Избрано 30.01.2026 10:07 Снимка: ДНЕС+
Ако Гюров стане премиер, трябва да подаде оставка от БНБ и до месец НС да избере друг
Стефчо Станев, Фейсбук
завършил право в университета в Маастрихт, работи в Дойчебанк
Гюров иска да е премиер. Обаче, ако бъде назначен за премиер, трябва да подаде оставка като подуправител на БНБ (чл.13(5) от ЗБНБ)
Но същевременно Гюров обжалва пред ВАС точно решението на УС на БНБ, с което му се спират правомощията като подуправител на БНБ.
Двете му позиции си противоречат – едновременно твърди, че трябва да бъде възстановен като подуправител, и същевременно се предлага за пост, който автоматично го изключва от БНБ.
Делото е висящо пред ВАС, който пък е сезирал Съда на ЕС (спорно е дали това въобще е необходимо), чието решение се чака.
Управителят пък на БНБ – Радев – казва, че не можел той да стане премиер, защото щяло да е нарушение на закона. Това не е вярно, въпреки че абсолютно противоречи на всички стандарти за независимост на централните банки. По логиката на Радев той не можел, но колегата му явно може и дори би приел тази задача.
Юридическата абсурдност на сглобкаджиите продължава с факта, че ако Гюров стане премиер, то в рамките на максимум 1 месец сегашният парламент, при липса на демократична легитимност, трябва да назначи нов подуправител на негово място.
Да, същият парламент, който не може да избере премиер и заради, който Гюров би поел поста, докато се избере нов състав на парламента.
Самият факт, че сме пред хипотеза, при която Гюров е назначен за премиер, защото е подуправител на БНБ, но не е отговарял на условията да е подуправител, е скандална.
Явно гаврата с конституцията, правото и житейската логика, която Кирцата причини, не беше достатъчна.
Сега гледаме епизод номер 2. Дано е последен.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:16 Пет села край Драгоман се вдигат на протест заради преминаващи тирове Автор: news.bg
- 11:10 На фона на напрежението със САЩ: Русия достави ударни хеликоптери Ми-28 на Иран
- 11:04 МБАЛ "Св. Анна-Варна" заведе дело срещу НЗОК заради отказано плащане за извършени прегледи
- 11:02 Днес е Св. Три светители, празник на богословските факултети и духовните академии
- 10:54 Куфари с 2 милиона евро бяха откраднати от центъра на Токио
- 10:47 Сръбските превозвачи блокираха всички гранични пунктове с България Автор: news.bg
- 10:41 Невероятната история на Алекс, принуден да избяга в Китай, след като документира бедността в САЩ
- 10:33 172 години от рождението на Стефан Стамболов