
Избрано 03.04.2025 13:38 Снимка: ДНЕС+
Чиновникът - демон с химикалка в ръка
Едно българско семейство погребва единственото си дете. Дете като слънце, кукла. Само, че ще я изпрати в затворен ковчег, тъй като не дават на родителите ѝ да я видят и запомнят така – обезобразена и на пихтия.
Вместо ваканция – последно изпращане.
Десетки, стотици, хиляди са историите като тази на Сияна.
Удивително е обаче с каква наглост, самоувереност и страст чиновниците от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) побързаха и обявиха, че проблем няма и всичко си е съвсем наред.
Дори не изчакаха да изстине тялото на детето. Не дочакаха погребението, а още преди него изцепиха, че драма с маркировка и конструкция в участъка няма. Празнодумци с клишета, бягащи от отговорност, на фона на едни съсипани хора, които са още в пълен амок от смъртта на единствената си рожба.
В същото време стотици хора се изредиха да твърдят, че отсечката е повече от опасна. През няколко дни в района стават тежки ПТП-та. Различни организации многократно са подавали сигнали до чиновниците, че пътят е зловещо опасен. Няколко часа след като там издъхна поредното българско дете – отново катастрофа.
Колега репортер за малко едва не бе пометен, докато показва нагледно къде умря 12-годишното момиченце – документирано е. Документирана е и статистиката за инцидентите в района. Особено, когато завали дъжд - там нещата излизат извън контрол.
Кой лъжете? И защо, докато е още топъл трупът на Сияна?
Чиновникът - демон с химикалка в ръка.
Няма по-хладнокръвни хора от бюрократите по тия ширини. Хора, които нямат и пет крачки на терен. Многочислената администрация е тумор и препъникамък на всеки реален проблем на малкия човек.
Някой ден вероятно съсипаните и опечалени близки ще превъртят до краен предел - тогава няма да чакат становища на поредния книжен плъх, разточителни дела и дълги съдебни процеси с безплодни битки и рехави присъди.
Няма да търпят равнодушни и въздържани плъхове зад гишета и бюра. Тогава вероятно ще заиграе уличното правосъдие.
Хора, изгубили всичко – няма какво да губят.
Димана Дойчинова, Труд
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.28618 |
![]() |
10 | 3.8512 |
![]() |
100 | 4.19993 |
![]() |
1 | 1.6688 |
Последни новини
- 21:44 Хороскоп за вторник, 1 юли 2025 г.
- 19:36 Кметът на Враца и член на Изпълкома: Привличането на млади чужденци е по-добрият ход за клубовете
- 19:29 Първа група от 20 български пожарникари замина за Гърция
- 19:22 Турската полиция задържа над 50 души на забранено ЛГБТ+ шествие в Истанбул
- 19:17 Граждански организации от цяла София въстават срещу ППДБСС и Васил Терзиев
- 19:14 Кеворк Кеворкян: Марсианци
- 19:07 "Дойче веле": Източна Европа планира минен пояс срещу Путин
- 19:02 Потребителската кошница е поевтиняла с 3 лева за седмица