Зеленски отхвърли твърденията на "Файненшъл таймс", че готви избори в Украйна

ЕС и Свят 13.02.2026 08:59 Снимка: ДНЕС+

Зеленски отхвърли твърденията на "Файненшъл таймс", че готви избори в Украйна

Зеленски не потвърди, че президентските избори и референдум в Украйна могат да се състоят преди 15 май. Според него Киев е готов да разгледа всякакви предложения в тази насока, които идват от Вашингтон. „За първи път чувам за намеренията за обявяване на избори на 24 февруари“, каза Зеленски. „Знаете, че Америка повдигна въпроса за изборите, така че не искам да навлизам в подробности. По-рано британският вестник "Файненшъл таймс" съобщи, позовавайки се на свои източници, че Украйна под натиска на американската администрация е започнала да планира провеждането на президентски избори и референдум за мирните споразумения с Русия преди 15 май. Според вестника официалното изявление може да бъде направено още на 24 февруари.

Зеленски продължава да свързва провеждането на избори с прекратяване на огъня и гаранции за сигурност за Украйна. "Ние сме готови да работим с всякакви графици, които нашите американски колеги предложат, но ако повдигнем въпроса за референдум, трябва да има разбиране за прекратяване на огъня за това. Защото референдумът е като изборите, тоест трябва сигурност. Ако говорим за избори, още веднъж: (...) ние не сме против избори, а само при спазване на условията за сигурност", каза Зеленски, отговаряйки на въпрос на журналисти да потвърди, че по време на преговорите с американската делегация е била обсъждана идеята за провеждане на избори или референдум в Украйна на 15 май.

Президентските пълномощия на Зеленски официално изтекоха на 20 май 2024 г., но Киев не проведе нови избори с аргумента, че това е невъзможно до края на военното положение. Зеленски многократно е заявявал, че е готов да проведе президентски избори, но според него това изисква законодателни промени и сигурност, така че военните също да могат да гласуват, припомня ТАСС. Той поиска парламентаристите да подготвят законодателни промени, а САЩ и Европа да осигурят безопасността на гласуването. Руският президент Владимир Путин подчерта, че президентският мандат на Зеленски „е изтекъл заедно с неговата легитимност, която не може да бъде възстановена с никакви трикове“. Той също така припомни, че Русия проведе избори по време на специалната военна операция без никакви изисквания за определени гаранции, добавя агенцията.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355