Зеленски: Вече никой не кани Украйна в НАТО

ЕС и Свят 21.03.2025 08:48 Снимка: ДНЕС+

Зеленски: Вече никой не кани Украйна в НАТО

Украйна не е поканена в НАТО, защото САЩ не подкрепят членството й. Това заяви украинският президент Зеленски на пресконференция след посещението си в Норвегия, излъчена от кабинета му.

"Относно неутралитета. Ако ставаше въпрос за НАТО, винаги съм казвал: за съжаление, няма да ни приемат в НАТО. Украйна не е поканена в НАТО, няма какво да говорим. Съединените щати, като основен съюзник в НАТО, не подкрепят присъединяването на Украйна в НАТО. Това е вярно и днес", каза Зеленски, отговаряйки на въпрос за готовността на Украйна за неутрален статут.

В същото време той отбеляза, че никога не е казвал, че е готов „да обсъди въпроса за неутралитета на Украйна“.

През лятото на 2024 г. на среща с ръководството на Министерството на външните работи руският президент Владимир Путин назова условията за разрешаване на ситуацията в Украйна, включително изтеглянето на нейните въоръжени сили от Донбас и Новоросия и отказ на Киев да се присъедини към НАТО. Тогава Путин също отбеляза, че правата, свободите и интересите на рускоезичните граждани трябва да бъдат напълно гарантирани в Украйна. Освен това Русия смята за необходимо да бъдат отмени всички западни санкции срещу нея, както и да бъде установен извънблоков и неядреен статут на Украйна.

 
CHF CHF 1 2.04499
GBP GBP 1 2.33699
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 4.7513
USD USD 1 1.80544