Бъдещата първа дама на Китай е по-известна от съпруга си

Избрано 10.11.2010 22:51

Тя е блестяща дългокоса певица, обичана от милиони, и генерал-майор в Народноосвободителната армия на Китай. Той е резервиран политик и скучновата обществена фигура, каквито са повечето китайски лидери.

Вицепрезидентът Си Цзипин може да поеме най-висшия пост в страната след две години, попадайки в един необикновен сценарий: в система, в която семействата на лидерите са почти невидими, как управляващата Комунистическа партия ще понесе една първа дама, която вероятно е по-известна от съпруга си?

Засега отговорът е: съпругата да изчезне. Информация за брака на Си с Пън Лиюан вече трудно може да бъде намерена в интернет. Тя е получила канцеларска работа във военния си състав за песни и танци, за да бъдат намалени обществените й появи.

Интересът към двойката бе подновен миналия месец, след като Си бе назначен в комисия, наблюдаваща китайските въоръжени сили - пост, който засили вероятността той да оглави Комунистическата партия през 2012 г.

На жените на политиците отдавна се гледа с подозрение в Китай, още откакто съпругата на председателя Мао Цзедун - Цзян Цин подкрепи най-радикалната му политика, участва в чистката на опоненти и накрая се опита да вземе властта. Тя бе арестувана и хвърлена в затвора след смъртта му през 1976 г.

В свят, където първите дами - от френската Карла Бруни до американската Мишел Обама - редовно привличат медийното внимание, Лю Юнцин, съпругата на китайския президент Ху Цзинтао, е забелязвана рядко, освен по време на държавни визити в компанията на съпругите на чужди лидери.

Почти отсъстващата китайска първа дама отразява отчасти предпочитанието на технократското, авторитарно китайско ръководство да управлява глобалната свръхсила от безлична дистанция.

"От една страна те говорят за управление с човешко лице. Като се има предвид, че имиджът на Пън е положителен, какъв е смисълът да се опитват да го елиминират?", каза Дали Ян, експерт по Китай в Чикагския университет. "Това само задълбочава мистерията и оставя място за спекулации".

Според всички запознати репутацията на 47-годишната Пън е безупречно чиста. Мнозина китайци могат да си спомнят нейните появи почти всяка година на Пролетния гала фестивал на държавната телевизия, който привлича 800 000 милиона зрители, още от първото му издание през 1982. На задимена сцена, облечена с бухнала бална рокля, Пън изпълнява дълбоко патриотични песни като "В полето на надеждите".

Да имат първа дама, която е добре известна в своята сфера, би било повод за гордост за много китайци, които знаят малко за своите управници. "Да бъде на такъв пост и да може да се справи с напрежението да живее с известна жена - това говори много за такъв човек," каза Сюй, 26-годишен консултант за недвижими имоти, излязъл да изпуши цигара пред офиса си в Пекин. Той даде само презимето си и каза, че не иска да бъдат цитирани негови думи, които могат да бъдат сметнати за критика. "Не е чак толкова важно, но високопоставените служители може би са много чувствителни", каза той. "Лидерите на нашата страна са обвити в мистерия. Така работи системата. Освен официалната им биография, нищо друго не е известно".

Си, който със своите 57 години е 10 години по-възрастен от съпругата си, се запознал с нея чрез техен общ приятел през 1986 г., когато бил заместник кмет в процъфтяващия крайбрежен град Сямън. Те са женени от 23 години и имат дъщеря в тийнейджърска възраст. "Когато се срещнали, тя била разочарована. Този човек имал селски маниери и изглеждал стар", се казва в статия в китайския вестник "Чжанцзян ивнинг нюз". Си я очаровал, говорейки за теория на музиката, посочва статията. "Пън казала: Бях дълбоко развълнувана. Дали това не е човекът, когото търся? Той не е простодушен, но е наистина интелигентен". Тази статия и части от нея бяха широко разпространени дори от официалната агенция Синхуа и печатния орган на Комунистическата партия "Женмин жибао", но по-късно бяха свалени от техните уебсайтове.

В статия от 2001 г. Пън каза, че се чувствала щастлива от това, че съпругът й проявява разбиране. "Като държавен служител той е много зает. Когато отивам при него във Фучжу, той трябва да отлага срещи и пътувания в провинцията, за да прекараме известно време заедно", цитира думите й вестник "Шанхай морнинг пост". "Всеки път, когато отида, се опитваме да избягваме караниците и да се радваме на тези трудноспечелени дни".

Тези и други подобни статии бяха изтрити от повечето уебсайтове. Макар изличаването им да не е със сигурност работа на правителството, фактът, че кешираните версии на статиите също са изтрити, потвърждава начина, по който работи китайската интернет цензура. Информационната служба на Държавния съвет не пожела да коментира.

Ребека Маккинън, експерт по Китай и старши сътрудник във фондацията "Ню Америка" по въпросите на интернет, каза, че цензурата е в синхрон с отдавнашната политика на Китай да не се дава публичност на личния живот на висшите лидери.

Репортери и редактори може да са били по-небрежни при публикуването на статиите, но сега очевидно почистват, след като политическото бъдеще на Си става по-ясно, каза Маккинън.

Пън вероятно ще избледнява в общественото пространство с изгряването на политическата звезда на Си. Тя не се е появявала на Пролетния гала фестивал от 2007 г., месеци преди Си да бъде назначен в деветчленния Постоянен комитет на управляващата Комунистическа партия.

"Китайските лидери никога няма да позволят на съпругите си да са шумни обществени фигури", каза Ли Датун, бивш редактор на държавен вестник, който бе отстранен от поста си заради репортажи по деликатни теми. "Понякога те могат да вземат съпругите си на държавни визити, може дори да ги видите да се държат за ръце, но дори тогава всичко изглежда толкова сковано". /БТА
CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.25352
RON RON 10 3.85089
TRY TRY 100 4.1692
USD USD 1 1.67667