Даниел Митов: На 26.04.2022 г. лично Бойко Рашков е подписал поръчката за 30 000 икони

Избрано 28.05.2025 14:45 Снимка: ДНЕС+

Даниел Митов: На 26.04.2022 г. лично Бойко Рашков е подписал поръчката за 30 000 икони

Иконоборците и бърборковците се оказаха всъщност в собствения си капан

Практиката за купуване на икони като средство за намаляване на пътния травматизъм е въведена от кабинета на Кирил Петков с вътрешен министър Бойко Рашков и говорител и шеф на премиерския кабинет Лена Борислава. Това заяви сегашният вътрешен министър Даниел Митов на брифинг в Министерския съвет, предаде NOVA.

„Разпоредих проверка по отношение на обща поръчка, в която някои забелязаха малки икони, които станаха обект на огромно обществено обсъждане. Иконоборците, бърборковците се оказаха в собствения си капан. Гледам ги как сочат с пръст и играят спектакъл. Само, че драмата е евтина и актьорите са аматьори, а сценария им е от миналия мандат. Първо създават проблема, а после го заклеймяват и накрая се снимат във Facebook с него”, поясни той.

По думите му това е станало на 26 април 2022 година. 

„Тогава лично с подписа на Бойко Рашков е одобрено закупуването на икони за автомобил за Възнесение Господне или Спасовден и на малки икони магнит. Покупката на тези артикули по-късно е подписана от наследника на Бойко Рашков - Иван Демерджиев. В общи линии, цялата ситуация е -„Те ти, булка, Спасовден“. Големите бърборковци цопнаха в собствения си капан. И очаквам всички епитети и глупости, които изговориха в последните дни и изписаха в социалните мрежи да си ги залепат на челата. И да си ходят с тях”, категоричен е Митов.

По думите му сегашната поръчка за икони ще бъде преразгледана. 

„Важно е, когато полицейските служители ходят по класните стаи и обучават децата на правилата за пътна безопасност, да имат нагледни материали, с които да визуализират и тази дейност, която е важна за превенцията на пътния травматизъм”, заключи Митов.

През тази и миналата година е отчетен най-нисък брой на жертвите от пътно-транспортни произшествия от 2005 г. Освен служителите на „Пътна полиция”, в пътния контрол ще бъдат включени и сили на „Криминална полиция”, „Охранителна полиция”, както сили на Жандармерията и „Гранична полиция”.

Временно изпълняващият функциите главен секретар на МВР Мирослав Рашков заяви, че органите на реда ще бъде безкомпромисни към нарушителите. 

► Статистика, представена от главен комисар Захари Васков:

⇒ През изминалата година имаме най-малък  брой загинали, най-малък брой ранени и най-малък брой тежки ПТП;

⇒ От началото на годината имаме с 245 тежки ПТП-та по-малко в сравнение със същия период през миналата;

⇒ Ранените са с 309 по-малко от миналата година;

⇒  Относно административно-наказателната дейност, също има доста повишение;

⇒  Издадените документи от началото на годината са с почти 228 хиляди документа повече;

⇒  Връчените документи са с почти 46 хиляди повече;

⇒  Платените документи са с 58 406 повече. 

CHF CHF 1 2.09493
GBP GBP 1 2.31898
RON RON 10 3.86933
TRY TRY 100 4.37052
USD USD 1 1.71279