Автентично благодарително писмо до Капитан Петко войвода беше показано за първи път от 145 години

Избрано 07.12.2024 14:17 Снимка: Тихомир Петков/xnews.bg/BulFoto

Автентично благодарително писмо до Капитан Петко войвода беше показано за първи път от 145 години

Писмото е част от фонда на Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" и за първи път напуска хранилището си

По повод 180 години от рождението на Капитан Петко Войвода, в Регионалния исторически музей - Хасково показаха писмо, подписано и подпечатано от 37 хасковски кметове в знак на благодарност към Войводата, за това че е спасил Хасково през 1879 година.

Писмото е част от фонда на Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" и за първи път напуска хранилището си, съобщава агенция BulFoto.

То ще остане в музея в Хасково две седмици, а за посетителите, които искат да го видят отблизо, без да разглеждат всички експозиции, входната такса е намалена на 2 лева.

"Благодарственото писмо" от хасковските кметове до Капитан Петко войвода за помощта, която той им оказва при набезите на османлии, беше показано за първи път от 145 години насам. Снимка: Тихомир Петков/xnews.bg/BulFoto

"Дава се настоящото благотворително на негово Благородие Петко Киряков, герой известен и познат нам, който със своята храброст и тримесечното си пребиваване в нашата страна, умно и деятелно се стара, та заварди местата в страна, отгдето преди башибозуците из Родопите се вмъкнаха и правеха убийства и кражби, но благодарение на гореказаний герой, като се повикна и завзе тези места със своята чета, можа да прекъсне всички злини... на неговите неуморни трудове и патриотическа длъжност удостоверяваме с печатите и подписите си.

Хасково 13 юни 1879 год." - гласи текстът на писмото.

Снимка: Тихомир Петков/xnews.bg/BulFoto

"И за нас като историци, и за наследниците на тракийци в региона, а и за цялата общественост, ще бъде чест това писмо да бъде достояние, защото в него освен благодарност към капитана, се виждат и подписите на много от първенците на града от онова време, които са и сред най-големите радетели и благодетели за икономическия и културен просперитет тук", каза за БТА главният уредник в отдел "Най-нова история на България" в Регионалния исторически музей на Хасково д-р Веселина Узунова.

Снимка: Тихомир Петков/xnews.bg/BulFoto

Тракийският войвода е наречен още приживе от местните хора "спасителят на Хасково", заради отклика му на зова на местните управници през 1879 г. да ги защити, когато башибозук се кани да нахлуе в региона. Воеводата вдига четата си и около два месеца е в района, спасява града и околните села от опустошение, а хиляди жители - от сигурна смърт.

"Благодарственото писмо" към него е подписано от над 60 хасковски граждани и ръководители. Той е и с печатите на 37 градски участъка и села.

Снимка: Тихомир Петков/xnews.bg/BulFoto

Заради героизма му и всеотдайна служба на род и родина и заради избавлението на Хасково от опустошение Капитан Петко войвода беше обявен за почетен гражданин посмъртно през 2020 година. Присъденият му почетен знак се пази в Регионалния исторически музей и ще бъде също показан във витрината до "Благодарственото писмо".

"Благодарително писмо" от хасковци до Капитан Петко войвода ще остане в Регионалния исторически музей до 19 декември.

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242