Зеленски: Мисия на ООН не може да замени западните военни контингенти в Украйна

ЕС и Свят 22.03.2025 15:01 Снимка: ДНЕС+

Зеленски: Мисия на ООН не може да замени западните военни контингенти в Украйна

Украйна не смята, че изпращането на мисия на ООН може да бъде алтернатива на разполагането на чуждестранни военни контингенти и на предоставянето на Киев на гаранции за сигурност, съобщиха Ройтерс и Укринформ, цитирани от БТА.

"При цялото ми уважение ООН не може да ни защити от окупация, нито от желанието на Путин да се върне", каза Зеленски на пресконференция с чешкия президент Петр Павел в Киев.

Зеленски допълни, че в Париж идната седмица ще се състои среща на върха на така наречената "коалиция на желаещите", на която ще бъдат обсъдени форматът и съставът на бъдещите международни сили, които може да бъдат разположени в Украйна, а също и гаранциите за сигурността на източноевропейската страна.

Великобритания ще ускори плановете за потенциална мироопазваща мисия в Украйна, включително обсъжданията за функционирането и структурата ѝ, съобщи говорител на британския премиер Киър Стармър.

Британските военни стратези ще се съберат отново идната седмица в базата "Нортуд" в Лондон, за да обсъдят механизма на действие, посочи говорителят.

"Ще продължим да ускоряваме оперативното планиране с нови срещи в щаба в "Нортуд". Ще разгледаме внимателно подробностите и структурата на евентуални (мироопазващи) сили", каза говорителят.

От "Даунинг стрийт" 10 допълниха, че всички варианти остават на масата по отношение на разполагането на войски, и посочиха, че в случай на каквато и да е мисия в подкрепа на Киев, било то "по въздух, суша или вода", ще са нужни "хиляди" военнослужещи за подсигуряването ѝ, съобщиха ДПА и Пи Ей Мидия. Съюзниците се подготвят за "всякакви възможни" сценарии на фона на дипломатическите усилия за прекратяване на войната.

CHF CHF 1 2.04863
GBP GBP 1 2.3349
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 4.7526
USD USD 1 1.80644