Зеленски посети Донецка област и награди командири

ЕС и Свят 22.03.2025 17:33 Снимка: ДНЕС+

Зеленски посети Донецка област и награди командири

Президентът Володимир Зеленски посети Донецка област на Украйна и се срещна с командири на военни части с дронове близо до стратегическия град Покровск, съобщава "Ройтерс".

В продължение на месеци украинските войски отблъскват руските атаки около града, към който силите на Москва бавно настъпват, за да се опитат в крайна сметка да превземат целия регион.

Зеленски съобщи в социалната мрежа Х, че се е срещнал с командирите на линията безпилотни летателни апарати, обединила най-добрите безпилотни системи на въоръжените сили на Украйна.

"Получих доклад за отбраната на Покровското направление, оперативната обстановка и хода на задачите. Удостоих нашите воини с държавни отличия", посочи той.

Дроновете трансформираха военните действия от началото на инвазията на Русия през февруари 2022 г. и Киев се опита да издигне безпилотни единици и да увеличи вътрешното производство.

Този месец Министерството на отбраната на Украйна обяви, че ще закупи около 4,5 милиона безпилотни летателни апарата с изглед от първо лице (FPV) през 2025 г. - предимно от местни производители. Това повече от два пъти в сравнение с миналата година.

CHF CHF 1 2.04863
GBP GBP 1 2.3349
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 4.7526
USD USD 1 1.80644