Бездомните в ЕС – стратегии и политики

Избрано 17.10.2020 15:51 Снимка: ДНЕС+

Бездомните в ЕС – стратегии и политики

В ЕС в момента броят на бездомните хора се е увеличил със 70 % в сравнение с период от преди 10 години. Като положителен пример за политика спрямо бездомните изпъква Финландия. Нито една от останалите държави-членки на ЕС не успя да намали толкова драстично броя на бездомните жители на своя територия, както го направи Финландия. С помощта на специална стратегия, се казва в репортаж на АРД.

Хорст Хук спи всяка нощ в палатка на брега на Рейн край Кьолн. Мъжът е бездомен, а палатката е спасително решение за него. Той признава, че би искал да живее в нормално жилище, но когато върху някого е поставено клеймото „бездомник”, това не може да се постигне лесно, споделя 63-годишният мъж.

В Европейския съюз хората със съдбата на Хук стават все повече, включително и защото в много градове липсва подходяща жилищна база на достъпни цени. Поне така пише в последния доклад на Европейския съюз на националните организации за помощ на бездомни хора (FEANTSA).

„Всяка нощ най-малко 700 000 души са без покрив. Преди 10 години правихме изчисления, а днес броят на бездомните се е увеличил със 70 %, което предизвиква тревога”, разказва председателят на съюза Фреек Шпиневийн.

Тъмната страна на свободата на придвижване

От FEANTSA се опасяват, че покрай пандемията от коронавирус броят на бездомните ще нарасне. Бройката и сега е висока, защото все повече граждани на ЕС търсят късмета си в друга държава от Евросъюза, а накрая остават на улицата.

„Това е тъмната страна на свободата на придвижване, за която ЕС досега си затваряше очите”, казва Шпиневийн.

В Германия по улиците се подвизават много хора от Източна Европа. Ако не са работили достатъчно дълго време в Германия, те отпадат от социалната система и нямат основание да търсят помощ от държавата.

Големите градове като Берлин и Кьолн действат специални предложения за бездомни източноевропейци. Но това не решава проблема, подчертава Дирк Шумахер от социалната служба в Кьолн.

„Вътрешната миграция в рамките на ЕС е причина за бедност тук, каквато вече не познаваме в нашето общество. Нуждаем се от европейска социална политика, благодарение на която гражданите на ЕС да бъдат еднакво защитени”, смята той.

Европейският съюз обаче не отговаря за социалната политика – държавите-членки решават това. А помощта, която се оказва на бездомните, е различна във всяка държава.

Унгария е изключително строга по този въпрос: От 2018 г. спането на улицата е забранено. Ако някой бъде заловен, че спи твърде често на улицата, го заплашва съд. Затова много от бездомните там се крият от полицията в гората или в покрайнините на града.

Съвършено различна е стратегията на Финландия: Първа грижа е настаняването (Housing First). Бездомните в страната по правило не спят в приемни центрове. Вместо това човекът получава бързо жилище и договор за наем. За целта във Финландия има на разположение повече от 7 800 жилища. Бездомните плащат наема от пенсията си или от заплатата. Ако новият наемател не разполага с достатъчно лични средства, държавата се намесва със социални помощи. Изчислено е, че въпреки това „Housing First” е по-евтино, отколкото класическия подход за предоставяне на помощи, подчертава Юха Каакинен от фондация „Y”, която се занимава с тази дейност във Финландия.

„Според старата концепция, един бездомник трябва първо да реши проблемите си и едва след това да получи жилище – нещо като възнаграждение за усилията. Ние обаче забелязахме, че това не функционира, затова правим нещата по различен начин”, разказва Каакинен.

Числата говорят сами за успеха на тази стратегия: Финландия е единствената държава в ЕС, в която броят на бездомните през последните години е спаднал рязко. В периода 2010 – 2018 г. те са намалели с 39 %. В момента във Финландия има 4 600 бездомни хора. За сравнение, само в град Кьолн, Германия, техният брой е по-голям.

Междувременно стана ясно, че принципът „Housing First” вече не е само финландски феномен. Много държави от ЕС започнаха да експериментират с тази стратегия. За да се прилага тя успешно, обаче, са необходими достъпни жилища. Тяхната липса е причината много от бездомните хора в Европа да не могат да се възползват от финландската стратегия. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.01114
GBP GBP 1 2.29006
RON RON 10 3.93195
TRY TRY 100 5.66429
USD USD 1 1.83543