малко представителна дори от тази в Париж през 2024 г. без руснаците...

 Бранислав Фабри, vasevec.parlamentnilisty.cz

Превод: Юлия Ал-Хаким

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844