
Избрано 02.06.2025 11:04 Снимка: ДНЕС+
Д-р Боян Кунев: За нашите заплати няма да дойдат медсестри дори от Индия и Пакистан
По международните стандарти една медицинска сестра следва да се грижи за 5-6 пациенти максимум, а при нашите заплати няма да дойдат медсестри дори от Индия и Пакистан, коментира пред БНР д-р Боян Кунев, лекар в Националната кардиологична болница.
Той напомни, че предложение за медицински стандарт за броя на медицинските сестри у нас е внесено официално в Министерството на здравеопазването още през 2021 г., но пет години няма развитие по въпроса.
"Ако има такъв стандарт, 50% от болниците у нас ще се окажат негодни да изпълняват дейността си", изтъкна Кунев.
По негови думи липсата на медицинските сестри не е проблем само за България.
Според д-р Кунев медицинското съсловие не успява да комуникира достатъчно ясно естеството на проблема, който не е само финансов, а засяга организацията на здравеопазването. Той подчерта, че за смели реформи в здравеопазването, които са жизнено необходими, са нужни ясно политическо мнозинство и обществено съзнание.
"Богоизбрани" получават десетки хиляди на месец, докато други мизерстват", отбеляза Кунев.
Той посочи, че изкуственият интелект вече навлиза много бързо и дава предложения за лечение и лекарствени формули. Имало проучвания, които го сравняват със случайно избрани лекари, и той се представя по-добре.
Кунев настоя управляващите да бъдат разумни и да намерят решение за исканията на протестиращите медици, за да не се стига до блокади и затваряне на пътища.
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 23:06 Хороскоп за неделя, 14 септември 2025 г.
- 19:24 Взрив в мадридски квартал рани 21 души, трима са в тежко състояние
- 19:11 ФБР търси евентуален съучастник на убиеца на Чарли Кърк
- 18:59 Загуба за Иван Иванов, Финландия ни изравни за купа "Дейвис"
- 18:46 Андрей Райчев: Радев изпусна момента и времето не работи за него
- 18:34 Президентът на Непал обяви предсрочни избори след протестите в страната
- 18:23 Вучич обяви възможни предсрочни избори: Повече не мога да бъда президент
- 18:11 Как да намалим времето за изчакване на багажа ни на летището