Зеленски се разсърди на Мерц за асоциирано членство на Украйна в ЕС, било несправедливо

ЕС и Свят 24.05.2026 10:49 Снимка: БГНЕС

Зеленски се разсърди на Мерц за асоциирано членство на Украйна в ЕС, било несправедливо

Украинският президент Володимир Зеленски определи като "несправедливо" германското предложение за предоставяне на Украйна на статут на асоцииран член на Европейския съюз.

"Би било несправедливо Украйна да присъства в Европейския съюз, но да остане безгласна. Ние защитаваме Европа напълно, а не частично и не с половинчати мерки. Украйна заслужава честен подход и равни права в Европа", пише президентът Зеленски в писмо до европейските лидери, като същевременно им благодари за подкрепата за Киев в хода на войната.

Германският канцлер Фридрих Мерц предложи Украйна да може да участва в заседанията на Съвета на ЕС и на Европейския съвет, но без право на глас. Според него украински представител може да влезе и в Европейската комисия, също без ресор и без право на глас. Канцлерът смята, че това може да стане без промяна договорите, а чрез политическо споразумение между държавите членки.

Чешкият президент Петър Павел призова НАТО да "покаже зъби" в отговор на провокациите на Русия за изпробване на решителността на алианса на източния му фланг. Пред "Гардиън" Павел предлага различни варианти за действие като изключване на интернет, отрязване на руските банки от глобалните финансови системи и сваляне на самолети, които нарушават въздушното пространство на съюзниците.

Руските сили са атакували украинския град Николаев, като е засегната административна сграда. Евакуирани са хората от жилищен блок в Днепропетровска област.

Пожар е избухнал в нефтен терминал в руския град Новоросийск след украинска атака с дронове. Двама души са пострадали.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355