ЕС и Свят 21.08.2025 19:21 Снимка: ДНЕС+
Зеленски: Помолих Тръмп да повлияе на Орбан, за да не блокира присъединяването на Украйна към ЕС
Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди, че се е обърнал към Доналд Тръмп с молба да повлияе на унгарския премиер Виктор Орбан, за да не блокира присъединяването на Украйна към ЕС, предават Укринформ и "Фокус".
Държавният глава обяви това по време на среща с журналисти днес
"Помолих президента Тръмп Будапеща да не блокира присъединяването ни към Европейския съюз. Президентът Тръмп обеща, че екипът му ще работи по този въпрос", обяв украинският президент.
Според Зеленски, стремежът на Украйна да стане член на Европейския съюз е нейно суверенно право, което се подкрепя, по-специално, от Съединените щати.
"Вярвам, че е абсолютно справедливо Украйна да иска да се присъедини към Европейския съюз. Тя има пълното право да го направи. Това е наше суверенно право. И тук Америка ще ни подкрепи. Това също е много важно. И доколкото разбирам, съответните сигнали от Белия дом ще отидат до Будапеща", добави държавният глава.
Същевременно президентът отбелязва, че днес политиката на съвременна Будапеща е "против членството на Украйна в ЕС".
"Те открито говорят за това. Но Украйна заслужава своята независимост и да бъде член на Европейския съюз. Ние защитихме нашата независимост, това е факт и всички го признават. И ние искаме справедлив край на войната, искаме да разберем кога ще бъдем в Европейския съюз, искаме да имаме гаранции за сигурност", заключава Зеленски.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:51 Адвокат на потърпевши от прокурорския син: Полицията продава информация на издирвани
- 12:47 ГДБОП закопча петима при контрабанда на наркотици за над 250 хиляди евро
- 12:38 Как се е стигнало до фаталния инцидент с падналите младежи в Благоевград
- 12:28 „Виждам тероризъм": реакцията на чуждестранни журналисти за украинската атака срещу Старобелск
- 12:17 Тръмп е наредил да не се бърза в преговорите с Иран: Времето е на наша страна
- 12:07 Спорно наказание изтри геройското каране и отне точките на Цолов в Канада
- 11:58 След удара с ''Орешник'': Украйна поиска извънредно свикване на Съвета за сигурност на ООН
- 11:48 Прокурор Георги Иванов: Никой не вярваше, че Васил Михайлов ще бъде осъден