$ 50 млрд. изгубила Европа заради жегата през 2021 г.

Избрано 04.11.2022 11:38 Снимка: ДНЕС+

$ 50 млрд. изгубила Европа заради жегата през 2021 г.

Старият континент се затопля 2 пъти по-бързо от всеки друг, въпреки че е лидер по мерки в полза на климата

Повече от два пъти са се повишили температурите в Европа в сравнение с тези в останалата част на света през последните 30 години. Това показва нов съвместен доклад на Световната метеорологична организация (СМО) и Службата за изменение на климата “Коперник” на ЕС.

Плашещата тенденция продължава, а ситуацията на Стария континент е все по-утежнена - екстремни горещини предизвикват горски пожари, наводнения и изменят трайно климата, което оставя отпечатък върху обществото, икономиките и екосистемите.

Най-значителното затопляне в Европа е настъпило в периода 1991-2021 г. Средната скорост, с която са се покачвали температурите, е около 0,5 ° на десетилетие. Това довело до изтъняване на алпийските ледници с цели 30 метра от 1997 г. до 2021 г.

От друга страна, топенето на гренландската ледена покривка допринесло за ускореното покачване на морското равнище. През лятото на миналата година Гренландия не просто се топеше, валежи бяха регистрирани за първи път в най-високата ѝ точка - станция Съмит.

През същата 2021 г. докладът сочи, че метеорологичните и климатичните явления имали толкова силно влияние, че довели до стотици смъртни случаи, като пряко засегнали повече от половин милион души. Те причинили и икономически щети, надхвърлящи 50 млрд. долара. Около 84% от бедствията са били наводнения или бури.

Прогнозите за бъдещето обаче не са толкова стряскащи. Това се дължи на редица държави в Европа, които постигат забележителни успехи в намаляването на емисиите на парниковите газове. От 1990 г. до 2020 г. вредният отпечатък върху климата се е свил с 31% в ЕС, като целта е да се достигнат 55% до 2030 година.

Освен това Старият континент се справя най-добре в адаптирането към изменението на природните условия, включително полага успешно усилия на международно ниво за мониторинга на околната среда в реките. Европа е един от световните лидери и в предоставянето на ефективни системи за ранно предупреждение при бедствия, като около 75% от хората са защитени.

Плановете за действие при кризи, свързани с екстремните горещини, са спасили живота и здравето и на много животни. Поставените цели са високи, а за да бъдат изпълнени, предстои да се преодолеят огромни предизвикателства.

“Европа представя жива картина на затоплящ се свят и ни напомня, че дори добре подготвените общества не са застраховани от въздействието на екстремни метеорологични явления”, заяви генералният секретар на СМО проф. Петери Таалас. Той увери, че обширните горещи вълни и сушата, както и наводненията, причинили смърт и опустошение, ще останат в паметта на засегнатите нации и в международните архиви за климата.

По негови думи доброто темпо за намаляване на емисиите на парникови газове в региона трябва да се поддържа. “Европа може да играе ключова роля за постигане на въглеродно неутрално общество до средата на века, за да изпълни Парижкото споразумение”, подчерта проф. Таалас.

“Европейското общество е уязвимо към промяната на климата, но пък континентът е начело на международните усилия за смекчаването ѝ и прилагането на иновативни решения за адаптиране към новите условия”, коментира д-р Карло Буонтемпо, директор на един от европейските центрове, изготвили доклада.

Тъй като рисковете стават все по-очевидни в ежедневния живот, нуждата и апетитът за климатична интелигентност нарастват, се посочва в него. Целта на събраните данни и анализа им е да се предостави научнообоснована, но достъпна информация, на базата на която да се вземат адекватни решения в различните сектори и професии.

Докладът беше изготвен преди годишните преговори на ООН за изменението на климата, COP27, в Шарм ел Шейх.

ЮНЕСКО: 1/3 от ледниците ще изчезнат до 2050 г.

До 2050 г. ще изчезнат ледниците в поне една трета от обектите, обявени за световно наследство дори ако вредните емисии се ограничат, предупреди ЮНЕСКО. Независимо дали глобалното затопляне ще бъде само 1,5°, което сега изглежда малко вероятно, всички ледници в Йосемити и Йелоустоун, както и малкото останали в Африка, ще бъдат загубени.

Други може би ще се спасят, ако вредните емисии “се намалят драстично” и температурите не се повишат с повече от 1,5°С, предупреди базираната в Париж организация.

“Този доклад е призив за действие”, заяви шефът на ЮНЕСКО Одри Азуле. Той обърна внимание на Конференцията на ООН за изменението на климата COP27, която ще се проведе в Египет следващата седмица. “COP27 ще има ключова роля в решаването на този проблем”, подчерта Азуле.

Около 50 от повече от 1150 обекта, част от световното наследство, притежават ледници, които са почти една десета от ледниковата площ на земята.

Повече от 60 млрд. тона лед се губят всяка година, което се равнява на потреблението на вода на Испания и Франция, взети заедно за същия период, посочи ЮНЕСКО.

Докладът описва “цикъл на затопляне”, при който топенето на ледниците причинява появата на по-тъмни повърхности. Те абсорбират още повече топлина и ускоряват отдръпването на леда и снега./24 часа

CHF CHF 1 2.05143
GBP GBP 1 2.3227
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 5.60689
USD USD 1 1.83027